Slovenya Bayrağı

Slovenya ya da Slovenya Cumhuriyeti, bir Orta Avrupa ülkesidir. Adriyatik Denizi, İtalya, Hırvatistan, Macaristan ile Avusturya ile komşu sınırları olan bir ülkedir. Her ülke gibi, Slovenya'da resmi düzenlemeleri ile detayları belirlenen bayrağı ile temsil edilmektedir.

Slovenya'da Eğitim

Slovenya Bayrağı

Slovenya ya da Slovenya Cumhuriyeti, bir Orta Avrupa ülkesidir. Adriyatik Denizi, İtalya, Hırvatistan, Macaristan ile Avusturya ile komşu sınırları olan bir ülkedir. Her ülke gibi, Slovenya’da resmi düzenlemeleri ile detayları belirlenen bayrağı ile temsil edilmektedir. Bayrak enine doğru olan, birbirine eşit ölçülerde belirlenen üç çizgiden oluşmaktadır. Mavi, kırmızı ve beyaz şeritler bulunmakta olup, üst kısmında, beyaz ile mavi renkler üzerinde ülkenin sembolü olan bir arma yer almaktadır.

Slovenya Bayrağı Tarihi

Slovenya 1991 yılında bağımsızlığına kavuşmuştur. Slovenya Bayrağı ise 7 Haziran 1991 tarihinde kabul edilmiştir. Ancak bayrağın oluşturulması ve Sloven Halkı tarafından kullanılması çok daha eski tarihlere uzanmaktaydı. Sloven Halkı uzun yıllar, Avusturya Macaristan İmparatorluğu egemenliğinde kalmıştır. Bayrak temel olarak, bu yıllarda, 1848 yılında Slovenya Halkı arasında olan ve bağımsızlık amaçlayan milliyetçileri tarafından yaratılan simgedir. Avusturya Macaristan İmparatorluğu’nun 1918 yılında yıkılmasından sonra ise Yugoslavya egemenliğine olan yıllarda da bayrak her zaman Sloven Halkı’nın simgesi olmuştur. 1991 yılından bu yana  bu üç renkli bayrak bağımsızlık sembolü olarak kabul edilmiştir. Hanedanlık geçmişi ise oldukça uzun dönemlere, 1500’lü yıllara kadar uzanmaktadır.

Slovenya Bayrağı Hangi Renklerden Oluşuyor?

Slovenya bayrağı, mavi, kırmızı ve beyaz ana renklerinden oluşur. Bu renkler yukarıdan aşağıya, beyaz, mavi ve kırmızı olarak eşit çizgiden oluşmaktadır. Beyaz ile mavi şerit kısımların üzerinde, özel bir ülke logosu bulunur. Bu logo ülke sınırlarında bulunan Triglav Dağı’nın üç adet yüksek zirve noktası yer almaktadır. Bu dağ çizimin üst kısmında ise üç adet yıldız yer almaktadır ve bu da ülkenin hanedanlık armasıdır. Sarı renkli yıldızlar bayrak üzerinde ölümsüzlük kazanmaktadır.

Slovenya Bayrağı Amblemi neyi anlatmaktadır?

Mavi, beyaz ile kırmızı renkli çizgilerin anlamları vardır. Buna göre, kırmızı renk ülkenin kurulması, varlığını sürdürmesi mücadelesinde dökülen şehitlerin kanlarını, ataların fedakarlıklarını simgeler. Beyaz ise masumiyet olarak simgelenmektedir. Mavi renk ise, egemenlik olarak tanımlanmaktadır. Logo olarak kullanılan dağ, yukarıda belirtildiği gibi, ülkenin en yüksek dağının bir simgesi olup, sarı yıldızlar ise hanedan ve ülkenin simgesidir.

Slovenya Bayrağı Nasıl Çizilir? Çizilirken nelere önem verilmelidir?

Slovenya Bayrağı’nın belirli çizim kuralları bulunmaktadır. Bu noktada, renklerin enine olarak ayrılmasında, her üç renk için eşit pay ayrılması büyük önem taşımaktadır. Ülke armasının doğru ölçüde ve biçimde yapılması da önem taşır ve buna uygun çizim açıları ile ölçüleri yasal düzenlemelerle belirtilmiştir.

Slovenya Bayrağı’nın ilk kez göklere çekiliş tarihi

Ülkenin 1991 yılında bağımsızlığını kazanması ile birlikte, 7 Haziran 1991 tarihinde resmen bayrak kullanılmaya başlamış ve göndere çekilmiştir.  Bundan önce, halkın sembolü olarak gerek Yugoslavya, gerekse Avusturya Macaristan egemenliğindeki yıllarda da her zaman bayrak kullanılmıştır. Bayrağın geleneksel olarak kullanımı ise çok daha eski tarihlere, 1500’lere uzanmaktadır.

Puanla
[OY: 0 Ortalama: 0]


    Hemen Danışmanlık Alın

    Formu doldurarak detaylı bilgi alabilirsiniz.

    whatsapp1