Ödeme Şekilleri – Konaklama ve Harç

Harç ve Konaklama Ücretlerini Peşin Mi Ödemem Gerekiyor?

Yurtdışında okumak istiyorsunuz veya bir süreliğine eğitim almak için gideceksiniz veya her şey hazır, sadece harcınızı ve konaklama ücretinizi yatırmak veya ödemek kaldı. Buradan sadece öğrencilerin değil, ailelerin sorduğu soru, harç ve konaklamam ücretlerini peşin mi ödemem gerekiyor? Bu sorunun sorulması normal, fakat her kurumun veya konaklama yerinin farklı bir prensibi bulunur. Bu sebeple gideceğiniz ülkedeki eğitim kurumu ve konaklayacağınız yere göre değişkenlik gösterir. Bunun için hem kurum ile hem de konaklayacağınız yer ile görüşmeniz gerekiyor. Eğitim alacağınız kurum ile anlaştınız ve sadece harcınızı ödemek kaldı. Eğer bir dil okulu veya belirli bir alanda eğitim alacağınız bir kurum ise genellikle ya peşin veya eğer kredi kartı ya da benzeri araçlar kullanıyorsanız, taksitlendirme yapmaları mümkün olmaktadır.

Fakat şunu lütfen aklınızda çıkarmayın ki, yurtdışında çok fazla taksit ile alışveriş yapma alışkanlığı olmamaktadır. Dolayısıyla eğitim kurumuna harcınızı yatırırken ya peşin nakit olarak isteyeceklerdir ve bunu kurumun banka hesabına yatırmanız gerekecek veya kurum sizden kredi kartı bilgileriniz ile beraber, karttan ödemenizi isteyeceklerdir. Bazı durumlarda veya bazı eğitim kurumları; kuruma geldikten sonra da ödeyebilirsiniz diyebilirler, fakat bu durumda da kuruma gittiğinizde ya nakit olarak peşin ödeme yapmanız gerekiyor veya kredi kartınızdan peşin ödeme yapacaksınız. Dünya çapında alışveriş yaparken peşin ve taksitli ödeme yöntemleri olsa bile, unutmayın ki yurtdışında genellikle peşin hareket edilmektedir. Bu anlamda aslında Türkiye kadar rahat değildir. Aksine alışveriş yasası çok disiplini ve prensipli olmaktadır.

Eğitim kurumuna yatırmanız gereken harcı hallettiniz. Peki, konaklayacağınız yere nasıl ödeme yapmanız gerekiyor? Oraya da mı peşin ödeme yapmanız gerekiyor ya da taksit kabul ediyorlar mı? Yurtdışında konaklama yapacağınız yerlerde, duruma göre konaklama yerine vardıktan sonra, girişiniz yapılınca ödemenizi yapabilirsiniz, fakat konaklamada da mutlaka peşin ödeme yapmanız gerekiyor. Örneğin 1 ya kalmayı planlıyorsunuz, fakat bir 1 geçmeden birkaç gün önce 1 ay daha veya sadece birkaç gün daha uzatmak istediniz. Bu durumda uzatacağınız zaman, tekrar uzatacağınız gün sayısı kadar peşinen ödeme yapmanız gerekiyor. Eğer ben zaten sadece 1 ay kalacağım veya 3 ay kalacağım ve gittiğimde ödeme ile uğraşmak istemiyorum derseniz, konaklama yerine ait banka hesabına ödemenizi yapıp gidebilirsiniz veya kredi kartından ödemenizi peşin olarak yapabilirsiniz.

Yurtdışında ne olursa olsun, nasıl bir alışveriş yaparsanız yapın, gerek normal alışverişler olsun veya konaklama ya da okul ya da eğitim kurumuna ödeme veya harç yatırma, genellikle her şey peşin olarak yapılmaktadır. Türkiye’de ülkede bulunan neredeyse 100% nüfusu taksitle veya belge ile alışveriş yapmaya alışmış olabilir, fakat yurtdışında alışverişin veya ödemelerin çok katkı kuralları vardır ve ne tür ödeme yapacak olursanız olun, peşin istenilmektedir. Gerek nakit veya kredi kartı fark etmeksizin, peşinen ödeme isterler.

Harç ve Konaklama Ücretleri

#üniversiteücretleri #üniversiteharçücreti #konaklamaücreti

Puanla
[OY: 0 Ortalama: 0]

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

whatsapp1