Yurtdışında Elektrik Mühendisliği Eğitimi Almak ister misin?

Yurtdışında Elektrik Mühendisliği Eğitimi Almak ister misin?

Üniversite Eğitim Rehberi

Elektrik mühendisliği çalışma alanının genişliği sebebiyle sayısal temelli öğrencilerin en çok tercih ettiği mühendislik bölümleri arasında yer almaktadır. Son yıllarda yurtdışı eğitim son derece revaçtadır. Öğrenciler kendilerini tanımak, daha fazla sorumluluk alabilmek, kendi ayakları üzerinde durabilmeyi öğrenmek, farklı kültürleri tanımak ve onlarla yaşamayı öğrenebilmek, farklı yöntem ve metotlarla mesleki eğitim alabilmek, Avrupa’da staj olanakları, Avrupa’da iş olanakları gibi birçok nedenle yurtdışında eğitimi tercih etmektedirler.

En önemlisi de sınavsız başvuru kabul etmesidir. Yani herhangi bir ÖSYM sınavına dahil olmanız gerekmemektedir. YÖK tanınırlığı olan üniversitelerde eğitim alan her öğrenci ülkemize de diploma geçerliliği sağlayabilmek için başvuruda bulunabilmektedir. Yükseköğretim kurumu tüm diploma denklik işlemlerinden sorumlu en yüksek akademik birimdir. Bir denetim ve onay mekanizmasıdır. Ülkemizde ki yükseköğrenimin bel kemiğini oluşturmaktadır.

Uluslararası üniversitelerin ülkemiz ile olan benzerliklerini tespit eder ve tanınırlık onayı verirler ya da vermezler. Burada önemli olan konu tam da budur. Yani YÖK’ün tanınırlığını kabul etmediği bir üniversitede kesinlikle eğitim almamanız gerekmektedir. Aksi takdirde diplomanız uluslararası geçerli olsa bile Türkiye’de YÖK denklik başvurusu yapmanız söz konusu olmayacaktır.

Yurtdışında Elektrik Mühendisliği YÖK Diploma denkliği

almak isteyen öğrenciler de mezun olduklarında geçerli olacak olan YÖK yönetmeliğine uygun şekilde denklik alabilecektir. Öğrencinin Yurtdışında Elektrik Mühendisliği YÖK Diploma denkliği ile ilgili olarak mezun olduktan sonra kuruma başvuru yapması gerekecektir. YÖK eğitim alınan üniversitenin tanınırlığı olup olmadığına bakacaktır. Tanınırlığı var ise ders içeriklerinin yeterli ve Türkiye ile eşdeğer olup olmadığı tespit edilecektir. Eğer eksiklik varsa Türkiye’de ki özel ya da devlet üniversitelerinde bu dersler özel öğrenci statüsünde alınacaktır. Fark derslerini başarı ile tamamlayan öğrenciler için YÖK ikinci bir kurul kararı ile STS sınavı talep edebilir. Böyle bir durumda da öğrenciler kendi alanları ile ilgili olarak sınava gireceklerdir. Test şeklinde yapılan sınavda 40 almak yeterli olmaktadır. Bu puana ulaşanlar

Yurtdışında Elektrik Mühendisliği YÖK Diploma denkliği

sürecini başarı ile tamamlamış olacaklardır. Tüm bu aşamalar sadece zaman meselesidir. Kaliteli eğitim alan, derslerini aksatmayan, en önemlisi eğitim aldığı alanı seven öğrenciler bu süreçleri başarı ile tamamlayacaklardır.

Yurtdışında eğitim alan herkes uluslararası staj ve iş deneyimler yaşamaktadır. Bu nedenle kendi mesleklerinde daha geniş bir bakış açısına sahip olabilmektedirler. Daha sabırlı, sorumluluk sahibi ve disiplinli olabilmeyi eğitimleri sırasında öğrenmektedirler. Bu sebeple bu eğitim sürecine dahil olan öğrenciler ülkemizde de yurtdışında da meslek sahibi olabilmektedirler. Yurtdışı mezunları Avrupa’da çalışabilmelerini sağlayan Europass mavi diplomaya sahip olmaktadırlar. Elektrik bölümünün yer aldığı ülke ve üniversiteleri seçebilmek; en doğru kararı verebilmek için profesyonel danışmanlarımızın tecrübesinden faydalanabilirsiniz.  Bizimle iletişime geçin ve size en uygun ülkeyi, üniversiteyi önerelim.

Puanla
[OY: 0 Ortalama: 0]

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

whatsapp1