Yök Denkliği 2018 Koşulları

Yök Denkliği 2018 Koşulları

Üniversite Tanınırlığı

mevzuatı hakkında tam olarak bilgi sahibi olmadan üniversite seçmek istemeyen öğrenciler YÖK’ün online web adresinden konu hakkında bilgiler almalıdırlar. Günümüzde dünyanın birçok yerinde bulunan üniversitelerin ülkemizin Yüksek Öğrenim Kurumu ile denklik uyumu bulunmaktadır. Yurtdışında üniversite eğitimi almak isteyen öğrenciler için en önemli konuların başında denklik konusu gelmektedir.

Bir öğrencinin başka bir ülke de üniversite eğitimi aldıktan sonra ülkemize döndüğünde diplomasını istediği gibi kullanabilmesi ve üniversite mezuniyetinin yasal olarak tanınması anlamına gelen denklik konusu her üniversite de geçerli değildir. Bu sebeple bu konu hakkında sorun yaşamak istemeyen kişiler kesinlikle çok dikkatli olmalı ve denklik konusunda kendilerine sorun yaşatmayacak olan üniversiteleri seçmelidirler.

Şu an geçerli olan yasalara göre öğrencilerin denklik işlemlerinde sorun yaşamamaları için mutlaka dünya sıralamasında yer alan ilk 1000 üniversiteden birinden mezun olmaları gerekmektedir. Bu sayede öğrenciler ülkemize döndükleri zaman hızlı bir şekilde denklik işlemlerine başlayabilmektedirler. Ancak öğrenciler seçimlerini yaparken ilk 1000 dışında kalan üniversitelerden birini seçerlerse o zaman ülkemizde düzenlenen üniversite sınavına girip okumak istedikleri bölüme yeterli bir puan almalıdırlar. Bizler de Eurostar Yurtdışı Eğitim Danışmanlığı olarak bizlerden yardım isteyen tüm öğrencilere seçimlerini yaparken bu stresi yaşamak yerine ilk 1000 sırada yer alan üniversiteleri seçmelerini öneriyoruz.

Denklik İşlemleri Hakkında 2018 Mevzuatı

Bu listeye giren üniversitelerin hangileri olduğunu merak eden kişiler hem bizimle yapacakları görüşmelerden sonra hem de YÖK’ün ilgili birimlerinden gerekli bilgileri alabilmektedirler. Mezun olunan bölüm hangisi olursa olsun aldıkları diploma ile ülkemizde ki kariyerlerine sorunsuz bir şekilde başlamak isteyen kişiler mutlaka denklik konusunu listelerinin ilk sırasına almalıdırlar. Üniversiteye başladıkları yıl CWTS Leiden Ranking, Academic Ranking of World Universities (Shanghai), University Ranking by Academic Performance (URAP), QS World University Rankings ve Times Higher Education (THE) World University Ranking gibi kurumlar tarafından yapılan dünya üniversite sıralamasında ilk 1000 sırasında yer alan üniversitelerden mezun olan kişiler için denklik almak gibi bir sorun yaşanmamaktadır. Bu sebeple bu sıralamayı mutlaka üniversiteye kayıt olmadan önce kontrol etmek gerekmektedir.

Meslek hayatlarına hemen başlamak ve bu konuda bir sorun yaşamamak isteyen kişiler seçtikleri üniversitelerin ülkemizde ki YÖK tarafından tanındığından emin olmaları gerekmektedir. Diplomalarını ülkemizde geçerli kılabilmek isteyen kişiler eğitim hayatları bittikten sonra hemen YÖK ile iletişime geçerek denklik işlemlerine başlamalıdırlar. Yapılan yazışmalar ve belgelerin incelenip eksiklerin giderilmesi gibi konulardan dolayı 6 aya kadar uzayabilen bu işlemlere ne kadar erken başlanırsa iş hayatına da o kadar erken başlanabilmektedir. Bu konular hakkında detaylı bilgi veya yardım almak isteyen kişiler diledikleri zaman Eurostar Yurdışı Eğitim Danışmanlığı ile iletişime geçerek uzmanlarımız ile görüşmeler yapabilirler.

Puanla
[OY: 0 Ortalama: 0]

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

whatsapp1