Yurtdışında Hemşirelik Okumak

Hemşirelik Adayları İçin Yurtdışı Eğitim Fırsatı

Yurtdışı eğitim son yıllarda son derece popüler hale geldi. Sınav şartı olmadan dilediğiniz ülkede hemşirelik alanında lisans okuyabilirsiniz. Kaliteli üniversitelerde, üstelik son derece uygun yıllık harç ücretleri ile sizde bu alanda öğrenim görebilirsiniz.

Yurtdışında eğitim almak birçok avantajı beraberinde getirmektedir. Farklı kültürlerle bir arada yaşama ve önyargılara ait tüm zincirleri kırabilmek için bu oldukça önemli bir fırsattır. Özellikle sağlık alanlarında görev alacak kişiler bir dünya vatandaşı olmak zorundadır. Her milletten, her dinden, her ırktan ve dilden insana eşit mesafede yaklaşabilmesi şarttır. Bu nedenle farklı ülkelerde tecrübe edinilmesi hemşire adaylarımızın başarısına başarı, tecrübesine tecrübe katacaktır. Yurtdışında ki üniversiteler sizler için uygun laboratuvar koşullarını taşımaktadır. Eğitimler uygulama ağırlıklı verilmektedir. Bu sebeple öğrenciler çok daha hızlı ve etkili bir şekilde mesleklerine adım atmaktadırlar.

Mezun olduktan sonra rahatlıkla iş bulabilmektedirler. Ayrıca, eğitim aldıkları esnada farklı ülkelerde yer alan üniversitelerde erasmus yaparak bilgilerini arttırabilmektedirler. Mesleki tecrübesi ve bilgi donanımı onlara çok daha iyi bir iş sahibi olabilme şansı tanımaktadır. Yurtdışından diploma alan öğrenciler Europass mavi diploma sahibi olmaktadırlar. Yani, 48 Avrupa ülkesinde çalışabilmektedirler. Eğer öğrencilerimiz Türkiye’de çalışacaklarsa nelere dikkat etmemiz gerektiği konusu önem taşımaktadır. İlk önceliğimiz öğrenim görülecek üniversitenin Türkiye’de yükseköğretim kurumu tarafından tanınıp tanınmadığının araştırılmasıdır. Bunu yükseköğretim kurumundan öğrenmek gerekmektedir.

Tanınırlık ile ilgili bir dilekçe doldurarak yükseköğretim kuruluna başvuru yapabilir ve eğitim almak istediğiniz üniversitenin durumunu bu şekilde öğrenebilirsiniz. Dilekçenize yazılı olarak sizin adınıza cevap gelecektir. Ülkemizde yükseköğretim kurumu sizden belirli bir ücret alarak dilekçelerinize cevap vermektedir. Bu dilekçe mezun olduğunuzda sizin için önemli olacaktır. Eğitime başladığınız tarihte üniversitenizin tanınırlığı olması YÖK denklik başvurusu için yeterlidir. Üniversitelerin tanınırlıklarının sonradan kaldırılması mevcut öğrenim gören öğrencileri etkilememektedir. Her ülkede olduğu gibi ülkemizde de denklik başvurusu yaptıktan sonra bölümünüzle ilgili olarak bazı süreçlerden geçmeniz gerekmektedir.

Yurtdışında Hemşirelik YÖK diploma denkliği

almak zor değildir. Mezun olduktan sonra YÖK’e başvuru yaparsınız ve YÖK bireysel olarak eğitiminizi değerlendirmeye alır. Üniversitede görmüş olduğunuz derslerin ülkemizde hemşirelik lisans bölümlerinde de okutuluyor olması önemlidir. Eğer yurtdışında görmediğiniz ancak Türkiye’de okutulan dersler varsa özel öğrenci statüsünde Türkiye’de ki üniversitelerde bu dersleri almanız gerekmektedir. Kaç fark dersi alacağınız YÖK’ün hakkınızda ki komisyon kararı ile belirlenecektir. YÖK ayrıca sizden mesleki bir sınava girmenizi de talep edebilir. Yurtdışında Hemşirelik YÖK diploma denkliği bu süreçlerin tamamlanmasından sonra sağlanmış olur.

Yurtdışında Hemşirelik YÖK diploma denkliği almak tamamen mesleki bilgi düzeyiniz ile doğru orantılıdır. Derslerine çalışan, mesleki yeterlilik konusunda kendisini ortalamanın üzerine taşıyabilen öğrenciler denkliklerini alabilmektedirler. Daha sonrasında da Türkiye’de hemşire olarak görev yapabilmektedirler.

Hemşirelik İçin Yurtdışı Eğitim

Puanla
[OY: 0 Ortalama: 0]

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

whatsapp1