Vladivostok Şehir Rehberi- Gezilecek Yerler-Tarihi-Kültürü-Aktiviteler

Vladivostok Şehri

Vladivostok, Rusya’nın Uzak Doğu Federal Bölgesi’nde bulunan bir şehirdir. Rusya’nın Uzak Doğusundaki en büyük şehirdir ve Trans-Sibirya Demiryolunun doğu ucudur. Vladivostok, Japonya Denizi kıyısında, Kuzey Kore sınırından yaklaşık 50 kilometre (31 mil) uzaklıkta yer almaktadır. Bölgede önemli bir liman kenti ve ticaret, sanayi ve eğitim merkezidir.

Vladivostok, yaklaşık 600.000 kişilik bir nüfusa sahiptir ve bu, onu Rusya’nın Uzak Doğusunun en büyük şehri ve Rusya’nın en kalabalık sekizinci şehri yapmaktadır. Şehir, serin, kuru kışlar ve ılık, nemli yazlar ile nemli bir karasal iklime sahiptir.

Vladivostok, Rus, Çin, Kore ve Japon etkilerinin karışımıyla zengin bir tarihe ve kültüre sahiptir. Şehir, çok sayıda müze, tiyatro ve diğer kültürel kurumların yanı sıra güzel park ve bahçelere ev sahipliği yapmaktadır. Ayrıca yakınlardaki dağlarda yürüyüş, balık tutma ve kayak gibi açık hava etkinlikleri için birçok fırsat vardır.

Vladivostok, gelişen bir limanı ve gemi yapımı, balıkçılık ve madencilik dahil olmak üzere bir dizi büyük endüstrisi ile Rusya’nın Uzak Doğusunda önemli bir ekonomik merkezdir. Şehir aynı zamanda bir dizi üniversite ve araştırma kurumuna ev sahipliği yapıyor ve bu da onu bölgede önemli bir eğitim ve araştırma merkezi yapıyor.

Vladivostok  Şehir Tarihi

Vladivostok, 1860’larda Rus İmparatorluğu tarafından bir askeri üs olarak kuruldu. Şehir, adını “Büyük Vladimir” olarak da bilinen imparator II. Aleksandr’dan almıştır. 19. yüzyılın sonlarında ve 20. yüzyılın başlarında Vladivostok, Rusya’nın Uzak Doğu’suna açılan bir kapı ve Asya ile ticaret için bir merkez olarak hizmet veren önemli bir liman ve ticaret merkezi haline geldi.

Sovyet döneminde Vladivostok, askeri ve deniz üssü olarak stratejik önemi nedeniyle yabancılara yasak, kapalı bir şehirdi. Şehir, Sovyetler Birliği’nin dağılmasından sonra 1990’larda yabancı ziyaretçilere açıldı. 21. yüzyılda Vladivostok önemli bir modernizasyon geçirdi ve bir dizi yeni otel, restoran ve diğer olanaklarla önemli bir turizm merkezi haline geldi.

Vladivostok, Rusya, Çin, Kore ve Japonya’dan etkilenen çok çeşitli bir kültürel mirasa sahiptir. Şehir, Uzak Doğu Sanat Müzesi, Pasifik Filosu Müzesi ve Primorsky Devlet Sanat Galerisi dahil olmak üzere bir dizi müze ve kültür kurumuna ev sahipliği yapmaktadır. Şehirde ayrıca birçok güzel park ve bahçenin yanı sıra yakınlardaki dağlarda yürüyüş ve kayak gibi açık hava etkinlikleri için fırsatlar da bulunmaktadır.

Vladivostok’da Gezilecek Yerler

Uzak Doğu Federal Üniversitesi: Pasifik Okyanusu’na bakan güzel bir kampüste yer alan Uzak Doğu Federal Üniversitesi, Rusya’nın önde gelen üniversitelerinden biridir. Üniversite, Uzak Doğu Sanat Müzesi, Pasifik Filosu Müzesi ve Primorsky Devlet Sanat Galerisi dahil olmak üzere bir dizi ilginç müzeye ve kültür kurumuna sahiptir.

