YÖK Denkliği Olan Üniversiteler Amerika

YÖK Denkliği Olan Üniversiteler Amerika

Yurtdışında Eğitim

Amerika’da üniversite okumak isteyen öğrenciler seçecekleri okulun YÖK denkliği olup olmadığını merak etmektedirler. Amerika’da üniversiteler dünyanın en iyi üniversitelerindendir. Aynı zamanda dil eğitimi almanın da mümkün olduğu üniversitelerde İngilizce dili öğretim dilidir. Los Angeles, New York gibi şehirlerde de çok iyi üniversiteler bulunmaktadır.

YÖK, Yüksek Öğretim Kurulu, ülkemizde üniversite eğitimleri ve yüksek öğrenim veren kurumlar, akademik personel noktasında son derece önemli bir kurumdur. Çok detaylı işlevleri ve yetkileri olan kurum, yurtdışında eğitim alan öğrencilerin diploma denkliklerine karar veren bir birim ile de hizmet sunmaktadır. YÖK denkliği, belirli noktalarda öğrencilerimiz için son derece önemlidir. Bunu iki başlık altında toplamak mümkündür. Erkek mezunlar için diploma denkliği, kısa dönem askerlik yapmaları ya da yedek subay olarak vatani görevlerini tamamlamaları noktasında çok önemlidir. Bilindiği gibi, lisans ve daha üzeri eğitimlerden mezun olan gençlerimiz askerliklerini uzun dönem değil yukarıda belirtilen şekilde yapmaktadır. Mezun olduktan sonra, ülkesinde gerek özel ve özellikle kamu alanında çalışmak isteyen gençlerin de eğitimlerini kurula onaylattırmaları ve diploma denklik belgesini almaları önem taşımaktadır.

Amerika YÖK Denkliği Olan Üniversiteler 

ve başka ülkelerin üniversiteleri, şüphesiz ki belirli kriterlere göre belirlenmektedir. Buna göre, yurtdışında eğitim alacak bir öğrenci olarak, dünyanın en iyi 1000 üniversitesi arasında yer alan kurumlarda eğitim alacaksanız, ki bunlar YÖK ve dünya genelinde kurula benzer kurumlar tarafından tanınan özel kurumlar tarafından belirlenmektedir, bu durumda denklik kabulünüz sorunsuz olacaktır. CWTS, URAP, QS World Üniversity Rankings, THE kurumları bu alanda söz sahibidir. Bunun dışında hem

Amerika YÖK Denkliği Olan Üniversiteler 

hem de diğer ülkeler için geçerli olmak üzere birtakım esaslar söz konusudur. Bunlar, YÖK tarafından esas kabul edilen denklik ön koşullarıdır. Bunlara haiz öğrenciler denklik konusunda sorun yaşamayacaklardır.

Denklik ön koşulları, tıp eğitimi alacak öğrenciler için, öğrencinin 1. sınıfa başlayacağı senesinde, ÖSYM bünyesinde yapılan, YKS sınavına girmiş ve tıp hekimliği alanında, sıralamada ilk 50.000 öğrenci arasında yer almış olmalıdır. Hukuk fakültesinde, yurtdışında eğitim almak isteyen öğrenciler için, bu sayı, YKS sınavında, hukuk alanında sıralamada ilk 190.000’in içinde olmaktır. Mimarlık için sıralama, 250.000 ve Mühendislik eğitimleri için denklik ön koşulu sıralamada ilk 300.000’in içinde yer almaktır. Bunun dışındaki bölümler için, öğrenci yerleştirme sınavında almış olduğunuz puan ülkemizde bir bölümde eğitim almanıza yetiyorsa bu durumda siz de denklik ön koşulunu yerine getirmiş olacaksınız.

Amerika YÖK Denkliği Olan Üniversiteler 

ve diğer ülkeler için ilk koşul yukarıda da belirtildiği gibi, ilk 1000 üniversite arasında yer almasıdır. Bundan sonra, ön koşul olarak, okulunuz bu şekilde bir sıralama içinde değilse bile, puan şartlarını tamamlamış olmanız gerekmektedir. Bunların dışında, hem YÖK üniversite tanıma, hem de denklik unsurları için detaylı bilgileri öğrenci danışmanlarımızdan alabilirsiniz. Denklik konusunda listede olan üniversitelerin hangileri olduğu belirli durumlarda değişebilir. Bunların güncel bilgilerini öğrenci danışmanlarımızdan alabilirsiniz. Bu şekilde yurtdışında eğitim ve en doğru üniversitenin seçimi noktasında kesinlikle doğru bilgileri şubelerimizden alabilirsiniz.

Puanla
[OY: 0 Ortalama: 0]

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

whatsapp1