Gürcistan YÖK Denklik

Karadeniz’in Doğu şeridinde yer almaktadır. Başkenti Tiflis’tir. 4 milyona yakın bir nüfusa sahiptir. Ülke dili Gürcüce’dir. Ancak üniversitelerde İngilizce ve Rusça dilinde öğrenim görmek mümkündür.

Gürcistan'da Eğitim

Gürcistan Üniversiteleri YÖK Denkliği

Karadeniz’in Doğu şeridinde yer almaktadır. Başkenti Tiflis’tir. 4 milyona yakın bir nüfusa sahiptir. Ülke dili Gürcüce’dir. Ancak üniversitelerde İngilizce ve Rusça dilinde öğrenim görmek mümkündür. Tüm dillerde hazırlık sınıflarına dahil olarak 1 yıl boyunca dil öğrenme şansına sahipsinizdir. AB kriterlerine uygun eğitim verir. Bu sebeple buradan mezun olan öğrenciler mavi diploma sahibi olabilmektedirler. Ülkemize yakınlığı ve ekonomik yaşam şartları sebebiyle Türkiye’den birçok öğrenci ağırlamaktadır. Ayrıca eğitim kalitesinin yüksek olması; özellikle sağlık alanlarında kendini göstermektedir. Aileler ve öğrenci adayları öncelikli olarak eğitimde kalite aramaktadır. Bunu ekonomik şartlarda ki uygunluk takip etmektedir.

Ülkenin güvenli olması da son derece önemlidir. Tüm bu şartlar Gürcistan’da karşımıza çıkmaktadır. Burada öğrenim gören yüzlerce öğrencimiz bulunmaktadır. Sosyo-kültürel zenginliklerini korumuş olan bir ülke olması nedeniyle burada yaşam keyiflidir. Öğrencilerimiz sıkılmadan öğrenimlerini tamamlayabilmektedirler.

Modern bir ülkedir. Eğitime önem verilmektedir. Teknolojik açıdan da eğitim desteklenmektedir. Öğrencilerin hem teknolojik hem de laboratuvar imkanları bulunmaktadır. Uygulama ağırlıklı bir eğitim ile öğrenciler daha iyi bir kariyer elde edebilecekleri şekilde yetiştirilmektedirler. Staj ve Erasmus olanakları bulunmaktadır. Dileyen öğrenciler Erasmus ile farklı ülkelerde de yarım dönem okuyabilirler. Üniversitelerin birçok ülkede bu şekilde anlaşmaları mevcuttur. Yurtdışı Eğitimde öğrenciler ufuklarını geliştirir; daha meraklı, daha fazla öğrenmeye açık bir tavır sergilerler. Bu da onların yüksek başarılar elde etmelerini sağlamaktadır.

Gürcistan üniversitelerinden alacağınız diplomalara Türkiye’den de denklik alabilmektesiniz. Öğrenim göreceğiniz üniversitenin YÖK denkliği Gürcistan sürecini araştırmanız gerekmektedir. Bir dilekçe yazarak eğitime başlayacağınız okulun tanınırlığı olup olmadığını öğrenebilirsiniz. Bu dilekçeyi YÖK’e ister elden ister posta yolu ile gönderebilirsiniz. Hızlı olmasını istiyorsanız elden götürmek daha doğrudur. Aynı gün cevabını yazılı olarak alır ve YÖK denkliği Gürcistan ile ilgili tanınırlık olan üniversiteleri öğrenmiş olursunuz. Ayrıca her ülkeye ait YÖK içerisinde bulunan denklik masalarında ki yetkililerden detaylı bilgilendirme de almış olursunuz. Gürcistan üniversiteleri sınav şartı olmadan öğrenci kabul etmektedir. Burada öğrenim görmek için herhangi bir ÖSYM sınavına girmeniz gerekmemektedir. Ülkeler arası anlaşmalar gereği bu şekilde bir prosedür zorunlu olarak izlenmektedir. Öğreniminiz bittikten sonra YÖK başvurunuzu artık e-devlet üzerinden bile yapabilmektesiniz. Ayrıca çıkan kararlar dahil olmak üzere tüm aşamaları buradan takip edebilirsiniz. YÖK denkliği Gürcistan korkulacak bir durum değildir. Aksine kendi alanında iyi bir eğitim almış ve alanına hakim olan bir öğrenci için zorlayıcı olmayacaktır. Eksik ders tamamlama ya da seviye tespit sınavı gibi yönetmelikte denklik tespit süreci anlatılmaktadır. Tüm bunlar sadece sizin mesleki yeterliliğinizin Türkiye’den aynı bölümü bitirmiş biriyle asgari düzeyde eşdeğer olup olmadığını tespit etmek içindir.

Hedefinize doğru azimle yürümeniz ve başarmaya olan tutkunuz size istediğiniz sonucu getirecektir. Hayallerinizi ertelemeyin. Geleceğinizi yurtdışı eğitim ile şekillendirin.
blog_posts tagids=”137″ limit=”8″ hashtag=”true” type=”category” title=”Yök Denklik”]

Puanla
[OY: 0 Ortalama: 0]


    Hemen Danışmanlık Alın

    Formu doldurarak detaylı bilgi alabilirsiniz.

    whatsapp1