Hırvatistan Askerlik Tecili

Erkekler için askerlik yapılması zorunlu bir vatan görevidir. Ancak eğitimin askerlik çağına kadar tamamlanamaması halinde devlet tarafından askerlik tecili yaptırma olanağı tanınmaktadır. Hırvatistan askerlik tecili için yasada tanınan yıllar içinde erteleme başvurusunda bulunabilirsiniz.

Hırvatistan’da Eğitim

Hırvatistan Askerlik Tecili ve Erteleme İşlemleri

Erkekler için askerlik yapılması zorunlu bir vatan görevidir. Ancak eğitimin askerlik çağına kadar tamamlanamaması halinde devlet tarafından askerlik tecili yaptırma olanağı tanınmaktadır. Hırvatistan askerlik tecili için yasada tanınan yıllar içinde erteleme başvurusunda bulunabilirsiniz. Eğitiminize Hırvatistan’da devam etme kararı alırsanız eğitiminizi yarıda kesmemesi için askerliğinizi belirli yıllar dâhilinde tecil ettirebilirsiniz.

Hırvatistan’da dil okullarında, ön lisans, lisans, master ve doktora yapmak isteyenler erkek öğrenciler askerlik tecili yaptırabilirler. Yurtdışı eğitimde dil okulları için en çok 2 yıl ve 29 yaşına kadar, lisans eğitimi için en çok 7 yıl ve 29 yaşına kadar askerlik tecili yapılabilir. Bu yaş sınırı yüksek lisans ve doktor için 35 olarak belirlenmiştir. Hırvatistan’a eğitim için gidenler T. C. Hırvatistan Zagreb Konsolosluğuna askerlik tecil başvurularını yapabilir. Konsolosluğun internet adresi olan (Zagreb) üzerinden askerlik tecili hakkında bilgi alabilirsiniz. Askerlik tecili için konsolosluktan randevu alarak işlemlerinizi tamamlayabilirsiniz.

Yurtdışı eğitimi her geçen gün gençler arasında yaygınlaşmaktadır. Ancak eğitim süresi erkeklerde askerlik nedeniyle yarıda kesilebilir. Eğitimlerini aksatmamak için erkek öğrencilerin kendilerine tanınan sürelerde askerlik tecil işlemlerini aksatmadan yapması gerekir. Erkekler yurtdışında çalışma, eğitim gibi durumlar gözetilerek askerliklerini 20-41 yaşları arasında yapmalıdır. Askerlik erkekler için zorunlu bir hizmettir. Askerlik dönemine kadar eğitimleri tamamlanmamış kişiler ya da yurtdışı eğitimi almak isteyen, kariyer yapmak isteyen kişiler koşullara uygun ise askerlik tecili yaptırabilir.

Hırvatistan Askerli Tecili İçin Aranan Koşullar

-Hırvatistan’da lisans eğitimini yapmak isteyen öğrenciler 7 yıl askerlik tecili yapabilir.

-Hırvatistan’da ön lisans eğitimi yapmak isteyenler için 4 yıl askerlik tecili yapılabilir.

-Dil eğitimi almak için Hırvatistan’a gidenler 2 yıl askerlik tecili yapılabilir

-Hırvatistan’da master eğitimi yapmak isteyenler 3,5 yıl askerlik tecili yaptırabilir.

-Doktora eğitimini Hırvatistan’da tamamlamak isteyenler için 6 yıl askerlik tecili yapılabilir.

Hırvatistan askerlik tecili yaptırmak isteyenler yukarıdaki yıllar dâhilinde 29 yaşını dolduruncaya kadar askerlik tecili yaptırabilir. Bu sürelerde 29 yaşını doldurmamış olmamış kaydıyla birer yıllık askerlik tecil işlemi yapılabilir. Yüksek lisans ve doktora için üst yaş sınırı ise 35 olarak belirlenmiştir.

Hırvatistan Askerlik Tecili Nasıl Yapılır?

Hırvatistan’da lisans, ön lisans ve dil okulu eğitimi alanlar askerlik tecili yaptırmak için kabul edildikleri üniversiteden alacakları eğitim belgesi ile T.C. Hırvatistan Zagreb Konsolosluğuna başvurarak askerlik tecili yaptırabilirler. Master ve doktora öğrencileri de aynı koşullarda askerlik tecili yaptırabilirler.

Hırvatistan yurtdışı eğitimi alacaklar kabul edildikleri eğitim kurumundan öğrenci belgesi alarak kimlikleri ile ülkede bulunan T. C. Konsolosluğuna başvurabilir. Hırvatistan’a gitmeden başvurunuzu üzerinden de yapabilirsiniz. Askerlik tecilini ilk defa yapıyorsanız ya da sonraki başvurularınız için konsolosluktan randevu almalısınız. Bu konuda konsolosluğun + 90 312 292 29 29 numaralı telefonundan bilgi alabilirsiniz.

Puanla
[OY: 0 Ortalama: 0]


    Hemen Danışmanlık Alın

    Formu doldurarak detaylı bilgi alabilirsiniz.

    whatsapp1