Comenius Üniversitesi

Denkliği ülkemizde tanınan Slovakya üniversitelerinde diş hekimliği, eczacılık, tıp gibi bölümlerde okumak artık hayal değil! Eurostar Slovakya üniversiteleri akademik danışmanlık hizmetlerinden yararlanmak için hemen arayabilir lisans bölümleri ücretleri hakkında uzman danışmanlardan detaylı bilgi alabilirsiniz.

Slovakya’da Eğitim

  KAYIT FORMU

  Ad & Soyad

  E-Posta

  Okumak İstediğiniz Bölüm

  Telefon

  Lise Diploması

  Lise Transkript

  Pasaport Fotokopisi

  Kolay başvuruyla kontenjandan yerinizi ayırtın.

  Comenius Üniversitesi

  Yurtdışında üniversite eğitimi görmeyi amaçlayan öğrenciler için bu yazımızda Comenius Üniversitesi hakkında çeşitli bilgiler sunacağız. Slovakya’nın en eski üniversitesi unvanını taşımaktadır. Üniversite Slovakya’nın başkenti Bratislava’da bulunmaktadır. Üniversite 1919 yılında kurulmuştur. Kurulduğunda tıp fakültesi eğitim vermeye başlamıştır. Ama daha sonraki yıllarda üniversite birçok bölüm açılarak eğitim zenginliği sağlanmıştır.

  Üniversite bünyesinde toplam olarak 13 fakülte bulunmaktadır. Üniversite toplam olarak 27.000 öğrenciye eğitim vermektedir. Erasmus programları konusunda oldukça geniş imkanlara sahiptir. 30 ülke içinde 340 Avrupa ülke üniversitesi ile ortak programlar yürütülmektedir. Öğrenciler Erasmus programı çerçevesinde en fazla İspanya, Çek Cumhuriyeti ve Almanya tercih edilir.


  Slovakya Üniversite Eğitimi Hakkında Bilgiler

  Bir Orta Avrupa ülkesi olan Slovakya eski Çekoslovakya’ya dahildir. Ülke nüfusu yaklaşık olarak 5.5 milyondur. Slovakya’da üniversitede eğitim görebilmek için ÖSYM sınavıyla bir üniversitede bir bölüme yerleşmiş olma şartı bulunmamaktadır. Öğrenci okumayı düşündüğü üniversitenin Yök tarafından denkliğinin olup olmadığı konusuna dikkat etmelidir. Üniversite genel anlamda 3 yıl eğitim süresi bulunur ama bazı üniversite bölümleri için bu süre 4 yıldır. Slovakya’daki üniversiteler uluslar arası kabul gören birçok çalışma bulunur. Üniversitede öğrenim gören öğrenciler için sosyal faaliyet anlamında sıkıntı çekmezler çünkü katılabilecekleri çok sayıda faaliyetler bulunur.

  Comenius Üniversitesi Başvuru Şartları ve Yatay Geçiş

  Slovakya Avrupa birliğine dahildir. Liseden mezun olduğunuz bölüm fark etmeksizin üniversitede istediğiniz herhangi bir bölümde eğitiminizi devam ettirebilirsiniz. Comenius Üniversitesi öğrencisi Türkiye’de bulunan bir üniversiteye yatay geçiş imkanı bulunmakta. Bunun için üniversite giriş sınavlarında taban puan almış olmak yeterli olarak görülmektedir.

  Slovakya’da okumakta olduğunuz üniversitede hazırlık sınıfı ve üniversitenin 1.sınıfında minimum yüzde 60 oranında başarılı olmanız gerekir. Slovakya için vize alındığında öncelikle D5 adı verilen vize verilmektedir. Öğrenci ülkeye girdikten sonraki 15 günlük süre içinde vize 1 yıllık oturum iznine çevrilmektedir. Daha sonra ise eğitimin devam edeceği her yıl için sürenin uzatılması yapılır.


