Makedonya’da Lisans Eğitimi

Makedonya'da Üniversite Okumak

Makedonya’da Üniversite Okumak

Yurtdışında eğitim herkesin hayallerini süslemektedir. Öğrenciler ve veliler bu sürecin masraflı olduğunu düşünerek genel olarak çekinmektedirler. Ancak birçok ülkede son derece ekonomik yıllık harç ücretleri ve yaşam ücretleri karşılığında öğrencilerimiz eğitim alabilmektedirler. Makedonya bu bağlamda en çok tercih edilen ülkelerin başında gelmektedir. Burada yer alan gerek özel gerekse devlet üniversitelerinde sınavsız bir şekilde yerleşmek mümkündür.  Makedonya’da birçok Türkiye’den öğrenci eğitim almaktadır. Lise mezunu olmanız önemli bir kriterdir. Askeri lise, Polis lisesi ve İmam Hatip lisesi mezunları hariç herkes burada öğrenim görebilmektedir. Balkanların bu misafirperver ülkesi üniversitelerinin kapılarını bizlere sonuna kadar aralamaktadır. Tıp, Mühendislik alanları dahil olmak üzere tüm branşlarda öğrenci olabilmek mümkündür. Üstelik herhangi bir üniversite sınavına girmek gerekmemektedir.

Ülkede Makedonca, Arnavutça ve İngilizce dillerinde eğitimler bulunmaktadır. Sağlık alanlarında öğrenim dili Makedoncadır. Hazırlık eğitimleri de verilmektedir. Makedonya’da son yıllarda tanınırlıkları YÖK tarafından kaldırılan birçok okul bulunmaktadır. Bu sebeple okullar ile ilgili olarak detaylı bir araştırma yapmalı ve bu konuda net bir bilgi edinmelisiniz. Peki, bunu nasıl yapacaksınız. YÖK’ün internet sitesi üzerinde yer alan tanınırlık dilekçesi örneğini doldurup hazırlayarak YÖK’e başvuruda bulunacaksınız. YÖK, Yükseköğretim kurumunun kısaca ifadesi olarak kullanılmaktadır. Öğrenciler belirli bir ücret karşılığında kendi adlarına seçtikleri ülke ve üniversitelerle ilgili buradan bilgi almadan kesinlikle hareket edilmemelidir. Bir üniversitenin tanınırlığı yoksa o üniversiteden mezun olunduğunda herhangi bir denklik almak söz konusu olmamaktadır.

YÖK denklik Makedonya için vardır. Ancak öğrenciler mutlaka gidecekleri okullarla ilgili bu belgeye sahip olmalıdırlar. Daha iyi bir gelecek; uluslararası geçerli bir diploma, yurtdışında uluslararası bir çevre edinme olanakları sağlayan bu sürecin bir parçası olmak sizi ayrıcalıklı yapacaktır. İşverenlerin gözünde ki yeriniz de diğer meslektaşlarınıza göre son derece farklı bir statüde olacaktır. Kendini geliştirmek, ayaklarının üzerinde durabilmek, yurtdışı çalışma ve yaşama fırsatı elde edebilmek için

YÖK denklik Makedonya üniversiteleri sayesinde sana sağlanacaktır. Mezun olacağın alana bağlı olarak seviye belirleme gerçekleştirilecektir. Tıp alanından mezun olan bir öğrenci okulu bitirdiğinde YÖK’e başvurur. Komisyon eğitim aldığı okulun tanınırlığı olup olmadığına bakar. Tanınırlığı varsa öğrenim gördüğü dersleri inceler, kredi sayılarına ve ders içeriklerine bakar. Daha sonrasında öğrenciler için bir sınav kararı verebilir. Bu durumda öğrenciler kendi müfredatlarından test şeklinde ya da uygulamalı bir sınava alınırlar. %40 başarılı olan öğrenciler ülkemizde doktorluk yapabilirler. Diğer bölümlerde de benzer uygulamalar ile karşılaşabilmekteyiz. Bununla birlikte YÖK her bölüm için sınav kararı verecek diyemeyiz.

YÖK denklik Makedonya ile ilgili farklı bölümlerle ilgili sorularını bize sorabilirsin. Profesyonel danışmanlarımız senin için en doğru seçeneği belirlemeni sağlayacaktır. Hayallerini gerçekleştirmek ve daha iyi bir geleceğe sahip olmak istiyorsan sende çekinmeden bizlerle iletişime geçebilirsin.

Puanla
[OY: 0 Ortalama: 0]

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

whatsapp1