Ülkelere Göre Sağlık Sigortası Şartları

Ülkere Göre Sağlık Sigortası

Sigorta İşlemleri

Dünyada bulunan bütün ülkelerin sağlık sigortası şartları farklıdır. Gerek eğitim için gerekse seyahat için veya işçi ve işveren konumunda ülkelere geçici süre ile gitmek zorunda kalan kişilerin merak ettiği konular arasında ülkelere göre sağlık sigortası şartları bulunmaktadır. Bu seyahatleri yapacak kişilerin önceden ülkelere göre sağlık sigortası şartlarını bilmeleri gerekmektedir. Öğrenciler dil eğitimi için bulundukları ülkelerin sağlık sigortaları hakkında bilgi sahibi olmak isterler, seyahat için giden kişiler yurt dışına çıktıklarında sağlık güvencelerinin neler olduğunu bilmek isterler.

Avrupa ülkeleri:

Avrupa’da seyahat eden ve Avrupa ülkelerinde eğitim alacak olan öğrenciler ve işadamları vize işlemlerini tamamladıktan sonra bu ülkelere gidecekler. Coğrafi konumları belirterek kendi sağlık sigortalarını yapmak zorundadırlar. Aksi durumda meydana gelecek kaza, ölüm, kayıp gibi masraflar, nakil, hasta nakil, ölüm nakil gibi giderlerini kendi ceplerinden karşılamak zorunda kalacaklar ki bu da büyük bir maliyet olacaktır.

İngiltere:

Eğitim için giden öğrencilerin İngiltere’de sağlık sigortası yapmaları zorunlu değildir. Eğitim süresi boyunca 6 ay, 1 yıl, 2 yıl gibi sürelerde NHS üzerinden sağlık durumları ile ilgili konular ücretsiz olarak yapılmaktadır. Fakat öğrenciler 6 aydan az bir süre için İngiltere’de bulunacak ise acil durumlar dışında yapılacak olan müdahaleler ücretli olacaktır. Seyahat için gidecek olan vatandaşlarımız İngiltere’de sağlık sigortalarını yaptırmak zorundadırlar. Acil müdahaleler dışında sağlık giderleri şahısların kendileri ödemek zorundadırlar. İş ve sanat için giden kişiler de aynı şekilde sağlık sigortalarını yapmalıdırlar.

Avustralya:

Avusturya ada ülkesi olması nedeniyle sağlık sigortasına diğer ülkelere nazaran daha fazla önem vermektedir. Öyle ki sağlık sigortasını yenilemeyen vatandaşların ilerleyen dönemlerde vizelerini de iptal etmektedir. Sağlık sigortası ülkeye giriş yapmadan önce öğrenciler için de, seyahat için gitmek isteyen vatandaşlarımız için de zorunludur.

Ülkelere göre sağlık sigortası şartları

gereği Avusturya bunu sadece Türkiye için değil ülkeye giriş yapacak tüm yabancılar için şart olarak koymaktadır. Gerek dil eğitimi için olsun gerekse uzun dönemde eğitim için olsun öğrenciler özellikle eğitimlerine başlamadan önce ülkeye seyahat etmeden sağlık sigortalarını yaptırmak zorundadırlar. Okullarının uzaması durumunda sağlık sigortalarını yenilemek zorundadırlar ada ülkesi olması sağlık açısından karasal bölgeden gelen yabancıların ülkeye uyum sağlamaları zor olduğu için Avustralya sağlık sigortasını zorunlu hale getirmiştir

Amerika:

Amerika sağlık sigortası konusunda gayet ciddi davranmaktadır. Vize alan her vatandaş öğrenci veya seyahat veya iş adamı olsun herkes sağlık sigortasını yaptırmak zorundadır. F-1 vizesi alan Amerika’da eğitim görecek öğrenciler de sağlık sigortası yapmak zorunda J-1 vizesi alan Amerika’da eğitim alacak öğrenciler de sağlık sigortası yapmak zorundadırlar. Sağlık sigortasının tüm ülkeye giren yabancılar için Amerika zorunlu kılmıştır. Sağlık sigortasız Amerika’ya giden öğrenciler ilk dersi almadan yaptırmak zorundadırlar. Vatandaşlar sağlık konusunda sıkıntı yaşamamak için Amerika’ya gittikleri ilk gün sağlık sigortasını yaptırmalılar.

#sağlıksigortasışartları #yurtdışındasağlık

Puanla
[OY: 0 Ortalama: 0]

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

whatsapp1