Hırvatistan YÖK Denklik

Balkanların modern yüzü Hırvatistan’ın köklü üniversitelerinde kaliteli bir eğitim seni bekliyor. Ortak tarihimizin olduğu bu ülkede birçok öğrencimiz eğitim alıyor. Doğu Avrupa’da yer alan bu ülke doğası, sakinliği ile bizlere huzur veriyor. Havasıyla, doğasıyla hepimizi büyülemektedir.

Hırvatistan'da Eğitim

Hırvatistan Üniversiteleri YÖK Denklik

Balkanların modern yüzü Hırvatistan’ın köklü üniversitelerinde kaliteli bir eğitim seni bekliyor. Ortak tarihimizin olduğu bu ülkede birçok öğrencimiz eğitim alıyor. Doğu Avrupa’da yer alan bu ülke doğası, sakinliği ile bizlere huzur veriyor. Havasıyla, doğasıyla hepimizi büyülemektedir. Başkenti Zagreb’tir. Yaklaşık 4 milyonluk bir nüfusa sahiptir. Dünyanın her yerinden turistlerin gezip görmek için geldiği Hırvatistan, uluslararası öğrenciler için de eğitim olanaklarını seferber etmektedir. Hırvat halkı ile Türk halkı arasında yer alan tarihi bağ sebebiyle öğrencilerimize misafirperver bir şekilde yaklaşmaktadırlar. Ülkede Avrupa Birliği kriterlerine uygun bir eğitim söz konusudur. Bologna sürecine de dahildir. Yani buradan alınan diplomalar uluslararası geçerliliğe sahiptirler.

Diplomalar bu açıdan avantaj sağlamaktadırlar.  Ülkenin ekonomisi de bizleri zorlamamaktadır. Bu sebeple öğrencilerimiz burada rahatlıkla öğrenim görebilmektedirler. Aileler maddi anlamda zorlanmadan gençlerin eğitim masraflarını karşılayabilmektedirler. Hırvatistan öğrencilerimizi sınav şartı olmadan kabul etmektedir. Herhangi bir taban puanı ya da not ortalaması da talep etmemektedir. Alan farkı gözetmeksizin de bölüm seçebilmektesinizdir. Yani lisede sözel eğitimi almış biri tıp fakültesinde okuyabileceği gibi sayısal alanda öğrenim görmüş biri sözel branşlarda eğitim alabilmektedirler. Tıp, diş, Makine, Bilgisayar, Elektrik Mühendisliği gibi birçok seçenek burada sizleri beklemektedir. Tek yapmanız gereken hangi bölümde öğrenim görmek istediğinize karar vermek. Sonra dilediğiniz bölümde eğitim almak üzere Hırvatistan’a doğru yola çıkmaktır.

Hırvatistan’da yer alan üniversitelerde öğrencilerin tam donanımlı bir şekilde mezun olmaları için gerekli her türlü öğrenme olanağı mevcuttur. İngilizce ya da Hırvatça öğrenim görebilecekleri bölümler bulunmaktadır. Üniversitelerin hazırlık sınıfları vardır. Hırvatça yazıldığı gibi okunan ve hızlı bir şekilde öğrenilebilen dillerdendir. Slav dili olarak geçmektedir. Burada yer alan profesyonel dilbilimci akademisyenler sayesinde hızlı bir öğrenim gerçekleştirebilmektedirler. Hırvatistan, ülkemize yakınlığı, güvenilir bir ülke olması açısından da tercih edilebilmektedir. Öğrenciler burada bir yerden diğerine neredeyse yürüme mesafesinde ulaşabilmektedirler. Üniversiteler YÖK tarafından tanınmaktadır. Öğrenciler, YÖK denklik Hırvatistan için okumaya gelmeden önce mutlaka YÖK’e başvurmalı ve kendi adlarına tanınırlık belgesi almalıdırlar. Böylece mezun olduklarında okullarının tanınırlıkları kalkmış olsa bile öğrencilerimizin etkilenmesi mümkün olmayacaktır.

YÖK denklik Hırvatistan üniversitelerinde okuyan öğrenciler için zor değildir. Öğrenim gördüğü alanla ilgili bilgi düzeyinin Türkiye’den aynı bölüm mezunları ile eş değer olup olmadığına bağlı olarak hızlıca verilmektedir. Her bölümün denklik koşulu farklıdır. Bazı bölümlerde yurtdışında görmediğiniz ancak ülkemizde sizinle aynı bölümden mezun öğrencilerin okuduğu dersleri Türkiye’de ki özel ya da devlet üniversitelerinde tamamlamanız gerekir. Bazı bölümlerde ek olarak kendi alanınız ile ilgili test şeklinde bir sınava girmeniz gerekir. Bazılarında ise bunların hiçbiri gerekmez. YÖK denklik Hırvatistan seçtiğiniz bölüme özel koşullar hakkında bilgi almak için profesyonel danışmanlarımızı arayın ve yeni eğitim hayatınıza doğru birlikte yola çıkalım.

Puanla
[OY: 0 Ortalama: 0]


    Hemen Danışmanlık Alın

    Formu doldurarak detaylı bilgi alabilirsiniz.

    whatsapp1