Estonya Askerlik Tecili

Yurtdışında eğitim gören öğrenciler özel öğrenci statüsünde kabul edilirler. Özel öğrenci statüsünde yurtdışında eğitim görenler belli koşullar altında askerlik tecilini yaptırabilir. Estonya ülkemizden öğrenciler tarafından yurtdışı eğitim için tercih edilen ülkeler arasındadır.

Estonya'da Eğitim

Estonya Askerlik Tecili ve Erteleme İşlemleri

Yurtdışında eğitim gören öğrenciler özel öğrenci statüsünde kabul edilirler. Özel öğrenci statüsünde yurtdışında eğitim görenler belli koşullar altında askerlik tecilini yaptırabilir. Estonya ülkemizden öğrenciler tarafından yurtdışı eğitim için tercih edilen ülkeler arasındadır. Estonya askerlik tecili için de özel öğrenci statüsü dâhilinde tecil işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

Askerlik erkekler için ülkemizde zorunlu bir hizmet olarak kabul edilir. Erkekler askerliklerini belirli yaşlar arasında yapmak zorundadır. Bu yaşlar arasında askerliklerini bazı nedenlerden dolayı tecil ettirme hakları da bulunmaktadır. Estonya’da yurtdışı eğitim alan öğrenciler de bu hakka sahiptir. Öğrenciler eğitimlerinin aksamaması için zamanında askerlik tecilini yaptırmalıdır.

Estonya dil okuluna gitmek isteyenler, ön lisans, lisans, yüksek lisans ve doktora eğitimi almak isteyen öğrenciler nazarında gözde ülkeler arasındadır. Ülkedeki dünyaca saygın üniversitelerde eğitim görmek isteyen öğrenciler burayı tercih etmektedir. Eğitiminizi bu ülkede tamamlamak istiyorsanız dil eğitiminde en fazla 2 yıl, ön lisans eğitiminde 4 yıl, lisans eğitiminde en fazla 7 yıl, yüksek lisans ve doktora için en fazla 6 yıl askerlik tecil işlemi yaptırabilirler.

Bu süreler yüksek lisans ve doktora hariç en fazla 29 yaşına kadar kullanılabilir. Yüksek lisans ve doktora öğrencileri ise en fazla 35 yaşına kadar bu sürelerden yararlanabilir. Estonya’da eğitim görenler tecil için bu süreleri doldurduklarında yaş sınırını geçmemiş olmak kaydıyla eğitimleri devam ediyorsa yine birer yıllık askerlik tecili yaptırabilirler.

Estonya yurtdışı eğitim görenler ülkenin başkenti Tallin ’de bulunan T. C. Estonya Konsolosluğu (Tallin) internet adresinden askerlik tecilini yaptırabilir. Estonya askerlik tecili için özel öğrenci statüsünde konsolosluktan randevu alarak gerekli belgelerle işlemlerini tamamlayabilirler.

Gençler arasında yurtdışı eğitim almak her zaman cazip olmuştur. Kariyerlerine başka bir ülkede devam etmek, yeni kültürler tanımak, dillerini geliştirmek için yurtdışındaki saygın, uluslararası üniversitelerde okumayı tercih ederler. Ancak eğitimlerini aksatmadan tamamlayabilmek için askerlik tecili de yaptırmaları gerekebilirler.

Estonya Askerlik Tecili Nasıl Yapılır?

Estonya öğrenciler arasında yurtdışı eğitim için tercih edilen bir ülkedir. Dil okulları, ön lisans, lisans, yüksek lisans, doktora eğitimini bu ülkede görenler askerlik yaşı gelmeden önce koşullara uygun şekilde askerlik tecili yaptırmalıdır.

Ön lisans, lisans eğitimi alanlar kabul edildikleri üniversitelerden alacakları öğrenim belgesi ise T. C. Estonya Tallin Konsolosluğuna başvurarak, alacakları randevu ile askerlik tecilini yaptırabilirler. Ön lisans okuyanlar dikey geçiş yaptıklarında da askerlik tecili yaptırabilirler.

Yüksek lisans ve doktora öğrencileri ise eğitim kurumlarından alacakları öğretim belgesi ile konsolosluktan randevu alarak askerlik tecilini yaptırabilir.

Estonya yurtdışı eğitim alan öğrenciler internet adresinden özel öğrenci statüsü kapsamında randevu alarak, öğrenci belgesi ve kimlikleri ile giderek Estonya askerlik tecili yaptırabilirler. Merak ettikleri, sormak istedikleri konular hakkında konsolosluğun + 90 312 292 29 29 numaralı telefonundan bilgi alabilirler.

Puanla
[OY: 0 Ortalama: 0]


    Hemen Danışmanlık Alın

    Formu doldurarak detaylı bilgi alabilirsiniz.

    whatsapp1