Gürcistan Askerlik Tecili

Gürcistan askerlik erteleme süresi 6 aydır. Üniversite eğitimi için Gürcistan’ı tercih etmeyi düşünüyorsanız askerlik erteleme işlemleri için eğitim belgeniz ile Gürcistan konsolosluğuna daha sonra da dış işleri bakanlığına askerliğini bildirir.

Gürcistan'da Eğitim

Gürcistan Askerlik Tecili

Yurtdışında eğitim gören kişiler için askerlik erteleme süreleri değişkenlik göstermektedir. Bu süre 6 ay 1 yıl ve 2 yıl arasında değişkenlik göstermektedir. Gürcistan askerlik tecili (erteleme) süresi 6 aydır. Üniversite eğitimi için Gürcistan’ı tercih etmeyi düşünüyorsanız askerlik erteleme işlemleri için eğitim belgeniz ile Gürcistan konsolosluğuna daha sonra da dış işleri bakanlığına askerliğini bildirir. Dış işleri bakanlığı da askerlik şubesine bildirim yapar ve erteleme işlemlerini başlatır.

İkamet edilen bölgenin konsolosluklarına müracaat etmek gerekmektedir. Askerlik erteleme sürelerinin son süreleri için konsolosluğa gerekli bilgi için başvurmanız yeterli olacaktır. Yurtdışında eğitim görme, çalışma ve farklı nedenlerle askerliğini erteletmek isteyen kişiler Türkiye Cumhuriyeti Konsolosluklarına başvurmaları gerekmektedir. Erteleme işlemleri sırasında gereken belgeler otorma ve çalışma izni, gerekiyorsa pasaport ve eğitim belgesidir.

Yurtdışı özel üniversiteleri arasında seçim yaparken Gürcistan üniversiteleri arasında seçim yaptıysanız askerlik erteleme işlemleri için öncelikle Büyükelçilik eğitim müşavirliğine başkonsolosluk eğitim ateşeliği’ne başvuru yapılması gerekmektedir. Tiflis Büyükelçiliği yada Batum başkonsolosluğu temsilciliklerinden uygun olanı seçerek özel öğrenci statüsünde hemen randevu alabilir Dış işleri bakanlığı konsolosluk formunu doldurup randevu alabilirsiniz.

Konsolosluk adresi üzerinden askerlik erteleme işlemlerini ilk kez erteleme yapacaksanız ilk erteleme başvurusunu tıklayarak Gürcistan’da özel öğrenci statüsünde ülke temcilciliğini seçerek randevu işlemlerinizi hızlı bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz. + 90 312 292 29 29 konsolosluk numarasını günün 24 saati istediğiniz an arayabilir gerekli bilgileri edinebilirsiniz.

+995 32 225 16 68 ve +995 32 225 12 99 numaralı telefonlardan Gürcistan Tiflis eğitim müşavirliği ile irtibata geçebilirsiniz. Faks numarası +995 32 225 12 99, Tiflis e mail adresinden gerekli belgeler hakkında daha fazla bilgi edinebilir ve merak ettiğiniz soruları sorabilirsiniz.

Erkek öğrenciler öncelikle askerlik işlemleri için askerlik servisine başvurmalılar. Özel öğrencilik belgesinin tanıtılması işlemi yapılmalıdır. Gürcistan askerlik tecili (erteleme) başvurusunun kabul edilebilmesi için öncelikle özel öğrenciliğin tanınması gerekmektedir.

Gürcistan askerlik erteleme üniversite eğitimi gören kişiler için en fazla 29 yaşına kadar erteleme yapılabilmekte, yüksek lisans ve doktora yapan kişiler için ise en fazla 35 yaşına kadar erteleme yapılabilmektedir. Bu yaş sınırları göz önüne alınarak hazırlık ve dil eğitimleri dışında azami eğitim süresi kadar mezun olamayan öğrenciler için ise 1’er sene erteleme yapılabilir.

Öğrencilik sürelerinin tespit edilmesinde ilk olarak üniversiteye kayıt yılı dikkate alınır. Gürcistan’da lisans eğitimine başlayabilmek için dil eğitimi sonrasında öğrencilii tanınan kişilerin daha sonra da eğitime devam edebileceklerini ispat edebiliyor olmaları gereklidir. Seçilen bölüme göre eğitim süresi başladığında öğrenim süresi tam olarak tespit edilir bu süre içerisinde dil eğitimi için gerekli olan süre dikkate alınmamaktadır. YOGM web sayfasında Gürcistan askerlik tecili (erteleme) işlemleri için gerekli duyurulara yer verilmektedir.

Gürcistan askerlik tecili (erteleme) işlemleri için T.C Dış işleri Bakanlığı Batum Başkonsolosluğu internet sayfası Batum’dır.

Puanla
[OY: 0 Ortalama: 0]


    Hemen Danışmanlık Alın

    Formu doldurarak detaylı bilgi alabilirsiniz.

    whatsapp1