Gürcistan'da Müzecilik

Müzecilik pek çok gencin tutkulu bir şekilde okumak istediği bölümlerden. Ülkemizde ve dünya çapında bulunan pek çok büyük müze için kalifiye eleman bulmak hayli zorlaştı. Bu alanda çalışacak ve tarihe meraklı, eğitimli personeller aranıyor. Elbette yabancı dil biliyor olmaları da isteniyor.

Gürcistan'da Eğitim

Gürcistan Müzecilik Eğitimi

Müzecilik pek çok gencin tutkulu bir şekilde okumak istediği bölümlerden. Ülkemizde ve dünya çapında bulunan pek çok büyük müze için kalifiye eleman bulmak hayli zorlaştı. Bu alanda çalışacak ve tarihe meraklı, eğitimli personeller aranıyor. Elbette yabancı dil biliyor olmaları da isteniyor. Ancak ne yazık ki ülkemizde müzecilik eğitimi anlamında eğitim veren çok fazla üniversite bulunmuyor. Bulunanların da kontenjanı çok az olduğu için kısa sürede doluyor ya da puanlar çok yüksek olabiliyor. Bizler, gençlerin hayallerini gerçekleştirmek için yıllar önce kurulmuş bir yurtdışı eğitim danışmanlık firmasıyız. Amacımız, ÖSS kaygısı olmadan, öğrencilerin istedikleri bölümlerde Yurtdışında Eğitim alabilmeleri. Kazakistan, Türkmenistan, Azerbaycan ve çeşitli Asya – Avrupa ülkelerindeki üniversiteler için aracılık ediyoruz. Gürcistan Üniversiteleri de bunların arasında yer alıyor. Eğer sizler de Müzecilik eğitimi almak istiyor, hayalinizdeki mesleği yapmak istiyorsanız hemen arayın.


Gürcistan’da Müzecilik Eğitimi Süresi – Kaç Yıl?

Bu bölüm bazı ülkelerde ön lisans olarak veriliyor. Ancak ülkemizde ve Gürcistan’da 4 yıllık bölümlerden oluşuyor. Ancak Gürcistan’da ilk 1 yıl, her bölüm için alınması gereken bir hazırlık aşaması bulunuyor. Hazırlık sınıfının amacı öğrenciye eğitim dili olan Rusçayı ve İngilizceyi öğretmek.


Gürcistan Müzecilik Eğitimi YÖK Denkliği Var mı?

Yüksek Öğrenim Kurumu Gürcistan’da eğitim veren her üniversiteyi tanımıyor. Dolayısıyla YÖK denkliğinin her üniversite olduğunu söylemek zor. Ancak sizler YÖK denkliği bulunan bir okulda okumak istiyorsanız kayıt aşamasında bunu bizlere iletin. Sizler için üniversiteler ile yazışır ve YÖK denkliğinin olup olmadığını öğreniriz.


Gürcistan Müzecilik YÖK Denklik Sınavı Nedir?

YÖK denklik sınavını kazandığınızda, aldığınız diploma, Türkiye’deki mezunların diplomaları ile eşdeğer sayılır. Kısacası kamu görevlisi olarak atanabilirsiniz. Ancak bu bölümde okuyan gençler YÖK denklik sınavı yerine, daha çok Avrupa ülkelerinde bulunan müzelerin yönetimi ile görüşmeyi tercih ediyor.


Gürcistan’da Müzecilik Okuyup Türkiye’de Çalışabilir Miyim?

Türkiye’de bulunan yüzlerce müze var. Üstelik bu müzelerde kalifiye eleman açığı bulunuyor. Özellikle de yönetici kadrosunda çalışacak kişilere ihtiyaç bulunuyor. Dolayısıyla Gürcistan’dan mezun olduktan sonra bu müzelerde çalışabilirsiniz. Eğer YÖK denklik sınavını kazanırsanız da Kültür Bakanlığında işe girme imkânınız oluşur.


