Yurtdışında Şubesi Olan Türk Bankaları

Üniversite Eğitim Rehberi

Dünyanın dönemli ülkelerinden olduğu gibi, ülkemizde de bankacılık ve finans işlemlerine önem verilir. Adını dünya genelinde duyurmuş bankaların şubeleri ve milli bankalarımız başarılı şekilde hizmet sunmaktadır.

Ülkemizde bankacılık hizmetleri bir hayli gelişmiş durumdadır. T.C. Zıraat Bankası, Vakıflar Bankası ve Halkbank gibi kamu bankalarımızın ülkemizin dört bir yanında şubeleri bulunmakta iken, bu şekilde kamu bankalarımızın ve birçok özel bankamızın da yurtdışında da üyelerine hizmet sunduklarını belirtelim. Yurtdışında müşterilerinin zorlanmaması için, bankalarımız, ülkemizdeki işlemlerinin aynısını, Türk personelleri ile yürütmektedir. Bu sayede yurtdışında bulunan T.C. vatandaşlarının da zorlanmaması söz konusu olmaktadır.

hangileridir? Bunlara göz atmakta fayda olduğunu düşünüyoruz.

Yurtdışında şubesi olan Türk bankaları

sayılacak olursa, bunların başında, yavru vatan Kıbrıs’ta bulunan bankalarımız gelmektedir. Kıbrıs’ta, Girne, Lefkoşa, Güzelyurt, Gazi Mağusa gibi kentlerinde hemen her bankamızın şubeleri bulunmaktadır. T.C. Ziraat Bankası, ING Bank, HSBC Bank, Türk Ekonomi Bankası, Türkiye Garanti Bankası, Türkiye İş Bankası, Kıbrıs’ta şubeleri olan bankalarımızdır. Yurtdışında şubesi olan Türk Bankaları deyince, akla ilk gelen banka T.C. Ziraat Bankası’dır. Bir kamu bankası olan kurumun, dünyanın birçok yerinde şubeleri bulunur. Bağdat, Irak, Londra İngiltere, Cidde Suudi Arabistan, Atina, Yunanistan, Tiflis Gürcistan, Sofya Bulgaristan, New York, ABD, Kırcaali ve Sofya Bulgaristan, Batum Gürcistan, Gümülcine, Rodos ve İskeçe Yunanistan Şubeleri ile gerçekten öne çıkan bir bankadır. Bankanın Balkan Ülkeleri’nde şubeleri olduğunu ekleyelim.

Yurtdışında şubesi olan Türk bankaları sayılacak olursa, Halk Bankası da öne çıkan bir kurumdur. Erbil Irak, Bahreyn, KKTC şubeleri bulunur. Vakıflar Bankası da ABD New York şubesi ile de hizmet sunmaktadır. İş Bankası da şubeleri ile dikkat çekmektedir. Priştine Kosova, Erbil ve Bağdat Irak, Londra İngiltere, Bahreyn, Gürcistan, KKTC, Kosova’da şubelere sahip bir bankadır. Türkiye Garanti Bankası, KKTC, Lüksemburg, Malta gibi ülkelerde şubelere sahiptir.

Bankalarımız, şubeleri ile yurtdışında da müşterilerine hizmet sunarlar. Bunun yanında, eklememiz gerekir, ülkemizdeki bankaların yurtdışındaki bazı bankalarla işbirlikleri bulunmaktadır. Bu şekilde, şubeleri olmayan ülkelerde de bu bankalar üzerinden müşterilerine yardımcı olma şansları olmaktadır. Öte yandan, uluslararası ödeme yöntemleri, eft ve yurtdışı havale gibi uygulamalarla ödemelerinizin sorunsuz şekilde halledilmesi mümkündür. İnternet bankacılığı ve telefon bankacılığı müşterisi iseniz, yurtdışına çıkmadan önce gerekli hazırlıkları yaparak, bankanızla yurtdışında da iletişimde kalmaya devam edebilirsiniz. Kredi kartı da size gerçekten yardımcı olacaktır. Döviz kullanımına açık bir kredi kartınızın olması çok önemlidir. Ülkemizden gitmeden önce, döviz kullanımına açık bir kredi kartı almanız çok uygun olacaktır, kartınızın bu özelliği olabilir, yoksa da bunu bankanızdan alabilir, kartınızın bu özelliğini aktif hale getirebilirsiniz.

Yanınızda bir miktar nakit para taşımak da son derece önemli ve yerinde olacaktır.

Puanla
[OY: 2 Ortalama: 5]

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

whatsapp1