Pasaport Olmadan Avrupa

Pasaportsuz Gidilen Avrupa Ülkeleri

Pasaportsuz Gidilen Avrupa Ülkeleri

Seyahat seven birçok insan bulunuyor. Yurtdışında yeni ülkeleri keşfetmek isteyen kişilerin pasaport ve bize işlemleri ile uğraşmaları gerekmektedir. Bu işlemler birçok kişi için büyük bir çile haline gelmektedir. Fakat bu işlemlerle uğraşmadan bazı ülkelere gidebilirsiniz. Hem pasaportsuz hem de vizesiz olarak gidilebilen ülkeleri seçerek bu tarz sorunlarla uğraşmadan yurtdışına çıkabilirsiniz. Sadece kimlik belgenizle Kıbrıs, Ukrayna Gürcistan gibi ülkelere giriş yaparak gezebilir ve yeni yerler keşfederek eğlenceli anlar yaşayabilirsiniz. Siz de bu ülkeleri keşfedin ve zamanınızı dolu dolu harcayın.

Pasaport, yurtdışına çıkmak isteyen kişilerin uluslararası kimlik belgesidir. Bazı ülkeler, Türkiye vatandaşı olan kişilerden, pasaport istememektedir. Kimlikle gidilebilen bu ülkelerin tek bir şartı vardır: yeni kimlik kartı. Pasaport istemeyen ülkelerde, gidecek olan kişilerin sadece kimliklerini yenilemesini istemektedir. Gürcistan, Moldova, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, Ukrayna gibi Avrupa ülkeleri vizesiz ve pasaportsuz gidilebilen ülkelerdir.

Gürcistan, Türk vatandaşlarına son düzenlemelerle birlikte 1 yıl vizesiz kalma hakkı sağlamaktadır. Batum, Tiflis, Kutaisi gibi tarihi yerlerde ekonomik fiyatlarla seyahat yapılabilmektedir.

Gece hayatıyla, üniversitesiyle, plajlarıyla, koylarıyla bilinen Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, Türk vatandaşına 30 gün vizesiz kalma hakkı vermektedir. Girne, Lefkoşa, Mağusa gibi şehirler, turistlerin gözde mekanlarındandır. Ayrıca unutulmamalıdır ki, pasaportunuzda Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ne giriş ve çıkış damgası var ise Yunanistan’a gidemezsiniz.

Pasaporta ihtiyaç duymadan gidilebilen ülkeler arasına Moldova’da eklenmiş bulunmaktadır. Moldova’da Balti, Edinet, Tiraspol gibi kentler tarihi yerlerdir ve ilgi gören, dikkat çekici yapıtlar mevcuttur. Ayrıca Moldova, 90 gün vizesiz kalma izni vermektedir.

Ukrayna, gece hayatıyla ön planda olan bir ülkedir. Fakat buna rağmen fazlasıyla uygun fiyatlarla kalınması, eğlenmesi mümkün bir yerdir. Değişik konseptlere sahip mekanlarıyla dikkat çekse de, tarihi yapıtların da fazla olduğu ve ilgi gördüğü aşikardır. 180 günde 90 günü aşmayacak şekilde vizesiz kalma hakkı sunmaktadır. Kiev, Lviv, Odessa, Çernobil gibi kentler, hem tatil yeri hem de tarihi şehirlerdir.

Fransa ve İspanya sınırları arasında kalan Andorra, Türk vatandaşlarına vizesiz giriş imkanı sağlamaktadır. 90 gün vizesiz kalma imkanı vermektedir. Fakat bu ufak ülkenin bir havalimanı mevcut değildir. Bu yüzden öncelikle Fransa ya da İspanya’ya gitmeniz gerekmektedir. Fransa ve İspanya ise vize istemektedir.

Arjantin, Buenos Aires, Ushuaia, El Calafate gibi şehirleriyle ön planda olan bir ülkedir. Türk vatandaşını ülkesine pasaportsuz bir şekilde kabul etmekte ve 90 gün vizesiz kalma imkanı sağlamaktadır.

Bahamalar (90 gün vizesiz), Bahreyn(15 gün vizesiz), Barbados (90 gün vizesiz), Belarus (30 gün vizesiz), Belize (90 gün vizesiz), Bolivya (90 gün vizesiz), Bosna-Hersek (180 günde 90 günü aşmayacak şekilde vizesiz), Botsvana (90 gün vizesiz) gibi ülkeler, Türk vatandaşlarını pasaportsuz olarak ülkelerine almaktadır. Fakat önceden belirlenmiş vizesiz kalma günleri vardır.

Puanla
[OY: 0 Ortalama: 0]

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

whatsapp1