Hırvatistan Bayrağı

Hırvatistan, resmi olarak Hırvatistan Cumhuriyeti, Orta Avrupa'da bulunan, Balkanlar coğrafyasının Akdeniz'e açılan kapısı olan son derece önemli bir ülkedir. Ülkenin başkenti Zagreb'dir. Kendine özgü, dikkat çeken bir bayrağı bulunmaktadır.

Hırvatistan’da Eğitim

Hırvatistan Bayrağı

Hırvatistan, resmi olarak Hırvatistan Cumhuriyeti, Orta Avrupa’da bulunan, Balkanlar coğrafyasının Akdeniz’e açılan kapısı olan son derece önemli bir ülkedir. Ülkenin başkenti Zagreb’dir. Kendine özgü, dikkat çeken bir bayrağı bulunmaktadır. Üç eşit şekilde yatay hattan oluşan bayrak üzerinde, özel bir ülke arması yer almaktadır.

Hırvatistan Bayrağı Tarihi

Hırvatistan bayrağı, ülkenin bağımsızlığını kazandığı tarih olan 1990 yılından bu yana, ülke tarafından kullanılmaktadır. Eski Yugoslavya Ülkeleri’nden biri olan Hırvatistan, bağımsızlık olması ile birlikte, bayrağını da yaratmış ve Hırvat Halkı tarafından benimsenmiştir. Bayrağın tasarlanma tarihi 21 Kasım 1990’dır. Esinlenme nedeni ise, 2. Dünya Savaşı yıllarında kullanılan özel devleti simgeleyen armalardır. Bunların bayrağın orta kısmında yer almaktadır.

Hırvatistan Bayrağı Hangi Renklerden Oluşuyor?

Hırvatistan Bayrağı Pan Slav renkleri olan kırmızı, beyaz ve mavi renklerinden oluşmaktadır. Üzerinde bulunan özel devlet arması ise kırmızı ile beyaz ana renklerinden oluşmaktadır. Üzerinde beş adet devlet armaları yer almaktadır.

Hırvatistan Bayrağı Amblemi neyi anlatmaktadır?

Hırvatistan Bayrağı üzerinde yer alan kırmızı, beyaz ile mavi ana zemin renkleri, Pan Slav renkleri olarak, Hırvat Halkını da simgeleyen renklerdir. Hırvat Halkı’nın folklorik kıyafetlerinde de yer alan renkleridir. Bayrağın orta kısmında yer alan kırmızı ve beyaz arma ise devletin resmi armasıdır. Armanın üzerinde beş adet daha küçük ebatlarda armalar bulunmaktadır. Hırvatistan topraklarında bulunan beş bölgeyi simgelemektedir. Hırvatistan, Dubrovnik, Dalmaçya ve Slavonya ile İstria Bölgeleri olarak bayrakta yer almaktadır. Ülkenin kuruluş aşamaları olarak da bu armaların yer aldığını belirtelim.

Hırvatistan Bayrağı Nasıl Çizilir? Çizilirken nelere önem verilmelidir?

Hırvatistan Bayrağı tasarlanırken, zemin üzerinde yatay olarak ve eşit şekilde renklerin hazırlanması çok önemlidir. Zeminde tüm renk kısımlarının eşit olarak çizilmesi gerekir ve ölçüleri de yasal şekilde düzenlenmiştir. Orta kısımda bulunan kırmızı ve beyaz ana logo büyük ebatlarda hazırlanır. Bunları kutulara yerleştirilmesi söz konusu olmaktadır. Üzerinde yer alacak beş logo ise daha küçük ve yasal düzenlemelerde belirtilen ölçülerde ufak şekilde hazırlanmalıdır. Armaların büyüklükleri birbiri ile aynı olmalıdır.

Hırvatistan Bayrağı’nın ilk kez göklere çekiliş tarihi

1990 yılında, Yugoslavya’nın dağılmasından sonra, Hırvat Halkı da kendi kaderini belirleyerek, 1990 yılında, aynı yıl içinde bağımsızlığını ilan etmiştir. Bundan sonra, Kasım 1990 tarihinde ise, bayrak tasarlanmasından sonra, resmi olarak kabul edilerek, göndere çekilmiştir. Tüm bir ülkenin bağımsızlık mücadelesini anlatan, anlamlı simgeleri ile dikkat çeken bir bayraktır. Halk tarafından da benimsenmiştir. Genç bir ülke olarak, Hırvatistan geleceğe güvenle bakan, geçmişinden de etkilenen, halk ve devlet olarak yaşadıklarından ders alan bir ülkedir. Hırvat Halkı, birbirine yakın ve destek olan, kültürüne, geleneklerine önem veren bir ülkenin insanlarıdır. Bu izleri, bayrak ta da görmek mümkündür. Bayrak üzerinde her bölgenin özellikleri ile birlikte, aynı zamanda ülke topraklarının bağımsızlık mücadelesi de belirleyici armalarla yer almaktadır.

Puanla
[OY: 0 Ortalama: 0]


    Hemen Danışmanlık Alın

    Formu doldurarak detaylı bilgi alabilirsiniz.

    whatsapp1