Estonya Bayrağı

Estonya, Kuzey Avrupa coğrafyasında yer alan bir Baltık Ülkesidir. Ülkenin başkenti Talinn olup, Finlandiya Körfezi, Rusya ve Letonya Cumhuriyeti ile sınırları bulunmaktadır. Estonya Devleti'nin kökenleri eskidir ve ülke halkı yüzyıllardır Avrupa'yı oluşturan topluluklardan biri olarak varlığını sürdürmüştür.

Estonya'da Eğitim

Estonya Bayrağı

Estonya, Kuzey Avrupa coğrafyasında yer alan bir Baltık Ülkesidir. Ülkenin başkenti Talinn olup, Finlandiya Körfezi, Rusya ve Letonya Cumhuriyeti ile sınırları bulunmaktadır. Estonya Devleti’nin kökenleri eskidir ve ülke halkı yüzyıllardır Avrupa’yı oluşturan topluluklardan biri olarak varlığını sürdürmüştür. Estonya Bayrağı bir milletin ve ülkenin simgesi olarak, yıllardan bu yana günümüze aynı şekilde gelen, renkleri ve şekli ile varlığını korumuş bir bayraktır.

Estonya Bayrağı Tarihi

Estonya Bayrağı’nın tarihi uzun yıllar öncesine uzanmaktadır. Ülkenin en köklü ve önemli okullarından biri olan Tartu Üniversitesi’nin bünyesinde olan Estonya öğrenci topluluğu tarafından yaratılmış ve kullanılmıştır. Bu bayrak, giderek halkın da benimsediği ve kendisine simge olarak aldığı detaylardan biri haline gelmiştir. 1880 yılında kullanımı yaygınlaşan bayrak artık resmi hale gelerek, 1884 yılında papa tarafından da kutsanmıştır. Günümüzde kullanılan bayrakta da bir değişiklik yoktur ve günümüze aynı şekilde gelmiştir.

Estonya Bayrağı Hangi Renklerden Oluşuyor?

Estonya bayrağı mavi, siyah ve beyaz renklerinde oluşmaktadır.

Estonya Bayrağı Amblemi neyi anlatmaktadır?

Estonya Bayrağı’na yukarıda belirtildiği gibi, üç renk olarak, mavi, siyah ile beyaz renkleri yer almaktadır. Mavi renk gökyüzünü simgeler. Estonya Halkı’nın aynı gökyüzü altında varlığını sürdüreceği ifadesi temsil edilir. Siyah ise Estonya Halkı’nı simgelemektedir. Bayrakta yer alan son renk ise beyazdır. Beyaz renk, bağımsızlık içinde yaşanacak parlak bir geleceği ifade etmektedir. Renkler sırası ile mavi, siyah ve beyazdır.

Estonya Bayrağı Nasıl Çizilir? Çizilirken nelere önem verilmelidir?

Estonya Bayrağı üzerinde enine şekilde tasarlanan üç çizgi bulunmaktadır. Bu çizgilerin eşit şekilde, yasada belirlenen ölçülerde çizilmesi gerekmektedir. Ayrıca, renk sıralaması da çok önemlidir. Bayrağın üst kısmında mavi renk, orta kısmında siyah renk, alt kısmında ise beyaz renk yer almalıdır. 2001 yılında, bayrak düzenlemesi yapılırken, bir haç eklenmesi de tasarlanmış ise de, bu uygulama yaygınlaşmamış ve kanunlaşmamıştır.

Estonya  Bayrağı’nın ilk kez göklere çekiliş tarihi

Estonya Bayrağı, ilk olarak üniversite Estonya öğrenci birliği bünyesinde hazırlandıktan sonra, 1880 yılında göndere çekilmiştir. Kurum tarafından kullanılan bayrağın, Estonya Halkı tarafından yaygınlaşması ve benimsenmesi ile 1884 yılında kutsanması kalıcı olarak kabul edilmesini sağlamıştır. Bundan sonra, günümüze gelecek şekilde, bayrak varlığını korumuştur. Bayrak halk tarafından çok benimsenmiştir. Bu nedenle bir değişiklik yapılması da söz konusu olmamıştır. Bayrağın zemini aynı kalmak üzere, üzerinde belirli logo olacak şekilde seçenekleri, ülkenin resmi kurumları ve ordu kuvvetleri tarafından kullanılmaktadır. Ama zemin asla değişmemektedir. Bayrağın ilk modelleri de müzelerde, halkın yoğun ilgisi altında sergilenmektedir. Ülke, doksanlı yıllarında başında bağımsızlığını kazanmadan önce, bir dönem SSCB egemenliği altında kalmıştır. Bu dönemde bile bayrak aynı şekilde kullanılmıştır. Bağımsızlığın ilan edilmesinden sonra da durum değişmemiştir. Ülke bayrağı ile bütünleşmiştir.

Puanla
[OY: 0 Ortalama: 0]


    Hemen Danışmanlık Alın

    Formu doldurarak detaylı bilgi alabilirsiniz.

    whatsapp1