Referans Öğrenciler

Öğrencilerle Görüşebilir miyim?

Daha Önce Göndermiş Olduğunuz Öğrencilerle Görüşebilir miyim?

Yurtdışında okuyacak olan veya okumayı planlayan bazı öğrencilerin kafasında oluşan ve zaman zaman endişeye dönüşen ve mutlaka cevabı alınması gereken sorulardan bir tanesi hiç kuşkusuz, tercih ettiğim üniversiteye daha önce göndermiş olduğunuz öğrencilerle görüşebilir miyim sorusu oluyor. Bu çok normal bir durum, çünkü farklı bir ülkede üniversiteye başlayacak olan öğrenci adayı, üniversitede hali hazırda okuyan öğrencilerin üniversite ile ilgili yorumlarını ve üniversitedeki eğitim ve kampüs hayatını merak ediyor. Dolayısıyla çok normal bir durumdur. Bazı üniversitelerde, öğrenci adayının endişesini ve korkularını gidermeleri için, öğrenci konseyi veya öğrenci gruplarında bulunan, tabiri caizse öğrenci başkanlarından yardım alarak, üniversiteye gelecek olan yeni öğrenci ile görüştürüp okudukları üniversitenin nasıl bir yer olduğunu anlattırabiliyorlar.

Bu sistem aslında çok önemlidir, çünkü üniversiteye yeni girecek bir öğrenci adayının üniversiteyi seçtiğine pişman olmaması ve hazırlıklı olması gerekiyor. Üniversiteyi bazen kendi isteğiniz ile seçebilir, bazen ise üniversiteye giriş puanlarına göre üniversite sizi seçer. Bu sebeple öğrencilerin gidecekleri üniversite hakkında en detaylı bilgiye kadar sahip olmak istemeleri çok normaldir ve doğaldır.

Tercih ettiğim üniversiteye daha önce göndermiş olduğunuz öğrencilerle görüşebilir miyiz sorusu bütün üniversiteler tarafından çok doğal karşılanmaktadır. Sonuçta bilmediği veya belki tanıdığı, fakat yeni bir kampüs, yeni bir eğitim hayatı ve yeni arkadaşlıkların olacağı bir ortama giriyor. Bir öğrencinin bir üniversite veya kampüste en rahat olacağı zaman, yeni ve güzel arkadaşlıklar edindiği ve eğitimcilerle iyi geçindiği, sabahları erken kalkıp derse gidip akşama kadar arkadaşlarıyla beraber olduğu zamandır.

Bunu yapmak için de, sadece gideceği üniversiteye kaydını yaptırdıktan sonra, muhattap olduğu kişi ile görüşüp üniversitede bulunan herhangi bir öğrenci ile görüşüp okul hakkında bilgi alabilir miyim dediği zaman, üniversite mutlaka bir veya birkaç öğrenciyi, öğrenci adayı ile görüşmeleri için ayarlıyor. Öğrenciler daha önceden üniversitede olduğundan, mutlaka A’dan Z’ye her şeyi biliyordur.

Tercih ettiğim üniversiteye daha önce göndermiş olduğunuz öğrencilerle görüşebilir miyim dediğinizde aynı zamanda üniversitenin web sitesinde bulunan yorumlar sayfasında, öğrenciler ve hatta öğrencilerin aileleri tarafından, üniversite hakkında yazılan yorumları da okuyabilirsiniz. Hem öğrencilerle konuşup üniversite ortamı hakkında bilgi alabilir, hem de yorumları okuyarak bilgi sahibi olabilirsiniz. Üniversite hayatı bir bireyin en önemli dönemlerinden bir tanesidir.

Üniversitede daha fazla kendi özgüveninizi kazanıyorsunuz, kendinize daha fazla güvenmeye ve inanmaya başlıyorsunuz, çünkü çoğu aileler çocuklarını üniversiteye gönderdikleri zaman, biraz kendi ayakları üzerinde dursun diye çocukları arayana kadar aramayabilirler veya ayda bir defa hal hatır sormak için ararlar. Zaten yurtdışına okumaya gitmiş olan bir öğrenciyi aramakta ucuz değildir. Bu sebeple belki ya da bir defa veya birkaç ayda bir defa ancak arayabilirler. Yurtdışında bir üniversitede okumaya karar verdiyseniz, kaydınızı alan ve dersini alacağınız eğitimcileriniz mutlaka sizi üniversitede hali hazırda bulunan öğrencilerle tanıştıracaktır, bu yüzden merak etmeyin. Bunun yanı sıra her yıl sizin dışınızda da onlarca veya yüzlerce yeni öğrenci olaraktır, bu sebeple yalnız değilsiniz.

#mezunöğrenci #mezunöğrenciilegörüşmek #tercihedilenüniversite

Puanla
[OY: 0 Ortalama: 0]

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

whatsapp1