Azerbaycan İnşaat ve Mimarlık Üniversitesi’nde Öğrenim Kolaylığı

Merhaba, Bundan 1 yıl önce beklenmedik bir şekilde Azerbaycan İnşaat ve Mimarlık Üniversitesi kayıt
oldum. İlk olarak YÖK den okulun tanınırlığı için belge aldım. Daha sonra kayıt için gerekli evrak ve
belgeleri hazırladım. Belgelerle birlikte Azerbaycan Mimarlık ve inşaat Üniversitesine kaydımı
yaptırdım. Başta tereddütlerim oldu. Yeni bir ülke,yeni bir dil ,farklı bir yaşam tarzları… 1 yılı hazırlık
olmak üzere 5 yıllık mimarlık bölümü okuyorum. 19 yaşında bu kararı almak oldukça zorluydu. Fakat
Azerbaycan’da yaşamaya başlayınca tereddütlerim azaldı. İlk olarak yurtda kalmaya başlamıştım. 1ay
kadar yurtda kaldım. Alışma süresi için yurt faydalı olmuştu.Sonrasında 3 arkadaşımla birlikte ev
kiraladık. Bir erkek olarak ev hayatının zorlukları vardı. Ama zamanla düzene alışabildim. Okulumdan
bahsedecek olursak; eğitim sistemi olarak Türkiyeye kıyasla daha kolay. Ders konusunda çok fazla
zorlanmıyorum. Azerice Türkçeye benzer bir dil olmasına rağmen ilk gittiğimde dönemlerde hocalarla
anlaşmada sıkıntılar yaşadım. Dili öğrenmeye başladıkça düzene oturdu. İlk yıl başlarda Azerice
öğrendik.ikinci dönemde ise rusça ve mimarlık derslerine ağırlık verdik. Bölümün gerektirdiği genel
olarak devamsızlık yapılmaması, çizime ilgi duyulması ve yeteri kadar el becerisine sahip olmak Eğer
bu bölüme ilgi duyuyorsanız çok zorlanmamak adına tercih edebilir bir üniversite. Azerbaycan’da
üniversite okumak istiyorsanız dilini kolaylıkla öğrenebilir kısa sürede yaşam tarzına ayak
uydurabilirsiniz. Eğer kararlıysanız kesinlikle denemelisiniz.

Ahmed K.

Azerbaycan Mimarlık ve İnşaat Üniversitesi ( AZMİU) 2022 güncel fiyatları, denklik, yurt ücretleri, taban puanları için temsilcilerimizi arayınız.

Üniversitenin İngilizce İsmi: Azerbaijan Architecture and Construction University

azerbaycan da öğrenci olmak

Dünyada üniversitelerin ve kolej eğitim kurumlarının sayısı artıyor. Gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerin çoğu eğitim sistemlerini geliştirmektedir. Birçok öğrenci mesleğe girmeden önce eğitimini bitirmek ister. Bu nedenle üniversite eğitimi her geçen gün daha popüler hale geliyor. Öğrenciler yüksek öğrenim görmek ve başarılı olmak isterler.

Azerbaycan’da üniversite mezunları seçtikleri herhangi bir alanda iş bulma konusunda oldukça yeteneklidirler. Bu nedenle insan yetiştirmek millet için iyi bir yatırımdır. İşverenler, üniversite mezunlarının bilgili olmaları, bilgi ve becerilere sahip olmaları, dakik olmaları, iyi iletişim becerilerine sahip olmaları ve baskı altında çalışabilmelerinden hoşlanmaktadırlar. Bu onları daha üretken çalışanlar yapar.

Azerbaycan, bol finansal kaynaklara sahip petrol ve gaz zengini bir ülkedir. Bu nedenle, eğitim sistemlerini finanse etmek hükümet için kolaydır. Çoğu üniversite devlete aittir, bu da üniversitelere başvuru sürecini öğrenciler için kolaylaştırır. Ayrıca devlet, üniversiteye devam eden öğrencilerin eğitim ve yaşam masraflarının yarısını karşılar. Bu, eğitimin maliyetini azaltır ve tüm öğrenciler için erişilebilirliğini artırır. Tüm bu para, gelecekte Azerbaycan’ın gelişimine katkıda bulunacak daha akıllı, daha iyi insanlar yaratmaya gidiyor.

Azerbaycan’da üniversite eğitimi alan öğrenci sayısı 2008’de 5664 öğrenciden 2016’da 7061 öğrenciye yükseldi. Çoğu öğrenci Bakü Devlet Üniversitesi, Azerbaycan Üniversitesi ve Çaykovski Ulusal Müzik ve Tiyatro Üniversitesi gibi büyük üniversitelerde okumayı tercih ediyor. Çin’in kolejler ve üniversiteler hakkında veri toplama eksikliği nedeniyle, kaç öğrencinin başvurduğuna kıyasla kaç öğrencinin kolej veya üniversitelere gitmeyi seçtiğini tahmin etmek zor. Ancak, sadece on yıl önce sadece 1 milyon olan Azerbaycan’da bugün yaklaşık 2 milyon kolej/üniversite mezunu olduğu tahmin edilmektedir.

Bugün Azerbaycan’da farklı üniversite ve kolejlerden 170 bin mezun var, bu da %15 daha yüksek 10 yıldan daha önce. Mezunların çoğu üniversiteden mezun olduktan sonra iş bulur; özel işletmelerde veya devlet dairelerinde iş bulurlar. İşverenler, üniversite mezunlarının iş alanlarında başarıya ulaşmak için gerekli bilgi, beceri, zihniyet ve tutuma sahip olmasını isterler. İşverenler, üretkenliği, karlılığı ve şirket itibarını artırdığı için başarılı üniversite mezunlarını işe almayı severler.

Üniversite eğitimi pahalı olsa da, nitelikli bir profesyonel olarak bir lisans programını tamamlarken çok faydalıdır. Üniversite eğitimine olan talep artıyor çünkü bu günlerde daha fazla insan yüksek öğrenim nitelikleri elde etmek istiyor. Bu nedenle, günümüzde iş arayan nitelikli öğretmen sıkıntısı var ve bu da işverenler arasında yüksek öğretim programlarına olan talebi artırıyor.

Puanla
[OY: 0 Ortalama: 0]

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

whatsapp1