Yurtdışında 1 Yılda Ne Kadar Para Harcarım?

yurtdışında eğitim masrafları

Yurtdışında bir üniversitede veya bir okulda okuyacaksınız ve önemli olan gitmeden önce günde, ayda ve aynı zamanda yılda ne kadar harcama yapacağınızdır. Yurtdışında eğitim süresince bir yıl boyunca kalacağınızı düşünelim. 1 yılda ortalama ne kadar para harcayacağım? Bu aslında tamamen kişisel bir durumdur. Bazen maddi durumlara göre dişinizi sıkabilir ve dolayısıyla bu şekilde harcamalarınız daha az olur ve cebinizde daha fazla para kalır veya harcayacağınız yerler çok olacaktır ve ona göre hesap yapmanız gerekecek. Para harcayacağınız yerleri düşünelim. Buna eğitim ücretiniz dâhil olmayacaktır. Öncelikle konaklayacağınız yeri düşünmeniz gerekiyor. Bir yurtta mı kalacaksınız ya da kiralık bir daire mi tutacaksınız? Arkadaşınızın veya akrabanız varsa, onların evinde mi kalacaksınız veya belki bir konaklama evinde mi kalacaksınız?

Eğer arkadaşınız veya akrabanız varsa, konaklama ücretini düşünmek zorunda kalmayacaksınız, fakat eğer yurtta veya öğrenci evi ya da bir kiralık daire tutacaksanız, bunun aylık bir ücreti olacaktır ki gitmeyi düşündüğünüz ülkeye göre değişkenlik gösterecektir. Lira bazında düşündüğümüzde neredeyse iki veya üç bin liraya yakın kiralar olabiliyor veya aylık yurt ücretleri de, yurdun nerede olduğuna göre ve yurt özelliklerine göre, yine bir ev daire kirası kadar olabiliyor. Konaklama haricinde yemeniz ve içmeniz olacaktır. Alışverişinizi yapıp evde yemek yapabilirsiniz ki bu bir öğrenci için en ucuz yöntemlerden bir tanesi olacak veya yurtta konaklarsanız, yurdun kantini veya yemekhanesinden yemeğinizi yiyebilirsiniz. Bu durumda, kendi alışverişinizi yaparak evde yemek yaptığınız takdirde, aylık gideriniz aşağı yukarı $750-1000 arası olacaktır.

Yurttaki kantinden veya yemekhaneden yemek yediğinizde, aynı fiyatta veya biraz daha yüksek bir fiyatta olabilir. Konaklama ve yeme içme haricinde aynı zamanda öğrencinin kendi ihtiyaçları olacaktır. Kadın ve erkekler farklı olmak üzere, farklı ihtiyaçlar olacak ve bunun için aylık olarak en az $500-750 arası, belki $1000 bile harcamalarınız olabilir. Ülkemizde lira bazında düşündüğümüzde, burada belirtilen rakamlar çok yüksek olmaktadır, hatta lüks bir hayat olarak ta adlandırılabilir, fakat unutmayın ki yurtdışında yaşam ve orada dolar veya Euro bazlı ya da ülkesine göre kendi para birimini kullanan ve dolar veya Euro birimlerinden daha yüksek veya daha düşük para birimine sahip ülkeler olacaktır.

Bu sebeple rakamların normal olduğunu düşünerek hareket etmeniz ve düşünmeniz gerekir. Harcamalar konusunda Eurostar yurtdışı eğitim danışmanlı firmamızdan ikir alabilirsiniz. Okula gitmek istediğiniz ülkeye göre, hangi ülkenin ne kadar pahalı veya ucuz olduğunu öğrenebilirsiniz. Bunun yanı sıra gitmek istediğiniz ülkede alışveriş yapmanın ne kadar pahalı veya ucuz olduğu, kiraların ne kadar olduğuna dair bilgi alabilirsiniz. Yurtdışında bir yılda ortalama harcama olarak, bir öğrenci için aşağı yukarı bir aylık olarak en az $3000 kadar olacaktır ki, bunu yıllık olarak hesapladığımız da ise $36000 olacaktır.

#ucuzülke #1yıllıkgider #1yıldanekadarharcanır

Puanla
[OY: 0 Ortalama: 0]

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

whatsapp1