Slovakya Bayrağı

Orta Avrupa'nın huzurlu ülkelerinden biri olan Slovakya, resmi adıyla Slovakya Cumhuriyeti'dir. Başkenti Bratislava olan ülke, adımlarını sağlam atan, geleceğe güvenle bakan bir halka sahiptir. Ülke bayrağı da kendine has özellikleri ile dikkat çeker ve hem devleti, hem de halkı simgeler.

Slovakya'da Eğitim

Slovakya Bayrağı

Orta Avrupa’nın huzurlu ülkelerinden biri olan Slovakya, resmi adıyla Slovakya Cumhuriyeti’dir. Başkenti Bratislava olan ülke, adımlarını sağlam atan, geleceğe güvenle bakan bir halka sahiptir. Ülke bayrağı da kendine has özellikleri ile dikkat çeker ve hem devleti, hem de halkı simgeler. Ülke, eski Çekoslovakya’nın dağılmasında sonra bağımsızlığını ilan etmiştir.

Slovakya Bayrağı Tarihi:

Slovakya Bayrağı ülkenin bağımsızlığa adım atmasında sonra, 1 Eylül 1992 tarihinde Slovak kanunları bünyesinde düzenlenerek, anayasa tarafından da yasal olarak kabul edilmiştir. Ocak 1992 tarihinde başlayan tasarımlar ve düzenlemelerin sonunda, Eylül ayında bayrak resmi olarak ülkeyi temsil edecek duruma gelmiştir. Geçmişin etkilerinden önemli parçaların bulunması ile düzenlenen bayrak, hem dinsel özellikleri, hem ülke için önemli olan simgeleri, hem de ırkın temelleri olan Slav etkilerini içermektedir. Halk tarafından benimsenmiş ve sevilmiştir.

Slovakya Bayrağı Hangi Renklerden Oluşuyor?

Slovakya bayrağı enine şekilde tasarlanmış, beyaz, mavi ve kırmızı renklerden oluşmaktadır. Beyaz kısım en üstte, mavi renk orta kısımda, kırmızı renk ise alt kısımda bulunmaktadır. Sol tarafta ise ülkenin özel devlet arması bulunmaktadır.

Slovakya Bayrağı Amblemi neyi anlatmaktadır?

Beyaz renkle çevrelenmiş devlet  arması içinde kırmızı ana renk üzerinde, mavi renkle hazırlanan ve üç tepesi bulunan dağ bulunmakta olup, iki haç yer almaktadır. Bu armanın temeli, ülkenin Macaristan ile olan bağlantılarını da simgelemektedir. Bir anlamda, ülke geçmişine uzanan önemli bir detaydır. Haç ise, ülke için son derece önemli olan Ortodoks Hıristiyan mezhebini simgelemektedir. Mavi renkli dağlar ise, Matra, Tatra ve Fatra Dağlarıdır. Ana bayrak üzerinde bulunan renklerin de Pan Slav renkleri olan ana renkler olduğunu belirtelim.

Slovakya Bayrağı Nasıl Çizilir? Çizilirken nelere önem verilmelidir?

Slovakya Bayrağı’nın belirli ölçülerle düzenlenmiş, özel bir çizim sistematiği bulunmaktadır. Buna göre, enine çizgilerin eşit ölçülerle hazırlanması önemlidir. Tüm ana renklerin eşit mesafelerde çizilmesi gerekmektedir.Bayrak arması, beyaz kısmında başlar, kırmızı kısımdan devam ederek, mavi kısmın başına kadar ilerler. Logonun belirli ölçülerle yapılması, bayrağın sol üst kısmında yer alması ve belirli bir alanı kaplaması gerekmektedir.

Slovakya Bayrağı’nın ilk kez göklere çekiliş tarihi:

Ülkenin Çek Cumhuriyeti’nin yıkılması ve bağımsızlığını kazanması ile birlikte, bağımsızlık sürecine girmiştir. Buna göre, bayrağın tasarımının ardından kabul edilmesi 1 Ocak 1992 tarihinde olmuştur. Tasarım ve resmi olarak kabul edilmesinden sonra, anayasal düzenlemeler yapılarak, bayrak ile ilgili yasalar da düzenlenmiştir. Takip eden 1 Eylül 1992 tarihinde gerekli anayasal düzenleme yapılmıştır. Renklerin ülke için önemi, 1848 yılından bu yana, Macaristan ile olan bağlantılara kadar uzanmaktadır. Halk için önemli olan renkler ve logolar da bayrakta yer almaktadır. Bayrağın göndere çekilmesi ise, 3 Eylül 1992 tarihinde saat:20.22 de Bratislava Kalesi’ne dikilmesi ile gerçekleşmiştir.

Puanla
[OY: 0 Ortalama: 0]


    Hemen Danışmanlık Alın

    Formu doldurarak detaylı bilgi alabilirsiniz.

    whatsapp1