  Comenius Üniversitesi Fiyatları Ücretleri

  Slovakya yaşam koşulları genel olarak çok pahalı değildir. Ülke dışından gelen yabancı öğrenciler için yıllık olarak 2500 Euro ile 5000 Euro arasında değişiklik gösterir.  Ülkede üniversiteler devletin kontrolü altındadır. Türkiye’deki gibi üniversite giriş sınavı yoktur ancak üniversitelerin farklı başvuru şartları bulunur.


  Comenius Üniversitesi Konaklama İmkanları

  Öğrencilerin konaklayabilmesi için kiralık ev, yurt odaları ve otel gibi seçenekler dışında aile yanında kalma gibi seçenekler de bulunmaktadır. Eğer dil eğitimi sizin için önemli ise o zaman aile yanında kalma gibi bir seçenek seçmeniz olacaktır. Hem daha az masraf olması söz konusu olmakta hem de ülkenin kültürünü yakından tanıma imkanı olacaktır. Böylelikle eğitim görülen dil hakkında bilgi edinme imkanı doğar.

  Öğrenci bir aile yanında kalmayı tercih etmesi durumunda eğer kendisini rahatsız edebilecek bir durum oluşursa aile değişimi isteyebilir. Yurtlar tek kişilik veya 2 kişilik oda seçenekleri bulunur.


  Slovakya Yaşam Şartları

  Slovakya’da yaşam koşulları Avrupa’daki diğer ülkelere göre daha ucuzdur. Ülkenin sosyalist düzen geçmişi ülke halkının birçok alt yapı hizmetini düşük fiyatlar karşılığında kullanabilmesine olanak tanır. Bu nedenle üniversite öğrencilerinin yaşam şartları daha ucuza mal olmaktadır. Örneğin ulaşım giderleri ve öğrencilere sağlanan yurt imkanları maliyet olarak düşüktürler.

  Ulaşım için aylık 20 Euro yeterli olmaktadır. Konaklama giderleri ise yurt veya kiralık olan daireler için aylık 200 Euro yeterli olmaktadır. Bunun dışında yeme içme için giderler ve sosyal yaşam gibi giderler için de toplamda 350 Euro gibi bir maliyet oluşmaktadır. Sağlık için öğrencilerin ülkeye giriş yapılırken alınan seyahat sağlık sigortaları yeterlidir. Ayrıca kampüslerin içinde temel sağlık hizmeti veren birimler bulunuyor.


  Comenius Üniversitesi Kampüs ve Sosyal İmkanları

  Öğrenciler için çalışma imkanı bulunmaktadır. Ülke insanları cana yakın ve eğitimli oldukları için sosyal ilişkilerde zorluk yaşamazsınız. Üniversite kampüsleri içinde internet erişimi ve bilgisayar kullanmak mümkündür. Öğrencilerin katılabilecekleri çeşitli sanat etkinlikleri ve festivaller düzenlenmektedir.

  Kampüslerdeki spor salonları tüm üniversite öğrencilerine hizmet vermektedirler. Ayrıca öğrenciler için çalışma alanları, kütüphaneler bulunmakta. Kampüslerde öğrenciler için sosyal yaşam etkinlik alanları bulunmaktadır. Hafta sonlarında üniversitenin bulunduğu kentten diğer kentlere geziler düzenlenmekte.


  Burs Olanakları

  Yurt dışında üniversite eğitimi gören öğrenciler için burs almak önemli imkanlardan biridir. Çünkü birçok temel ihtiyacın karşılanması için burs almak gerekebilir. Eğitim alınan üniversite bölümlerine bağlı olarak burs alma imkanları değişebilmektedir. Kurumlar burs verebilmek için bazı şartlar öne sürerler, bu şartlara uymalısınız.

