YÖK Diploma Denkliği İçin Gerekli Belgeler ve Hazırlanma Süreci

YÖK Diploma Denkliği İçin Gerekli Belgeler ve Hazırlanma Süreci

Yurtdışı Eğitim Kılavuzu

kimi durumda kafa karışıklığına sebep olmaktadır. Ancak bunun için telaş etmeye gerek yoktur. YÖK denkliği sizlerin eğitim gördüğünüz okulun tanınması ile alakalı bir durumdur. YÖK okuduğunuz okulu tanımaz ve denklik vermezse bazı meslekleri yerine getirmeniz imkânsızdır. Bu durumda herhangi bir sorunla karşılaşmamak için eğitim görmek için seçtiğiniz okulun denklik kapsamında yer alıp almadığını araştırmanız ve gerekirse YÖK’e danışmanız gerekmektedir.

YÖK diploma denkliği için gerekli belgeler ve hazırlanma süreci sizlerin eğitiminin tanınması açısından oldukça önemlidir. Yurtdışında eğitim almak istiyorsanız ve aldığınız eğitimin mahsullerini ülkenizde dağıtmak istiyorsanız bunun için YÖK’ün gittiğiniz ülkedeki okulu tanıması gerekmektedir. Bu tanıma işlemleri için YÖK’ün internet sitesi üzerinden başvurularda bulunmanız gerekir. YÖK denklik başvurularını öğrenme işlemleri ücretlidir. Tanıma ve denklik işlemleriniz için belirlenmiş ücretleri bankaya yatırmanız gerekir. Bu ücret 150 TL olarak belirlenmiştir. Yatırdığınız paranın dekontu gerekli belgeler arasında yer almaktadır. Hem tanıma için yapacağınız başvurular ham de denklik için yapacağınız başvurular ücretlidir. Bu ücretler 150 TL’dir. Sonrasında yapacağınız başka işlem dilekçeleri de ücretlidir. Dilekçeler için ise 50 TL ücret yatırmanız gerekmektedir. İşlem ücretini yatırdıktan sonra YOK adresinden online başvuru yapmanız gerekmektedir.

Online başvuru esnasında çıktısını alacağınız ön başvuru formu da tarafınızca imzalanmak zorundadır. Sonrasında hem dekont hem de ön başvuru formunu sizlerden istenilen belgelerin arasına koymanız gerekir. Ön başvurudan sonra verdiğimiz internet adresi üzerinden randevu almanız gerekir. Kimlik belgenizin fotokopisi, rıza beyanı, liseyi Türkiye’de tamamladıysanız diplomanızın aslı ya da noter veya Türk Dış Temsilcilikleri tarafından onaylanmış fotokopisi, tanınmasını istediğiniz diplomanın onaylı aslı ya da Türkçe tercümesi,  hazırlık eğitimindeki başarı belgeleri, ders saatleri kredileri ve not çizelgesini gösteren çizelgelerin aslı ve temsilcilikler tarafından onaylanmış Türkçe tercümesi ve daha birçok belge sizlerden istenilen belgeler arasındadır. Yurtdışı eğitiminizi lisans ya da yüksek lisans olarak tamamladıysanız bu sebeple sizlerden istenilen belgeler arasında farklılık olabilecektir. Bu belgeleri en ince ayrıntısına kadar araştırmanız ve eksiksiz götürmeniz gerekmektedir. Bu belgelerin her türlüsüne YOK adresinden kolaylıkla öğrenebilirsiniz. Bu belgelerin eksiksiz halde toparlanması denklik işlemlerinin için oldukça önemlidir.

YÖK diploma denkliği için gerekli belgeler ve hazırlanma süreci boyunca sizlerden istenilen her türlü belge ya da durumu eksiksiz yerine getirmelisiniz. Sizlerden istenilen belgelerin noter onayı gerekiyorsa yaptırmalısınız. Ayrıca Türk Dış Temsilciliklerinden de istenilen belgeleri onaylatmış olmanız gerekmektedir. YÖK’ün internet sitesinden tüm bu soruların cevabına eksiksiz ulaşmanız mümkündür. Denklik başvuruları için para yatıracağınız banka Ziraat Bankası’dır. Ayrıca gerekli hesap numarasını da YÖK’ün internet sitesi üzerinden öğrenmeniz mümkündür. Denklik başvurularınız eğitim aldığınız ya da alacağınız okulun bulunduğu ülkeye göre ya da eğitim programlarına göre farklılık gösterdiği için sizlere geri dönüşleri açısından herhangi bir süre veremezler. Yapılan yazışmalar doğrultusunda sizlere dönüş yapabilmektedirler.

Puanla
[OY: 0 Ortalama: 0]

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

whatsapp1