Gürcistan’da Müzecilik Eğitimi Kaç Para, Fiyatları Nelerdir?

Gürcistan’da okumak için çok yüksek harç bedelleri ödemek durumunda değilsiniz. 1.500 ile 5.000 USD arasında değişen harç bedelleri ile en iyi Gürcistan üniversitelerinde eğitim alabilirisiniz. Ayrıca bu üniversitelerin pek çoğu yabancı uyruklu öğrencileri için yurt imkanı da sağlamakta.


Gürcistan’da Müzecilik Eğitimi Sınavsız Mümkün mü?

Zaten sınavsız olması bu ülkede bulunan üniversitelere rağbeti artırıyor. Yani Gürcistan’da okumak için yalnızca ülkemizdeki bir liseden mezun olmanız yetiyor. Üstelik mezun olduğunuz lisenin sayısal ya da sözel olmasının bir önemi de bulunmuyor. ÖSS gibi bir sınav stresini artık hayatınızdan çıkarabilirsiniz.


Gürcistan’da Müzecilik Okuyan Türk Öğrenci Sayısı Kaç Kişidir?

Müzecilik eğitimi henüz yeni popüler olmaya başlayan bir eğitim. Bu alanda oluşan eleman ihtiyacı kendini göstermeye başladığından bu yana bu bölümlere olan talep de artış gösterdi. Bizler de Eurostar yurtdışı danışmanlık firması olarak, onlarca öğrencimizin kaydını bu bölümlere yapmış bulunmaktayız.


Gürcistan’da Müzecilik Okumak İçin Ne Yapmalıyım?

Yapmanız gereken kayıt tarihleri içerisinde muhakkak tarafımızla görüşmek. Geri kalan tüm ayrıntıları uzman personellerimiz yürütüyor olacak zaten. Ayrıca tarafımıza lise diplomanızı ve kimliğinizi de iletmeniz gerekiyor. Eğer bir üniversiteye kaydınız bulunuyor ise bu üniversiteden alacağınız onaylı transkript belgeleriniz de aynı şekilde tarafımıza ulaştırılmalıdır.


Gürcistan’da Müzecilik Okumanın Avantajları?

Gürcistan’da okursanız eğitim diliniz İngilizce ve Rusça olacaktır. Dolayısıyla mezun olduktan sonra 2 farklı dili de konuşabiliyor olacaksınız. Bu da Avrupa ülkelerinde rahatlıkla iş bulabileceğiniz anlamına geliyor. Ayrıca zaten bu ülkeden alacağınız mavi diploma tüm Avrupa Birliği üniversitelerinde de geçerli olacaktır.


Gürcistan’da Müzecilik Bitirenler, Mezunlarınız Var mı?

İlk mezunlarımızı 2016 yılında almış bulunmaktayız. Gürcistan ülkesinde eğitim alan öğrencilere aynı zamanda staj ve iş imkânı da sağlıyor. Dolayısıyla mezunlarımızın pek çoğu 5 yıl eğitim aldıkları bu güzel ülkeden ayrılmak istemediler. Ancak ülkemize gelip burada iş bulanların sayısı da hayli fazla.


Gürcistan’da Müzecilik Eğitimi Bursları – Burslu veya Ücretsiz Okuyabilir Miyim?

Gürcistan’da burslu okumak için Gürcü vatandaşı olmanız şart değil. Hatta bu ülke, yabancı uyruklu öğrencileri ve Türk öğrencileri daha çok finanse ediyor. Elbette bu bursları almanız ya da ücretsiz okumanız için başarılı bir öğrenci olmanız şart.


Gürcistan’da Müzecilik Okuyup Türkiye’de Çalışmak

Diplomanızı aldıktan sonra dilerseniz YÖK’e girebilir, dilerseniz başvurularınızı hemen yapabilirsiniz. Unutmayın, yabancı dil bilmeniz ve yurtdışı deneyiminizin olması sizleri birkaç basamak yukarıya çıkaracak.


