Slovenya Askerlik Tecili

Slovenya, Avrupa Ülkeleri arasında yer alan ve son derece huzurlu, barış içinde, şirin kentleri ile, medeni insanları ile beğenilen bir ülkedir. Ülkede eğitim kurumları hem köklü, hem de eğitim oranı, üniversite mezunlarının sayısı hayli fazladır.

Slovenya'da Eğitim

Slovenya Askerlik Tecili ve Erteleme İşlemleri

Slovenya, Avrupa Ülkeleri arasında yer alan ve son derece huzurlu, barış içinde, şirin kentleri ile, medeni insanları ile beğenilen bir ülkedir. Ülkede eğitim kurumları hem köklü, hem de eğitim oranı, üniversite mezunlarının sayısı hayli fazladır. Bu medeni ülkenin siz de bir parçası olabilirsiniz. Bunu alacağınız eğitimle, üniversitelerde öğrenci olarak yapabilirsiniz. Slovenya Üniversiteleri, özellikleri, başvurular ile kayıt işlemleri, öğrenci vizesi ve sağlık sigortası gibi işlemlerin tüm detaylarını ve izlenecek yolu öğrenci danışmanlarımızdan alabilirsiniz. Eurostar Yurtdışı Eğitim Danışmanlığı olarak sizlerin yanındayız. Yurtdışın eğitim bizimle başarılı olacaktır.

Slovenya’da Askerlik Tecili (Erteleme) İşlemleri:

Askerlik ülkemiz insanı için son derece değerli, önemli bir görevdir. Yaşı gelen gençlerimiz elbette görevlerini canı gönülden yapmaktadır. Yasalar uyarınca, 20 yaşında gün alan gençlerimizin askerlik yaşı gelmiş demektir. Bu yaş sınırının birtakım muafiyet ile erteleme durumları da kanunlar tarafından düzenlenmiştir. Slovenya Üniversiteleri’nde eğitim alan öğrencilerimiz de askerlik erteleme haklarını kullanabilirler. Bunun ön şartları ise bakaya olmamak ve kesinlikle yoklama kaçağı olmamaktır. Öte yandan, lisans eğitimi alan gençlerimiz için üst yaş sınırı 29, ileri eğitimler için ise 35 olarak belirlenmiştir.

Slovenya askerlik tecili (erteleme) işlemleri için, ülkede size en yakın konsolosluk ya da elçilik birimlerimize başvurmalısınız. İnternet üzerinden işlem yapmak için randevunuzu almanız yerinde olacaktır. Bunu www.konsolosluk. gov. tr Lübliyana büyükelçiliği ljubljana.be.mfa.gov.tr/ adresinden kolayca yapabilirsiniz. Başvuru saatinizde hazır olun ve yanınızda, oturma izni, çalışma izni, kimlik, pasaport ile okula ilişkin eğitim belgelerinizin olmasına dikkat etmelisiniz. Erteleme işlemlerinizin sonuçlarını hem resmi kurum bünyesinde takip edebilir, hem de e devlet şifrenizle adreslik bilgileriniz üzerinden takip edebilirsiniz.

Slovenya askerlik tecili (erteleme) bakımından, eğitim aldığınız sene ile eğitim programlarınıza göre, erteleme süreniz de değişecektir. Üst sınırlar olan 29 ve 35 i geçmemek üzere, kurslarda eğitim alan gençlerimiz 18 ay uzatma haklarından yararlanabilirler. Öte yandan, ön lisans yani iki senelik eğitim programlarında yer alan öğrencilerimiz, 4 yıl olarak eğitimlerini uzatabilirler. Lisans öğrencilerinin eğitim yıllarına göre farklı tecil süreleri düzenlenmiştir. Hukuk fakültesi, edebiyat fakültesi gibi dört senelik eğitim alan gençlerimiz, azami olarak yedi yıl tecil alabilirler. Bu süre okulun uzamasına ilişkin olarak verilecek maksimum süredir. Diş hekimliği gibi beş sene lisans eğitimi veren okullar için ise süre en fazla 8 yıl olarak tecil alırlar. Tıp fakültesi gibi altı yıl eğitim veren okullar için gençlerimize verilen en fazla tecil süresi ie 9 yıl olarak belirlenmiş bulunmaktadır. Okullarını zamanında bitiren ve mezun olan gençlerimiz ise bir sonraki sene askere alınırlar.

Slovenya askerlik tecili (erteleme) noktasında yüksek lisans ve doktora öğrencilerimiz için bir sene ek erteleme süresi verilmektedir. Sürelerin incelenmesi, gençlerimiz kayıtlarına bakılarak, ülkemizdeki askerlik şubeleri tarafından incelenmektedir. Karar yurtdışı bağlantısı ile, Dış İşleri Bakanlığımız kanalıyla bildirilir.

Puanla
[OY: 0 Ortalama: 0]


    Hemen Danışmanlık Alın

    Formu doldurarak detaylı bilgi alabilirsiniz.

    whatsapp1