Pasaport İşlemleri – Ukrayna

Ukrayna Pasaport Geçerlilik Süresi

Ukrayna Pasaport Geçerlilik Süresi Ne kadar?

Yeni dağıtılan kimlik kartları ile artık farklı ülkelere pasaportsuz olarak giriş yapabilmek mümkün olmaktadır. Yeni çipli kimlik kartları ile artık Ukrayna’ya giriş yapabilmeniz mümkün. İsterseniz gezip görmek için isterseniz de eğitim amaçlı olarak konaklayabileceğiniz ülke olan Ukrayna’ya rahatlıkla giriş yapabilirsiniz. Sadece T.C kimlik numaranız ve yeni kimlik kartı bilgilerinizle Ukrayna’ya seyahat edebileceksiniz. Ayrıca pasaport ile de Ukrayna’ya giriş çıkış yapabilmeniz mümkündür.  Ülkeye giriş çıkış yaparken bazı belgelerin yanınızda olması önem taşır. Çipli kimlik kartınızın, yurtdışına çıkış harcı ve gidiş dönüş biletleri yanınızda olursa hiçbir zorluk çekmeden ülkeye seyahat edebilirsiniz. Kalacağınız otelin rezervasyon çıktısını da Ukrayna’ya giderken mutlaka yanınıza alın.

Ülkeye iş için gidenlerin bile turist gibi ülkeye giriş yapmaları birçok belge ile uğraşmalarının önüne geçmektedir. Ülkeye giriş yaptığınız anda size bir A5 boyutunda bir kart veriyorlar. Bu belgeyi doldurmanızı ve dönüne kadar yanınızda saklamanızı kaybetmemenizi istiyorlar. Ülkeye giriş ve çıkış sırasında o kartın üstü damgalanıyor. Ukrayna’dan çıkış yapacaksınız hava yolu şirketinin check in deskinde bu kartı size veriyorlar ve bazı kısımları doldurmanızı istiyorlar.

Ukrayna’ya resmi pasaportların geçerlilik süresi 1 aydır.

Pasaport, iş, seyahat gibi amaçlarla yurtdışına çıkmak isteyen kişilerin ihtiyaç duyduğu kimlik bilgilerinin yazılı olduğu uluslararası kimlik belgesidir. Pasaportlar, kullanım sürelerine göre alınmaktadır. Ayrıca ülkeden ülkeye vize süresi de vardır.

Yurtdışına gidecek olan kişiler, vizeyi aldıktan sonra rahatladığını düşünse de durum öyle değildir. Gidilecek olan ülkenin girişinde yapılan kontrollerde, pasaportunuzun geçerlilik süresi ülke tarafından belirtilen sürelere uymadığı takdirde, sizi ülkeye almayabilirler. Bu yüzden gidilecek olan ülke için öncesinde, pasaport geçerlilik süresinin ne kadar olması gerektiği ile ilgili araştırma yapılması gerekmektedir. Ülkeden ülkeye istenen geçerlilik süresi değişkenlik göstermektedir. En yaygın geçerlilik süresi 3 ve 6 ay olsa da, bazı ülkeler ülkede kalınacak süreye göre pasaport istemekte, bazıları ise en az 1 yıl geçerlilik süresi isteyebilmektedir.

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları, vizesiz bir şekilde Ukrayna’ya giriş yapabilmektedirler. Ukrayna’da, ilk giriş için vizesiz kalma süresi 60 gün olarak belirlenmiştir. Ukrayna ve Türkiye Cumhuriyeti arasında yapılan anlaşmayla belirlenen bu sürede, 180 gün içinde 90 günü aşmaması gerekmektedir.

Ukrayna, sınır kapısındayken Türk vatandaşlarının yanında bazı belgelerin bulunmasını istemektedir. Bu belgeler şunlardır:

  1. Uçak gidiş – dönüş bileti
  2. Otel rezervasyon belgesi
  3. Üzerinde adres ve telefon numarasının yazılı olduğu, Türkiye Cumhuriyeti pasaportu olan kişiyi Ukrayna’ya davet eden Ukrayna vatandaşının pasaport fotokopisi

Ukrayna’da eğitim, çalışma gibi geçerli bir sebeple 90 günden fazla kalmayı planlayan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı, Ukrayna Mevzuatı gereğince prosedürleri yerine getirmelidir.

Resmi pasaportun asgari geçerlilik süresi ikamet/vize süresinin sonu itibariyle, Ukrayna’da 1 ay geçerlilik süresi vardır.

Puanla
[OY: 1 Ortalama: 5]

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

whatsapp1