Gürcistan’da Müzecilik Okumanın Şartları

Bu tarafımıza en sık sorulan sorulardan bir tanesidir. Yalnızca Müzecilik değil, bu ülkedeki herhangi farklı bir bölümde okumanız için sınava girmeniz gerekmiyor. Hatta buna tıp ve mühendislik de dahil. Ancak lise mezunu olmanız şart.


Gürcistan Müzecilik Eğitimi Taban Puanları

ÖSS’den aldığınız puanın yurtdışı üniversiteleri için hiçbir ehemmiyeti yok. Çünkü kayıt aşamasında sizlere puan kıstası öne sürmüyorlar. Dolayısıyla böyle bir sınav stresine katlanmanız da yersiz kalıyor. Ancak üniversiteler kaydınızı aldıktan sonra yabancı dil seviyenizi belirlemek amacıyla sizlere sınav uygulayabilmektedir.


Gürcistan Müzecilik Fakültesinden Türkiye’ye Yatay Geçiş Nasıl Yapılır?

Elbette yapabilirsiniz. Ancak ülkemizde bu bölüme sahip çok fazla üniversitenin olmadığını bölmenizi isteriz. Yatay geçiş yerine farklı bir Avrupa ülkesi üniversitesine geçiş yapabilir, eğitiminize çok daha başarılı bir okulda devam edebilirsiniz. Eurostar olarak bu konudaki tüm soru ve sorunlarınızda yanınızdayız.


Gürcistan’da Müzecilik Okumak istiyorum

Tarihe ve arkeolojiye meraklıysanız Gürcistan üniversitelerinin kapıları sizlere açık. Üstelik bu ülke çok zengin bir tarihe ve kültürel mirasa da sahip. Yani müzecilik eğitimi için hayli sık tercih edilen, en uygun ülkelerden. Derslerinizin pek çoğu dünya çapında tanınmış arkeologlar tarafından, bizzat müzelerde ve kazı alanlarında işleniyor. Böylesi eğlenceli ve zengin bir eğitim hayatı aslında çok yakınınızda.


Gürcistan’da Müzecilik Okumanın Maliyeti Kaç Para, Mantıklı mı?

Sandığınızdan çok daha az diyebiliriz. Hatta 1.500 – 2.000 USD’ye eğitim alabileceğiniz çok kaliteli üniversiteler dahi bulunuyor. Ayrıca aynı yurda ya da aynı eve çıkabileceğiniz pek çok Türk arkadaş da bulabilirsiniz. Çünkü Gürcistan en çok Türk öğrencinin bulunduğu ülkelerden bir tanesi.


Gürcistan’da Müzecilik Okumak Mantıklı mı?

Çok ucuz rakamlara, yurtdışında üniversite okuduğunuzu hayal edin. Üstelik bu üniversite ülkemize sınır komşusu olan başka bir ülkede. Yani ailenize yalnızca birkaç saat mesafedesiniz.


Gürcistan’da Müzecilik Okumak Zor mu?

Müzecilik, çok eğlenceli, çok keyifli ve getirisi yüksek bir meslek. Dolayısıyla böyle bir mesleğin eğitimi de son derece eğlenceli ve kolay. Alacağınız yabancı dil eğitimi sizi korkutmasın. Çünkü bu dili sadece ilk 1 yıl içinde öğrenmek zorunda değilsiniz. Zaten bu diller etrafınızda 5 yıl boyunca konuşuluyor olacak.


Gürcistan’da Türkçe Müzecilik Eğitimi Veren Üniversitelerin Müzecilik Fakülteleri Var mı?

Gürcistan’da Türkçe konuşabileceğiniz pek çok alan var. Ancak üniversitelerin eğitim dili biraz Rusça, biraz İngilizce ve ağırlıklı olarak da Gürcücedir.

Puanla
[OY: 0 Ortalama: 0]


    Hemen Danışmanlık Alın

    Formu doldurarak detaylı bilgi alabilirsiniz.

    whatsapp1