YÖK Denkliği Bulunan Üniversiteler

YÖK Denkliği Bulunan Üniversiteler

Yurtdışı Eğitimi

Üniversite seçimlerini yaparken mutlaka YÖK denkliği bulunan üniversitelerin isimlerini öğrenmek isteyen kişiler bu konuda yardım alabilmek için her zaman bizimle iletişime geçebilirler. Bu alanda insanlar yardımcı olabilmek için gerekli tüm bilgileri kendilerine vermekte olan Eurostar Yurtdışı Eğitim Danışmanlığı özellikle meslek hayatına atıldıkları zaman diplomalarını ülkemiz de rahat bir şekilde kullanmak isteyen kişilerin tüm sorularını yanıtlamaktadır. Ülkemizde ki YÖK tarafından tanınan ve aynı zamanda diplomaları ile tüm öğrencilerine mesleki kariyer kapılarını açan bu üniversitelerin sayıları oldukça fazladır. Ancak yine de öğrenciler yurtdışında bir okul seçimi yapacakları zaman önceliği kesinlikle ilgili okulların denklik anlaşmalarına vermelidirler.

YÖK denkliği hakkında

olan ve ülkemiz de Yüksek Öğrenim Kurumu tarafından tanınmakta olan üniversitelerin isimlerini öğrenmek isteyen kişiler YÖK resmi internet sitesinden bu bilgileri alabildikleri gibi aynı zamanda dünya genelinde üniversite sıralamalarını yapan kuruluşların sitelerinden de bu bilgileri alabilmektedirler. Bu kuruluşların isimleri şu şekildedir;

  • Academic Ranking of World Universities (ARWU),
  • CWTS Leiden Ranking Academic Ranking,
  • QS World University Rankings,
  • Times Higher Education (THE) World University Ranking,
  • University Ranking by Academic Performance (URAP)

Yurtdışında Eğitim Almak İsteyen Kişilerin Denklik Hakkında Bilmeleri Gerekenler

Ülkemizde YÖK denkliği olan bir okuldan mezun olan herkes meslek hayatlarında hiçbir sorun yaşamadan istedikleri gibi kariyer yapmanın keyfini yaşayabilmektedirler. Ancak öncelikle seçilecek olan üniversitelerin dünya sıralamasında ki yerinin ilk 1000 içinde olması gerekmektedir. Eğer seçilen üniversiteler ilk 1000 arasında değilse o zaman öğrencilerin ülkemizde uygulanmakta olan LYS / YGS sınavlarına girip ilgili okulların ilgili bölümleri için gerekli puanları almış olmaları gerekmektedir. Aynı zamanda bu okullardan mezun olan kişilerin aldıkları eğitimlerde uygulanan müfredatların ülkemizde ki aynı bölümler ile aynı olması gerekmektedir. Yapılan kontrollerde içerik ve müfredat hakkında bir farklılık olması durumunda denklik başvurusu yapan kişiler mesleklerini icra edecek yeterli bilgiye sahip olup olmadıkları belirlenmesi için bir sınava girmek zorunda kalabilmektedirler.

Hangi Üniversiteler de Denklik Bulunmaktadır

Ülkemiz de hangi üniversitelerin denklikleri olduğunu merak eden kişiler bunu okula kayıt olmanda önce öğrenmelidirler. YÖK tarafından sürekli olarak yapılmakta olan kontroller de kimi zaman çok uzun zamandan bu yana denkliği olan bir üniversitenin denkliği iptal edilebilmekte ve bu durum o okula kayıt olup mezun olan kişilerin diplomalarının ülkemizde geçersiz olmasına neden olabilmektedir. Bu sebeple öğrenciler çok önemli ve ünlü bir üniversite kayıt olacakları zaman dahi mutlaka ilgili üniversitelerin denklik durumunu YÖK aracılığı ile teyit etmelidirler. Bu sayede ilerleyen zamanlar da yaşanabilecek olan ciddi sorunların önüne geçilmiş olunabilmektedir. Sınav gibi teferruatlarla uğraşmak istemeyen kişiler içinde her zaman için dünya sıralamasının ilk 1000 üniversitesi arasında seçim yapılması önerilmektedir.

Puanla
[OY: 0 Ortalama: 0]

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

whatsapp1