Gürcistan Bayrağı

Gürcistan'ın sembolü olan ve Gürcistan tarihine ait birçok simgeyi taşıyan Gürcistan bayrağı son hali ile 14 Ocak 2004 kabul edilmiştir. 5 Haçlı olan Gürcü krallığı bayrağı olarak bilinen bu bayrak Gül devrimi ile birlikte iktidar olan Birleşik Ulusal Hareket sayesinde yeniden ülkenin bayrağı olarak kabul edilmiştir.

Gürcistan'da Eğitim

Gürcistan Bayrağı

Gürcistan’ın sembolü olan ve Gürcistan tarihine ait birçok simgeyi taşıyan Gürcistan bayrağı son hali ile 14 Ocak 2004 kabul edilmiştir. 5 Haçlı olan Gürcü krallığı bayrağı olarak bilinen bu bayrak Gül devrimi ile birlikte iktidar olan Birleşik Ulusal Hareket sayesinde yeniden ülkenin bayrağı olarak kabul edilmiştir. Gürcistan tarihinde farklı bayraklar kullanılmış ve ülkenin sembolü olarak benimsenmiştir.

Gürcistan Bayrağı Tarihi

Bayrak bir milletin en önemli temsili arasında yer alıyor. Genellikle manevi olarak birçoğumuzun bağlılık duyduğu bayrak Gürcistan’da birçok kez değişikliğe uğramıştır. Gürcistan tarihinden bu yana birçok bayrak ve renk Gürcistan halkını temsil etmiştir.

Gürcistan bayrağı son olarak 2004 yılında kabul edilmiş ve Gürcistan’ın eski tarihine yönelik farklı bayraklar kullanılmaktaydı. Gürcistan bayrağı 5 hacdan oluşmaktadır. Gürcistan bayrağının renkleri arasında beyaz ve kırmızı yer alıyor. 4 küçük bir de büyük hacca sahip olan Gürcistan bayrağı son olarak 2004 yılında yenilendi ve son haliyle bugün sembolü olarak kabul edilmektedir.

Gürcistan Bayrağı Hangi Renklerden Oluşuyor?

Gürcistan bayrağı son olarak 2004 yılında kabul edilen haliyle beyaz ve kırmızı renklerden oluşmaktadır. Gürcistan bayrağını oluşturan renklerin elbette ki tüm milletler gibi özel bir anlamı bulunmaktadır. Gürcistan tarihi boyunca birkaç kez bayrak değişikliğe uğramıştır ve daha önceki renkleri arasında mavi ve kırmızı tonları yer almaktadır. Gürcistan tarihi boyunca kabul edilen bayraklar üzerindeki renk tonları genellikle kırmızı, sarı, mavi ve beyazdır.

Gürcistan Bayrağı Renkleri Anlamı?

Her milletin bayrağının bir hikayesi olduğu gibi Gürcistan bayrağının da bir anlamı ve hikayesi bulunmaktadır. Son haliyle 14 Ocak 2004 yılında kabul edilen bayrak 5 hacdan oluşmaktadır ve Gürcistan bayrağının anlamı ve iki renkten meydana geliyor olması daha saf ve dini duygularını ön plana çıkaran bir simge olduğunu gösteriyor. Göndere çekildiğinde ve dalgalanan kısımda hac şekilleri görülmektedir. Gül devrimi ile yönetime gelen ulusal hareket tarafından bayrak kabul edilmiştir. Bu bayrağı renkleri ve taşıdığı semboller ülkenin dinine bağlılığını göstermektedir. Gürcistan bayrağı dinine bağlı bir halka sahip olduğunu simgeler. Taçlı, armalı bayrak ise sadece devletin resmi törenlerinde ve bağımsızlık günlerinde kullanılmaktadır ve göndere çekilmektedir.

Gürcistan Bayrağı Amblemi Neyi Anlatmaktadır?

Gürcistan bayrağı amblemi halkın dinine düşkünlüğünü sembolize etmektedir. Genellikle özel günlerde kullanılan armalı ve haçlı bayrak da bulunmaktadır. Gürcistan tarihi boyunca birçok bayrak yönetim tarafından kabul görmüştür.

Gürcistan Bayrağı Nasıl Çizilir, Çizilirken Nelere Önem Verilmelidir?

Gürcistan bayrağı bugün 5 haçdan oluşmaktadır ve çizimi kolay bir bayraktır. Dikdörtgen bir kağıdı dörde bölerek zemini beyaz olan bu kağıdın üzerine kırmızı ve haç şeklinde bir çizgi oluşturulmalıdır. Daha sonra her bir bölümün ortasına haç çizimi yapılarak bayrak tamamlanmış olur.

Gürcistan Bayrağının İlk Kez Göklere Çekiliş Tarihi

Gürcistan’ın ilk bayrağı olan ve 1918’de kabul edilen bayrak kırmızı zemin üzerine sol köşesinde beyaz ve siyah renklerin hakim olduğu bir bayraktır. 1921 yılına kadar kabul edilen bu bayrağın yerine zemini kırmızı olan ve Sovyetler Birliği’nin simgesi olan orak ve çekiç kullanılmaktaydı. 1990 yılına kadar kullanılan bu bayrak Gül devinimi sonrasında bağımsızlığın kabul edilmesi ve kazanılması ile birlikte değişti daha sonraki zamanda armalı bayrak kullanıldı. Devlet armasında yine hac ve kral tacı bulunan bu bayrakta bir süre sonra yerini 5 haçlı bayrağa bıraktı.

Gürcistan Bayrağı Kaç Yaşındadır?

Gürcistan’da şu anda kabul edilmiş olan 5 haçlı bayrağı 2004 yılından bu yana ülkenin simgesi olarak kullanılmaktadır ve bayrağın bir süre önce de kabul edilmiş olduğu bilinmektedir. Ancak bayrak 2004 yılında tekrar halk ve yönetim tarafından uygun görülmüştür.

Eski Gürcistan Bayrakları Nelerdir?

Gürcistan’ın kuruluş tarihinden günümüze kadar birçok bayrak değiştirdiği bilinmektedir. Eski Gürcistan bayrakları arasında armalı, siyah beyaz ve kırmızı zemin üzerinde oluşturulmuş olan bayrağı bulunmaktadır. Son olarak 5 haçlı bayrak Gürcistan bayrakları arasında en son kabul edilen bayraktır.

Puanla
[OY: 0 Ortalama: 0]


    Hemen Danışmanlık Alın

    Formu doldurarak detaylı bilgi alabilirsiniz.

    whatsapp1