Malezya Askerlik Tecili

Eğer yurtdışında yaşayan veya okuyan bir Türk vatandaşıysanız, askerliğini tecil ettirme hakkınız bulunmaktadır. Bunun için geçmeniz gereken bazı süreçler ve ihtiyaç duyacağınız bazı belgeler olacaktır. Örneğin Malezya’da okuyan bir öğrenciyseniz öncelikle üniversitenizden öğrenci belgesi almalısınız.

Malezya'da Eğitim

Malezya Askerlik Tecili ve Erteleme İşlemleri

Eğer yurtdışında yaşayan veya okuyan bir Türk vatandaşıysanız, askerliğini tecil ettirme hakkınız bulunmaktadır. Bunun için geçmeniz gereken bazı süreçler ve ihtiyaç duyacağınız bazı belgeler olacaktır. Örneğin Malezya’da okuyan bir öğrenciyseniz öncelikle üniversitenizden öğrenci belgesi almalısınız.

Sonrasında Malezya’da bulunan Kuala Lumpur Büyükelçiliği’ne özel öğrenci statüsünden askerlik tecili için başvurmalısınız. Başvurunuz sonrasında büyükelçilik önce Dış İşleri Bakanlığı’na durumunuzu bildirecek onlar da askerlik şubesine bilgi verecektir. Askerlik şubesi tecili kabul ettikten sonra başvuru yapan kişiye tecil süresi Kuala Lumpur Büyükelçiliği tarafından bildirilecektir.

Öğrenim, çalışma ve oturma izni ve iş durumuna göre askerlik tecil süresi değişmektedir. Bazı durumlarda 6 ay, bazı durumlarda 1-1.5 yıl ve bazı durumlarda ise 2 yıllık bir askerliğinizin tecil edilmesi durumu olmaktadır. Başvurunuz okulunuz tarafından özel öğrenci olarak kabul edilmediğiniz takdirde büyükelçilik tarafından reddedilecektir. Özel öğrenci statüsü ile başvuran kişiler için gerekli evraklar kimlik ya da pasaport, çalışma ve oturma izni ile eğitim belgesidir. Bu belgelerle büyükelçilikteki ilgili eğitim birimine başvuru yaparak askerlik tecilinizi isteyebilirsiniz.

Bu süreçlere başlamadan önce Malezya askerlik tecili ile ilgili son gelişmelere dair duyuruları olduğu adresini kontrol etmeniz olası değişikliklere karşı sürecinizi kolaylaştıracaktır. Bunun dışında askerlik teciliniz ile ilgili aklınızda herhangi bir soru varsa ya da özellikle bilmek istediğiniz bir şey varsa Türkiye Cumhuriyeti Dış İşleri Bakanlığı’na ait 7 gün 24 saat çalışan + 90 312 292 29 29 numaralı çağrı merkezinden, Kuala Lumpur Büyükelçiliği’ne ait kualalumpur.be.mfa.gov.tr web sitesinden,  eposta adresi aracılığıyla, +60 3 2030 0100 numaralı telefondan ya da +60 3 2181 3520 faks numarasından bilgi alabilirsiniz.

Yurtdışında okuyan veya çalışan Türk vatandaşları askerliklerini tecil ettirebilmektedir. Eğer bir üniversitede okuyorsanız 29 yaşına, eğer yüksek lisans ya da doktora yapıyorsanız 35 yaşına kadar ve eğer çalışıyorsanız, sanatçıysanız ya da bir meslek mensubuysanız 38 yaşınıza kadar askerliğinizi tecil ettirme hakkınız bulunmaktadır.

Okulunuzdaki eğitim süresine göre askerlik tecil süreniz belirlenmektedir. Bu süre üniversitenin ya da yüksek lisansın ilk senesinden itibaren dil okulu ve hazırlık sınıfları göz önünde bulundurulmadan hesaplanır. Eğer ki kişi okulunu bu süre içinde bitiremezse kendisine bitirmesi için 1 sene ek süre verilir. Tecil süresi belirlenen yılın 31 Aralık gününe kadar devam eder.

Eğer ki askerliğini tecil ettiren kişinin 1 sene içinde 184 günden fazla Türkiye’de bulunduğu tespit edilirse o kişinin askerlik tecili otomatikman iptal olur. Tüm askerlik tecil başvuruları şahsen yapılmalıdır. Eğer çalışan bir kişi askerlik tecili yaptırdıysa ilk seferinde yüzyüze ikincisinde yüzyüze ya da posta yoluyla başvuru yapma hakkına sahiptir. Ancak yurtdışında okuyan bir öğrenci askerlik tecilini yaptıracaksa yüzyüze başvuru yapmak zorundadır.

Puanla
[OY: 0 Ortalama: 0]


    Hemen Danışmanlık Alın

    Formu doldurarak detaylı bilgi alabilirsiniz.

    whatsapp1