Vladivostok Kalesi: Şehre hakim bir tepede bulunan Vladivostok Kalesi, 19. yüzyılın sonlarına kadar uzanan tarihi bir askeri surdur. Kale, bir dizi ilginç müze ve sergiyle artık popüler bir turizm merkezidir.

Zolotoy Rog Bay: Şehrin merkezinde yer alan Zolotoy Rog Bay, çok sayıda park, gezinti yolu ve restoranın bulunduğu güzel bir sahil bölgesidir. Körfez ayrıca Vladivostok’un Kurucuları Anıtı ve Siyasi Baskı Kurbanları Anıtı da dahil olmak üzere bir dizi önemli kültürel ve tarihi simge yapıya ev sahipliği yapmaktadır.

Primorsky Bölgesi Arseniev Devlet Müzesi: Şehrin merkezinde Art Nouveau tarzındaki güzel bir binada yer alan Arseniev Primorsky Bölgesi Devlet Müzesi, Uzak Doğu Rusya’nın tarihi ve kültürüyle ilgilenen herkesin mutlaka görmesi gereken bir yerdir. Müze, bölgenin tarihi ve kültürüyle ilgili geniş bir eser, belge ve sanat eseri koleksiyonuna sahiptir.

Oceanarium: Deniz kıyısında yer alan Oceanarium, yunuslar, foklar ve köpekbalıkları da dahil olmak üzere geniş bir deniz hayvanı koleksiyonuyla aileler için popüler bir cazibe merkezidir. Oceanarium ayrıca ziyaretçiler için bir dizi etkileşimli sergiye ve eğitim programına sahiptir.

Vladivostok’da Yapılacak Aktiviteler

Şehrin müzelerini ve kültürel kurumlarını ziyaret edin: Vladivostok’ta Uzak Doğu Sanat Müzesi, Pasifik Filosu Müzesi ve Primorsky Devlet Sanat Galerisi dahil olmak üzere çok sayıda ilginç müze ve kültür kurumu bulunmaktadır.

Şehrin parklarını ve bahçelerini keşfedin: Vladivostok’ta Central Park, Botanik Bahçesi ve Primorsky Akvaryumu gibi çok sayıda güzel park ve bahçe vardır.

Yakındaki dağlarda yürüyüşe veya kayak yapmaya gidin: Vladivostok, çevresinde çok sayıda güzel dağ ve orman bulunan Rusya’nın Uzak Doğusunda yer almaktadır. Yakındaki dağlarda yürüyüş ve kayak yapmanın yanı sıra balık tutma ve kamp yapma gibi diğer açık hava etkinlikleri için birçok fırsat vardır.

Şehrin pazarlarını ve mağazalarını ziyaret edin: Vladivostok’ta el sanatları, yiyecek ve giyecek dahil çok çeşitli yerel ürünleri bulabileceğiniz çok sayıda ilginç pazar ve dükkan vardır.

Yerel mutfağı deneyin: Vladivostok, Rus, Çin, Kore ve Japon etkilerinin karışımıyla çok çeşitli bir mutfak ortamına sahiptir. Şehirde çok çeşitli yöresel yemeklerin yanı sıra dünya mutfağından lezzetler sunan çok sayıda restoran ve kafe bulunmaktadır.

Şehrin plajlarını ziyaret edin: Vladivostok’ta Plaža na Balyannom, Plaža na Sukharnom ve Plaža na Gostincevom gibi çok sayıda güzel plaj vardır. Plajlar yüzmek, güneşlenmek ve diğer plaj aktiviteleri için popüler bir destinasyondur.

Puanla
[OY: 0 Ortalama: 0]


    Hemen Danışmanlık Alın

    Formu doldurarak detaylı bilgi alabilirsiniz.

    whatsapp1