Pasaport ne kadar kullanılabilir – Öğrenci

Öğrenci pasaportu geçerlilik süresi

Öğrenci Pasaportu Geçerlilik Süresi

Yurtdışına çıkarken bizlerin güvenliğini sağlayacak belge pasaporttur. Pasaportsuz giriş çıkış yapılabilecek ülkeler vardır elbette. Ancak bunların sayısı pasaport isteyen ülkelerin sayısından oldukça azdır. Bizler de yapacağımız araştırmalar doğrultusunda kendimize ziyaret için seçeceğimiz ülkelerin pasaport isteyip istemediğini aynı şekilde vize şartı olup olmadığını öğrenmekteyiz. Öğrendiğimiz bilgiler doğrultusunda gerekli başvurularımızı gerçekleştirmekteyiz. Öğrenciler için tüm pasaportlardan konu itibariyle farklı olan harçsız öğrenci pasaportuna sahip olabilmektedir.

Öğrenci pasaportu geçerlilik süresi ne kadardır? İster eğitim sebebi ile isterseniz de ziyaret amaçlı yapacağınız geziler de öğrenci pasaportunu kullanmanız mümkündür.

Öğrenci pasaportu geçerlilik süresi

çokça merak edilen konular arasında yer almaktadır. 25 yaş altı tüm öğrenciler öğrenci pasaportuna sahip olabilir. Elbette bunun başvurusunu yapmak kişinin kendi isteği doğrultusunda gerçekleşir. Sizlere sunulan bu avantajı en iyi şekilde değerlendirmek yine sizlere bağlı bir durumdur. Bu pasaportu ne sebeple aldığınız önemli değildir. Başvurular esnasında bu pasaportu hangi amaç doğrultusunda aldığınız hakkında sizlerden bir belge ya da bilgi istememektedirler. Öncelikle Randevu adresinden randevu almanız gerekir. İsterseniz ALO 199 numaralı hattan da randevu alabilirsiniz. Kurum size uygun gün ve saatleri listeleyecektir. Bu listeden uygun olan zamanı seçmeniz gerekir. Sonrasında sizlerden istenecek bazı belgeler bulunmaktadır. Bu belgelerin en başında öğrenci belgesi gelmektedir. Öğrenci belgenizi eğitim gördüğünüz okuldan alabilirsiniz. Ayrıca e-devlet üzerinden de artık öğrenci belgesi alınabilmektedir. Aldığınız belgeyi imzalatmanız son derece önemlidir. Okuduğunuz okula bu belgeyi imzalatabilirsiniz. Sonrasında 2 adet biyometrik fotoğraf ile birlikte nüfus cüzdanınızın aslı da yanınızda bulundurmanız gereken evraklar arasında yer almaktadır. Eğer öncesinde aldığınız herhangi bir pasaport varsa bu pasaportu da yanınızda getirmeniz önemlidir. Sizlerden harç bedeli ödemeniz beklenmemektedir. Defter bedelini ödemeniz zorunludur. Bu bedelin dekontunu da başvuru esnasında diğer evraklar arasında bulundurmanız gerekir. Başvurunuzdan sonra pasaportunuz kısa bir süre içinde elinizde olacaktır. Geçerlilik süresi 25 yaşınıza kadardır. Eğer 21 yaşında öğrenci pasaportuna başvuru yaptıysanız sizlere 4 yıllık pasaport verilir. Eğer 20 yaşında bu pasaportu almak için başvuru yaptıysanız bu durumda da sizlere 5 yıllık pasaport verilir. Her süre 25 yaşını aşmamak kaydı ile hesaplanmaktadır.  18 yaş altı kişiler için süre konusunda bir kısıt bulunmaktadır. Bu kişilerin görüntüleri sürekli değiştiği için pasaport 5 yıllık verilir. Sonrasında tekrar başvuru yaparak kalan yıllarınız için de pasaport alabilirsiniz.

Öğrenci pasaportu geçerlilik süresi

bittiğinde eğer hala vaktiniz varsa tekrar buna başvuru yapabilirsiniz. Eğer yaş sınırını geçtiyseniz normal pasaport başvurusu yapmak durumunda kalırsınız. 26 yaşından gün almadığınız sürece bu pasaportunuz geçerli olacaktır. Herhangi bir problemle karşılaşmanız mümkün değildir. Bu pasaporta sahip olmak sizlerin yasal hakkıdır. Yurtdışında okuyan Türk öğrenciler de bu pasaporta sahip olabilmektedir. Ayrıca açık öğretim okumak bu konuda bir engel değildir.

Puanla
[OY: 0 Ortalama: 0]

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

whatsapp1