YÖK Denklik Polonya

Polonya YÖK Denkliği 2022

polonya yök denkliği

Polonya, orta Avrupa’da yer alan bir AB ülkesidir. Başkenti Varşova’dır. OECD verilerine göre Eğitim kalitesinde Avrupa’da ön sıralarda yer almaktadır. Kalitede dünya sıralamasına girebilmiş birçok üniversitesi bulunmaktadır. Uluslararası birçok öğrenciye kapılarını açmakta ve onlara en iyi eğitimi verebilmek için gereken her şeyi sağlamaktadır. YÖK denklik Polonya süreci yurt dışında eğitim alacak öğrenciler için büyük kolaylıktır.

Laboratuvarları, teknolojik olanakları, alanlarında isim yapmış akademisyenleri ve öğretmeye yönelik sistemleri ile geleceğe katkı sağlayacak kişileri yetiştirmektedir. Burada öğrenim görebilmek için herhangi bir üniversite sınavına girmek gerekmemekle birlikte lise not ortalamalarınız önem taşımaktadır. Sağlık alanlarında ve mühendislik alanlarında okuyacak öğrencilerin lise not ortalamaları yüksek olmalıdır. Ayrıca tüm sayısal dersleri görmüş olmakla beraber notlarının 55 altına düşmemesi şarttır. Foundation sınıfları olmakla beraber bu sınıflara dahil olabilmek için not ortalaması şartlarının yerine geliyor olması gerekmektedir. Hemen her alanda lisans derecesi sağlamaktadır. Eğitim dili İngilizce ve Lehçe’dir. Lehçe son derece zor bir dil olması nedeniyle öğrenciler %90 oranında İngilizce eğitim tercih etmektedirler. Okullarda İngilizce hazırlık eğitimi alınabilmektedir. Ayrıca dil okullarında da öğrenim görmek mümkündür. Üniversiteler hazırlıktan sonra mülakat ya da bilim sınavları yapabilmektedirler. Foundation dediğimiz bir bilim hazırlığı öğrenimini de zorunlu tutabilmektedirler. Bu durumlar eğitim alınacak bölüme göre değişiklik göstermektedir.

Polonya’da üniversite eğitimleri 2500-13.500 Euro aralığında değişmektedir. Yaşam masrafları olarak baktığımızda da aylık yeme-içme, konaklama ve cep harçlığı minimum 500 Euro’yu bulmaktadır. Polonya AB ülkesi olmasına rağmen hala kendi para birimini kullandığından yaşam masrafları açısından öğrencilerimiz birçok ülkeye göre daha rahat edebilmektedirler. Burada alınacak diplomalar Euro-pass mavi diplomadır. Diğer AB ülkelerinde de geçerlidir. Ayrıca bir kısmı dünya sıralamasına yer alan bu üniversiteler ülkemizde de tanınmakta ve denklik alınabilmektedir.

YÖK denklik Polonya

öğrencilere zor süreçler yaşatmamaktadır. Çünkü alınan kaliteli eğitim neticesinde öğrencilerimiz karşılarına çıkabilecekleri, bilgilerini sınayacak herhangi bir durumda başarılı olmaktadırlar.

YÖK denklik Polonya öğrencilere kendi alanları ile ilgili daha prestijli firmalarda çalışma fırsatı sunan üniversiteler sayesinde mümkündür. Üniversite kaydı yaptırmadan önce öğrencimiz YÖK’e başvurmalı ve tanınırlık belgesini almalıdırlar. Böylece ellerinde kendi adlarına YÖK imzalı bir belge olmuş olacaktır.

Güvenli, gelişmiş ve ekonomik bir ülkede öğrenci olmak önemli bir deneyim yaşamanı sağlayacaktır. Daha parlak bir geleceğe sahip olmanı sağlayacak bir eğitim yolculuğu şimdi seni bekliyor. Öğrencilik sürecinde haftada 20 saat çalışma hakkına sahip olacak; okurken harçlığını da çıkartabileceksin. Staj ve iş tecrübelerin sayesinde de hem Avrupa’da hem de Türkiye’de önde gelen kurumlarda çalışabileceksin. Kendi geleceğini kendin tasarlamak istiyorsan Polonya senin için doğru bir seçenek olacaktır. Sana kaliteli bir eğitim, uluslararası bir çevre sağlayacaktır. Başarılı bir eğitim geçmişine sahipsen sen de Avrupa’nın bu güzide ülkesinde öğrenci olabilirsin.

YÖK denklik Polonya sayesinde de gelip öğrendiklerini ülkemizde uygulayabilirsin.

Puanla
[OY: 0 Ortalama: 0]

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

whatsapp1