İngiltere Üniversiteleri İçin YÖK Denklik İşlemleri

İngiltere Üniversiteleri İçin YÖK Denklik İşlemleri

İngiltere üniversite eğitimlerini mesleki eğitimini yada üniversite eğitimini yurtdışında almak isteyen adaylar için ilk seçeneklerden biri olmuştur. Hem dünyanın en gelişmiş ülkelerinden biri olması hem de resmi dilin bir dünya dili olması sebebi ile insanlar bu ülke de eğitim almanın en doğru seçimlerden biri olduğunu düşünmektedirler. Ancak İngiltere üniversitelerini seçmek isteyen kişilerin dikkat etmeleri gereken en önemli konuların başında öncelikle denklik konusu gelmektedir. İngiltere üniversiteleri denklik bilgileri hakkında Yüksek Öğrenim Kurumundan veya kurumun internet sitesinden gerekli bilgiler alınabilmektedir. Yoğun ilgi görmekte olan bu başarılı üniversiteler insanlara dünyanın her yerinde ayrıcalıklı bir diplomaya sahip olma olanağı sunabilmektedirler.

Bunu bilen Türk öğrenciler de sürekli olarak bizlerle iletişime geçmekte ve Eurostar Yurtdışı Eğitim Danışmanlığı deneyimi ile her zaman en doğru üniversite seçimlerini yapmaya çalışmaktadırlar. Bilindiği gibi ülkemizdeki denklik yasasına göre yurtdışında eğitim alınacak olan üniversitelerin mutlaka resmi derecelendirme kuruluşlarının hazırladıkları listeler de ilk 1000 içinde olmaları gerekmektedir. Aksi takdirde öğrenciler ülkemizde olduğu gibi bir sınava girmek ve belli bir puan almak zorunda kalmaktadırlar. Bu konuya dikkat eden birçok öğrenci mezun olup ülkemize döndükleri zaman hızlı bir şekilde denklik işlemlerine başlamakta ve diplomalarını iş hayatlarında diledikleri gibi kullanabilmektedirler. Bu konuda detaylı bilgi almadan kesinlikle üniversite seçimi yapmamak gerekmektedir.

İngiltere de Okumak İsteyen Kişilerin Bilmeleri Gereken Konular

Dünya genelinde saygınlık kazanan birçok başarılı üniversiteye sahip olan İngiltere sadece Türk öğrenciler için değil aynı zamanda dünyanın birçok yerinde yaşayan öğrenciler içinde mükemmel bir seçim olarak görülmektedir. Zaten sahip olduğu üniversitelerin tamamına yakını dünya sıralamsında ilk 1000 içinde yer alan bu ülke de eğtiim almak isteyen kişiler yine de seçmek istedikleri okulların denklik durumlarını YÖK ile iletişime geçerek teyit ettirmeldirler. Bu sayede beklenmedik bir sürpriz ile karşılaşma ihtimali de ortadan kalkabilmektedir. Sınav veya puan stresi ile karşılaşmak istemeyen tüm öğrenciler mutlaka seçtikleri üniversitelerin dünya sıralamasında ilk 1000 içinde olmasına dikkat etmesi gerekmektedir.

İngiltere üniversiteleri denklik konuları hakkında yardım almak isteyen kişiler diledikleri zaman Eurostar Yurtdışı Eğitim Danışmanlığı ile iletişime geçebilir ve aldıkları bilgiler ile en doğru seçimleri yapabilirler. Mezun olup ülkemize döndükleri zaman denklik işlemlerine sorunsuz bir şekilde başlamak ve bu konuda zaman kaybı yaşamamak için mutlaka denklik hususuna gerekli önemi vermeleri gereken öğrenciler YÖK ile konu hakkında mutlaka teyitleşmelidirler. Örneğin A üniversitesi bu yıl denklik hakkına sahipken YÖK’ün yaptığı yıllık değerlendirmelerde beklentileri karşılamadığı takdirde denklik hakkı elinden alınabilmektedir. Doğal olarak öğrenciler kayıt işlemlerini yapmadan önce ilk iş olarak seçecekleri okulun denkliği hakkında gerekli bilgileri almalı ve bunun için mutlaka resmi kurumların onaylarını da almalıdırlar.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

whatsapp1