  MEB ve TEV gibi burs veren kurumlar bulunmaktadır. İsteyen öğrenciler Türkiye’de yurt dışında okuyan öğrencilere geri ödemeli olarak burs sunan KYK’nın olanaklarından yararlanabilir. Slovakya’da genel anlamda hükümet tarafından desteklenen burs imkanları bulunur. Bunun için hükümet tarafından başarılı olma ön koşulu ile ulusal burs programı uygulayabilir.


  Comenius Üniversitesi Denklik Durumu

  Yurt dışında üniversite eğitimi almış olan kişilerin üniversite eğitimini tamamlama sonrasında çalışma hayatını kendi ülkesinde devam ettirmek isteyebilir. Bu durumda okunan üniversitenin Yök denkliği gündeme gelir.  Slovakya’da eğitim görüp Türkiye’de çalışma hayatına başlamış olan çok kimse vardır ancak yinede bazı karşılaştırmalar olabilir. Bu nedenle görmüş olduğunuz derslerin içeriği, işleyişleri ve derslerin görülme saatleri gibi konularda örtüşme olup olmaması gibi durumlarda incelemeler olabilir.

  Denklik olup olmadığı ile ilgili incelemeler iş başvurusu yapıldığı sırada gerçekleşir. İnceleme sonrasında görülen derslerin yeterliliğinin saptaması yapılır. Gerek duyulması halinde bazı derslerin görülmesi istenebilir.

  Denklik durumunu merak ediyorsanız önerimiz ilk önce eğitim alacağınız ülkenin Avrupa Yüksek Öğrenim’e dahil mi değil mi bakmanız. Sonraki adımda hangi ülkenin üniversitesi ise akreditasyon varlığını incelemelisiniz. Bu konuda devamlı olarak güncel bilgileri takibe almanız yararlı olacaktır.


  Slovaya’da Yüksek Lisans Eğitimi

  Yüksek lisans konusunda Türkiye ile denklik söz konusudur. Ancak Yök diplomanın yeterliliği konusunda seviye belirleme sınavına girilmesini isteyebilmektedir.

  Süre olarak yüksek lisans programları bir yıl ya da iki yıl devam edebilmektedir. Yabancı öğrenciler için 2000 Euro ile 8000 Euro arası değişen ücretler istenebilmektedir. Kendi milliyetindeki öğrenciler için bu eğitim ücretsiz olarak sunulmaktadır.


  Comenius Üniversitesi Bölümleri

  Slovakya’da tıp eğitimi İngilizce olarak verildiğinden İngilizce dil seviyeniz iyi olmalıdır. Başta biyoloji, ve kimya derslerinizin iyi olması beklenmektedir. Bu derslerinizin yetersiz seviyede olması halinde Budapeşte’deki Mcdaniel kolejinde 1 yıl hazırlık okumanız istenebilir. Bir yıl sonra ise sınav yapılarak yeterli görülürseniz tıp fakültesi ya da diş hekimliği okuma imkanı sağlanır.

  Eğitim ücreti olarak yıllık 9000Euro istenmektedir. İlk başvuru sırasında ise bir seferlik 400 Euro kayıt parası alınır. Ödeme makbuzları akademik yılbaşından evvel kayıdın yenilenmesi sırasında teslim edilmesi gereklidir. Tıp eğitimi 6 yıl sürer. Tıp fakültesi ayrıca dünya sağlık örgütü tarafından da tanınan üniversiteler arasındadır.

  Slovakya Avrupa Birliği’ne ve Üniversiteler Eğitim Programı tam üyesidir. Bu nedenle üniversitenin öğrencilere verdiği diploma dünyanın birçok ülkesi tarafından tanınmaktadır. Eğitimi köklü olmakla birlikte 1948 yılında eğitim vermeye başlamış olmasının önemi bulunmaktadır.

  Puanla
  [OY: 0 Ortalama: 0]


   Hemen Danışmanlık Alın

   Formu doldurarak detaylı bilgi alabilirsiniz.

   whatsapp1