Azerbaycan’a Pasaportsuz Gidilir Mi?

Pasaport olmadan Azerbaycan Seyahati

Azerbaycan Türkiye’nin komşu ülkelerinden biridir. Bu ülkede okumak isteyen ya da buraya seyahat etmek isteyenler Azerbaycana pasaportsuz seyahat edip etmeyeceklerini merak ediyorlar. Peki Türkiyeden azerbaycana pasaportsuz gidilir mi? 3 Haziran 2020 tarihinde Resmi Gazeteden yayımlanan bilgiye göre Azerbaycanla Türkiye arasındaki vize uygulaması kalkmıştır. Buna göre Türk vatandaşları vize almadan, pasaport göstermeden yeni tip çipli kimlik kartlarınızla istedikleri gibi Azerbaycan’a seyahat edebilirler.

Azerbaycan vize gerekli mi? Ülkeler hem kendi şart ve koşullarına göre hem de karşılıklı anlaşmalara göre pasaportsuz geçiş hakkı tanımaktadır ya da tanımamaktadır. Herkes yurtdışı seyahatlerinde pasaport şartı olmasın ister. Ancak uygulanan güvenlik prensipleri sebebi ile bu durum her zaman olağan karşılanmaz. Yapacağımız gezi planlarında öncelikli olarak pasaportsuz giriş yapabileceğimiz ülkeleri sıralamamızda başa taşıyabiliriz. Ancak hayali kurulan ülkeler pasaport istese bile bizleri zorlamaz.  azerbaycan’a vize gerekli mi? Azerbaycana pasaportsuz gidilir mi sorusu da kafamızı oldukça meşgul etmektedir. Bu konu hakkında gerekli araştırmaları yaptığımızda kimi zaman istediğimiz sonuçlara ulaşamayız. Peki  azerbaycan’a gitmek için ne gerekli?

Azerbaycana pasaportsuz gidilir mi sorusunun cevabı kısmen istediğimiz şekilde değildir.  Azerbaycan’a gitmek için pasaport gereklimi? Azerbaycan pasaport şartı koyan ülkeler arasında yer almaktadır. Pasaportsuz ülke giriş çıkışları maalesef mümkün değildir. Eğer bordo pasaport sahibiyseniz vize almanız da gerekmektedir. Yeşil pasaport ve diğer pasaport çeşitlerine vizesiz giriş hakkı tanınmaktadır. Ancak bu da sınırlı süre ile geçerli olan bir durumdur. Azerbaycan ile ülke olarak aramız oldukça iyidir. İkili sağlam ilişkilerimiz mevcuttur. Komşu ve kardeş ülke olan Azerbaycan’a ülkemizden oldukça fazla kişi seyahat etmektedir. Eğitim sebebi ile de Azerbaycan oldukça tercih edilen bir ülkedir. Dünya standartlarında eğitim sistemi olması, doğal ve mimari güzellikleri açısından oldukça fazla tercih edilen bir ülkedir. Azerbaycan için vize alırken sizlere sağlanacak bir kolaylık da bulunmaktadır. Bu kolaylık belirli bir harç ücreti talep etmemeleridir. Yani gideceğiniz seyahat için vize almanız şart ancak bu vize için herhangi bir ücret ödemenize gerek yoktur. Vize başvurunuzdan sonra 3 gün içerisinde vizeniz çıkmış olacaktır. Elbette sizlerden bu hususta istenilecek belgeler bulunmaktadır. Öncelikle sizlere verilecek formu eksiksiz ve doğru bir biçimde doldurmanız gerekir. Bu form Azerbaycan’a girişleriniz için verilmektedir. Form vize başvuru formu olarak adlandırılmaktadır. Bu formun yanı sıra pasaportunuzun aslı ile birlikte pasaportunuzda kimlik bilgilerinizin yer aldığı sayfanın fotokopisi ayrıca 2 adet biometrik fotoğraf sizlerden istenilecek belgeler arasındadır.  Bazı durumlarda Türkiye’den vize alırken herhangi bir ücret ödemenize gerek kalmaz. Ancak Azerbaycan’da vize başvurusu yaparsanız sizlerden ücret talep etmeleri olası hale gelmektedir. Bu sebepler önceden bilgi edinmenizde fayda bulunmaktadır.

Azerbaycana pasaportsuz gidilir mi sorusu artık kafamıza takılmaktan çok uzaktadır. Azerbaycan’a pasaportlu giriş yapmak mümkündür. Pasaportsuz giriş çıkış için yapılan çalışmalar hala bir sonuç vermemiştir. Azerbaycan halkı bizlere oldukça sıcakkanlı davranan bir halktır. İki ülke arasındaki dostane tavırlar ilişkilerin de daha fazla derinleşmesine zemin hazırlamaktadır. Yapılacak çalışmalar sayesinde karara varılırsa belki de Azerbaycan artık pasaportsuz sadece kimlikle gidebileceğimiz bir ülke haline gelecek. Sizler de zamanınızın kaybolmaması adına pasaport işlemlerinizi Azerbaycan’a gitmeden önce yeterli vakitte halletmelisiniz. Vize başvuruları için de gerekli zamanı oluşturmanız çok önemlidir.

azerbaycan'a pasaportsuz

Puanla
[OY: 0 Ortalama: 0]

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

whatsapp1