Yurtdışında Para Değiştirmek Hakkında Nelere Dikkat Etmeliyim?

Üniversite Eğitim Rehberi

Gençlerimiz yurtdışında üniversite eğitimine giderek çok daha fazla ilgi göstermektedirler. ABD, Avustralya, Kanada gibi uzam mesafe ülkelerinden yanı sıra, Avrupa Birliği Ülkeleri, Balkan Ülkeleri, Kıbrıs, Ukrayna, Azerbaycan, Gürcistan gibi kardeş veya komşu ülkelerimizde eğitim seçeneklerinden yararlanabilirsiniz.

Kurs programlarına katılarak, başta dil eğitimi olmak üzere, birçok konuda kendinizi geliştirecek şekilde kurslara katılabilirsiniz. Üniversite eğitimleri olarak, lisans eğitimi, lisans tamamlama, yüksek lisans ve doktora eğitimleri gibi seçeneklerden yararlanabilirsiniz. Birçok gencimiz yurtdışına ilk defa bu kadar uzun süreli çıkacaktır. Belki ailenizle ya da arkadaşlarınızla daha önce yurtdışına çıkmış olabilirsiniz, ancak uzun süreli kalışınız ilk defa gerçekleşecek olabilir. Bu durumda, öğrenci danışmanlarımızdan da destek alarak en doğru hazırlığı yapabilirsiniz.

Yurtdışında para değiştirmek hakkında nelere dikkat etmeliyim?

şeklinde soru olabilir aklınızda. Yurtdışına çıkarken almanız gereken para miktarı, ailenizin ve sizin ekonomik durumunuza göre değişecektir. Genel anlamda, ilk etapta, beslenmenize, geçiminize yetecek kadar miktarda olması gerekmektedir. Konaklama seçeneklerini, önceden öğrenci danışmanlarımızdan yardım alarak ayarlanabilirsiniz. Bundan sonra, yeme içme, ulaşım, ödemeniz gereken konaklama gideri gibi gider olacaksa bu miktarı da karşılayacak kadar nakit paranızın ve döviz kullanımına açık bir kredi kartınızın olması önemlidir. Öte yandan, yurtdışına çıkarken almanız gereken para miktarı, ülkenin para birimine göre de değişebilir. Örneğin, EURO TL karşısında değerlidir. Öte yandan, Ukrayna para birimi ise TL ‘nin altında olan bir para birimidir. Bu noktada, temel ihtiyaçlarınızı karşılayacak bir miktarın yanınızda olması yerinde olur. Hem para birimi, hem de ihtiyaçlarınız ile yaşam alışkanlıklarınızı dikkate alarak para almanızda fayda var.

Yurtdışında kullanmanız için master card ya da visa kart özelliğinde olan ayrıca uluslararası kullanıma açık olan kredi kartlarınızı yanınızda bulundurmalısınız. Ne olur ne olmaz diyerek, kullanmayı düşünmeseniz bile, bu şekilde bir kredi kartınızın olmasında fayda var. Bankanızla konuşarak bu şekilde bir kredi kartı ya da ailenize ait olan asıl karttan bu özelliğe sahip bir ek kart çıkartabilirsiniz. Nakit para kartlarınızı da yanınızda bulundurabilirsiniz.

Yurtdışında para değiştirmek de biraz dikkat edilmesi gereken bir konudur. Öncelikle, para değiştirmek için zamanınız varsa, western union gişelerinden yararlanmanızı öneririz. Ülkemizdeki özel ve kamu bankalarının yurtdışında, birçok ülke ve şehirde şubeleri bulunmaktadır. Uygun yerde iseniz, size yakınsa bu şubelerden de yardım alabilirsiniz. Yurtdışında para değiştirmek için en güvenli seçeneklerden biri de o ülkenin bankalarıdır. Bir diğer nokta ise, acele ve güvenli para değiştirmek için, havaalanlarında, tren istasyonlarında, otobüs istasyonlarında bulunan güvenli para değiştirme merkezleridir. Ancak bunlar son derece yüksek komisyonlar alırlar. Zorunlu değilseniz ve zamanınız varsa, şehir merkezilerinde olan döviz bürolarını tercih etmelisiniz. Bu noktada dikkat etmeniz gereken detay, gelişigüzel yerlerde para değişimi yapıp, yüksek kurdan alım ya da bozdurma yapmamanızdır. Bu şekilde, cidden önemli zararlara uğrayabilirsiniz.

Puanla
[OY: 0 Ortalama: 0]

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

whatsapp1