Filipinler Askerlik Tecili

Eğitim tamamlama amaçlı olarak yurt dışında bulunmak isteyen erkek öğrencilerin karşısına askerlik durumu çıkabilmektedir. Bunun içinde öğrenim hayatını yarıda bırakmak ve askerlik görevini tamamlamak da her zaman mümkün olmamaktadır. Özellikle yurt dışı eğitim programlarında bu durum daha zor olarak da değerlendirilmektedir.

Filipinler'de Eğitim

Filipinler Askerlik Tecili

Eğitim tamamlama amaçlı olarak yurt dışında bulunmak isteyen erkek öğrencilerin karşısına askerlik durumu çıkabilmektedir. Bunun içinde öğrenim hayatını yarıda bırakmak ve askerlik görevini tamamlamak da her zaman mümkün olmamaktadır. Özellikle yurt dışı eğitim programlarında bu durum daha zor olarak da değerlendirilmektedir. Yurt dışı eğitimlerini Filipinler’de tamamlamak isteyen öğrenciler de bu anlamda Filipinler askerlik tecili işlemlerini incelemektedir. Bu işlemler için ilk olarak Filipinler olarak tercih edilen üniversitenin evraklarını tamamlamak gerekmektedir.

Yurtdışında eğitim gören öğrenciler için askerlik ertele süresi eğitim zamanına göre değişmektedir. 6 aydan başlayan askerlik erteleme süreci daha da artmaktadır. Bunun için Dışişleri Bakanlığı ve Konsolosluk onayı yapılması da ilk aşamalar arasındadır. Bu aşamada askerlik erteleme belgesi sunularak gerekli bakanlıklara iletim sağlanarak onay beklenmektedir. Askerlik şubesine gelen onay ile rahatlıkla yurtdışı lisans tamamlama eğitimi geçirilmektedir.

İkamet edilen bölge üzerinden yapılan konsolosluk müracaatı online başvuru ile yapılabilmektedir. Aynı zamanda online randevu sistemi ile giriş yapılarak birebir evrak verme ile de Filipinler askerlik erteleme işlemini sorunsuz halletmek de mümkündür. Yurtdışında eğitim gören herkes askerliğini tecil ettirme imkanına sahip olmaktadır. Aynı zamanda çalışan kişiler içinde bu durum farklı süreler ile geçerli olabilmektedir. Genel olarak yurt dışında bulunan erkeklerin askerlik erteleme başvuruları Türkiye Cumhuriyeti Konsolosluklarına yapılan başvurular ile başlamaktadır.

Yurtdışında Dil Eğitimi alanlar 1,5 yıl süre şeklinde askerliklerini erteleyebilmektedir. Farklı olarak Ön Lisans Eğitiminde yer alan öğrenciler 3,5 yıla kadar uzatabilmektedir. Yurtdışı Lisans öğrenimi alan öğrenciler 7 yıl şeklinde erteleme hakkına sahip olmaktadır. Son olarak Master Eğitimi alan kişiler de 3,5 yıla kadar ve Doktora Eğitimi öğrencileri 6 yıl kadar askerliklerini tecil ettirebilmektedirler. Askerlik erteleme şartları arasında en çok dikkat çeken seçeneklerden biri de yaş durumu olmaktadır. Bunun içinde aranan özellikler arasında lisans tamamlama yaşı 29 iken Doktora yaparken askerlik erteleme yaşı da 33 şeklinde belirtilmektedir.

Farklı şekilde yurt dışında eğitim alan öğrencilerin bir kısmı da dil kursunda bulunan kişiler olmaktadır. Bu gibi yurtdışı eğitimlerinde bulunan öğrenciler içinde Filipinler askerlik erteleme durumu mümkündür. Bu aşamada dil kursu alınan kurumdan belge alarak askerlik erteleme hakkına sahip olunabilmektedir. Aynı şekilde 2, 3 ve 4 yıllık master ya da Doktora eğitiminde bulunacak öğrenciler kabul edilecekleri okulun kabul belgesi ile tecil işlemini yapabilmektedir.

Tüm yurtdışı konsoloslukları ve konsolosluklarda yapılması gereken işlemleri için Konsolosluk adresini kullanmak gerekmektedir. Hatta askerlik erteleme ve evrak tamamlama işlemlerinde tam bilgi almak içinde bu sayfa tercih edilmelidir. Türkiye üzerinde konsolosluk telefon numarası olarak +90 312 292 29 29 arama yapılarak da genel bilgi almak mümkündür.

Ayrıca 00 63 2 843 97 05 – 00 63 2 843 97 07 – 00 63 2 887 63 73 – 00 63 2 888 56 99 telefon numaralarından herhangi birini arayabilir,  Filipin adresine elektronik posta göndererek ayrıntılı bilgiye sahip olabilirsiniz. Filipinler askerlik erteleme evrak toplama işleminde de bu adres kullanılmaktadır. Askerlik tecil işlemleri için en uygun seçenek, Milli Eğitim Bakanlığı Yüksek Öğretim Genel Müdürlüğü Yurtdışı Öğrenciliği Tanıma Birimine başvuruları da bu anlamada tercih edilebilmektedir. Ayrıca, gideceği ülkedeki T.C Büyükelçiliği Eğitim Ataşeliğine kayıt yaptırdığında, “özel öğrenci ”olarak ayrıcalıklarından yararlanabilir.

Puanla
[OY: 0 Ortalama: 0]


    Hemen Danışmanlık Alın

    Formu doldurarak detaylı bilgi alabilirsiniz.

    whatsapp1