Eğitim Alacağım Üniversitenin Denkliği Var mı?

Üniversitemin tanınırlığını nasıl öğrenirim?

Birçok yurtdışında eğitim almak isteyen veya eğitim almaya başlamış öğrencilerin merak ettiği konu, eğitim alacağım üniversitenin denkliği var mı? Bu konu aslında Türkiye’den eğitim almak için yurtdışına çıkmış öğrenciler için önemli oluyor, çünkü bazı öğrenciler yurtdışında eğitimlerine aldıktan sonra Türkiye’ye geri dönüyorlar ve Türkiye’de çalışmak istiyorlar veya Türkiye’de eğitime devam etmeyi düşünüyorlar, fakat Türkiye’de bazı üniversitelerinin puanlarını kabul etmeyebiliyorlar. Ya da Türkiye’de alınan puanları bazı yurtdışındaki üniversiteler kabul etmeyebiliyor ve denklik almak zorunda kalıyorsunuz veya bazen ise hiç denklik alamıyorsunuz ve başka yollara başvurmak zorunda kalıyorsunuz. Hangi üniversitenin ne tür denklikleri olduğu ile ilgili olarak Eurostar yurtdışı eğitim danışmanı firmasından bilgi alabilirsiniz.

Eurostar yurtdışı eğitim danışman firmasında uzmanlar, üniversite denklikleri ile ilgili bilgi sahibi oluyorlar. Denklikleri olmayan üniversiteler için de, bazı üniversitelerde, öğrenci kabul edebilmeleri için kendilerine özgü öğrenci kabul sınavları oluyor veya bazı üniversitelerde ise İngilizce yeterlilik sınavları soruluyor. Bunun için örneğin TOEFL veya SAT gibi sınavlara girerek, yüksek puan aldığınızda sizi kabul edecek üniversiteler bulunabilir veya üniversitelerin kendilerine ait İngilizce sınavları vardır. Denkliği olan üniversitelerde ise, Türkiye’de örneğin okuduğunuz üniversite veya lise diplomanız ve transkriptiniz ile beraber YÖK’e gidiyorsunuz ve orada gitmek istediğiniz üniversiteye göre denklik onayı istiyorsunuz. Maalesef Türkiye’nin her okulu ile yurtdışında bulunan okullar arasında denklik olmadığı için, bu durum bazen öğrencileri zorlayabiliyor, fakat çözüm yok mu derseniz, elbette var.

Bu tür sorunlara çözüm bulmanız için de, Eurostar yurtdışı eğitim danışmanlığı firmasına gidip durumu anlatıyorsunuz ve size izleyebileceğiniz adımlar anlatılıyor ki bunları yukarıda size kısaca bahsettik. Adımlar aslında kolay, fakat okullar veya ülkeler arası denkliğin olması daha da kolaydır. Öğrenci yeter ki okumak istesin, aslında birçok kurum bu konuda yardımcı olmaktadır. Bu tür kurumları aramak veya öğrencinin diplomasını veya transkriptini kabul ettirmek için yurtdışı eğitim danışmanları aracı olmaktadır. Yurtdışında okumak birçok öğrenci için ciddi anlamda kaçınılmaz bir durumdur. Yurtdışında okuduğunuzda anında kendinizi farklı bir dünyadaymış gibi hissedersiniz. Bu kötü veya bencilce bir his değil, kendiniz için avantajlı olan konulardır. Siz ne kadar dünyaya açılırsanız, o kadar çok ufkunuz genişleyecektir ve gelişecektir.

Bunu yapabilmeniz için de, Eurostar gibi yurtdışı eğitim danışmanları yardımcı olacaktır. Yurtdışında ne tür bir eğitim almak istediğinize göre öncelikle yurtdışı eğitim danışmanları ile görüşebilir, eğitimi alacağınız yer belirlendikten sonra veya birkaç seçeneğiniz olduktan sonra, okullar arası veya gideceğiniz ülkeler arasında ne tür bir diploma ya da transkript denkliğinin olduğunu öğrenmeniz gerekiyor. Bunu öğrendikten sonra, eğer denklik yoksa ona göre farklı yollar izlemeniz gerekiyor, eğer denklik varsa, Türkiye’de YÖK’e gidip denklik alıp aldığınız denklik belgesi ile beraber yurtdışında eğitim alacağınız yere başvuruda bulunmanız gerekiyor. Denklik önemli, fakat denklik olmadan yurtdışında okuyamaz mıyım diye soracak olursanız, hayır, okuyabilirsiniz.

Eğitim Alacağım Üniversitenin Denkliği Var Mı

#yökdenkliği #üniversitedenkliği

Puanla
[OY: 0 Ortalama: 0]

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

whatsapp1