Ljubljana Üniversitesi

Köklü eğitim vermeye devam eden Slovenya üniversitelerinde eğitim almak için puan zorunluluğunuz yok. İstediğiniz bölümü ve üniversiteyi seçmeniz yurt dışında eğitim almaya başlamanız için yeterli olacak. Sadece lise diplomanız ile Slovenya’da eğitim görebilmek için başvurabilmeniz mümkündür.

Slovenya'da Eğitim

  KAYIT FORMU

  Ad & Soyad

  E-Posta

  Okumak İstediğiniz Bölüm

  Telefon

  Lise Diploması

  Lise Transkript

  Pasaport Fotokopisi

  Kolay başvuruyla kontenjandan yerinizi ayırtın.

  Ljubljana Üniversitesi

  Slovenya’nın en eski ve aynı zamanda en büyük bilimsel kurumu unvanını taşır. Ljubljana Üniversitesi 1919 yılında kurulmuştur. Öğrenim gören öğrenci sayısı 40.000 sayısını aşmaktadır.

  Ljubljana Üniversitesi Bölümleri Dünya Sıralaması

  Üniversite bünyesinde 23 fakülte bulunuyor. Ayrıca 3 sanat akademisi de bulunmakta. Üniversitenin 5.600 civarında öğretim görevlisi bulunuyor. Dünyanın en iyi üniversiteleri sıralamasında ilk 500 üniversite arasında bulunmaktadır.

  Modern ve klasik yapıda eğitim binaları bulunmaktadır. Yurt içinde ve yurtdışında en son teknolojik gelişmelere ve sanat alanındaki gelişmelere yakından takip eden projeler yapılmaktadır. Slovenya’nın en büyük araştırma kurumu olarak tanımlanır. Ulusal çerçevede kamu hizmetlerini yerine getirerek ulusal kimliği koruma görevini yapıyor.

  Üniversitenin yerli ve yabancı şirketlerle ilişkileri bulunmakta. Bu bakımdan pazar faaliyetleri devamlı olarak gelişmektedir. Üniversitede lisans programları 3 veya 4 yıl sürer. Ekonomi fakültesinde her öğretim döneminde 25 İngilizce kurs açılmakta. Bu konuda bilgi sahibi olmak için üniversitenin internet sitesinden yararlanılabilir.

  Üniversitede eğitimler sömestr adı verilen bölümler şeklinde yapılmaktadır.


  Ljubljana Üniversitesi Giriş Başvuru ve Kabul Şartları

  Slovenya’daki üniversiteler Türkiye uyruklu öğrenci kabulünde lise eğitimi süresi içinde aldıkları notların ortalamasına göre kabul işlemi yapmaktadırlar. Başvuruların fazla olduğu üniversite bölümlerinde öğrenci seçimi yapılırken not ortalaması daha yüksek olan öğrencileri kabul ederler. Öğrencilerin Türkiye’de yapılan üniversite sınavlarında aldıkları sonuçlar YÖK denklik işlemi başvuruları için önemlidir.

  Üniversite sınavında barajın aşılamaması durumunda ise YÖK denklik işlemleri için sorun yaşanması oldukça büyük ihtimaldir. Bazı eğitim programlarında sanat alanında ve fiziksel anlamda test isteyebilmektedir. Örnek vermek gerekirse spor fakültesini ve konservatuar bölümleri örnek olarak verilebilir.

  Ljubljana Üniversitesi Slovence dilinde eğitim almakta olan öğrencilerin 2,eğitim yılında başlangıç döneminden önce dil sınavından geçmeleri gereklidir. Dil sınavı Slovence dil durumunu ölçer. Başvurularda 3 bölüm tercihi yapılmaktadır. İlk tercihten itibaren yerleştirmeler yapılır. Çünkü değerlendirme işlemleri ilk tercihten başlayarak yapılmakta.


  Üniversitesi Kayıt Dönemleri

  Slovenya’da çoğu bölüm ülkenin anadili olan Slovence yapılmakta. Bu durumun ülkede üniversite eğitimi almak isteyen öğrenciler tarafından dikkate alınması gerekir. Üniversitelerde İngilizce eğitim dili ile eğitim verilen bölümler de bulunuyor. Bu bölümlerde İngilizce seviyesinin iyi derecede olması beklenir. Bunun için de İngilizce hazırlık kursu alınabilir.

  Üniversitelerde eğitim almak isteyen öğrenciler yıl içinde herhangi bir dönemde kayıt başvurusunda yapma imkanı bulunur. Başvuru kabulleri belirli kontenjanlar dahilinde yapıldığı için işlemlerin problem yaşanmadan tamamlanabilmesi için sürecin çabuk tamamlanması önerilir. Dil kursunun hazırlık aşaması için başvuracak olan öğrencilerin başvuruları 15 gün içinde kabul edilebilir. Üniversiteler için kabul işlemleri Eylül ayında gerçekleşir. Ljubljana Üniversitesi eğitim için istenen ücretler yıllık olarak 3500 Euro ile 400 Euro arasında değişiklik gösterebiliyor. Ücretler okunmak istenen bölümlere bağlı olarak değişebiliyor. Hazırlık kursları yılda 550 saat süren kur şeklinde veriliyor.


  Ljubljana Üniversitesi Ücretleri Fiyatları

  Ülkede üniversite eğitimi için maliyet açısından Türkiye ile hemen hemen aynıdır. Yurtdışında üniversite eğitimi almak için uygun bir Avrupa ülkesi konumundadır. Üniversitelere ödenmesi gereken yıllık eğitim ücretleri dışında da yaşam giderleri ve konaklama giderleri oldukça ekonomik seviyededir.  Üniversite eğitimi için burs alma imkanlarının varlığı öğrenciler için önemli bir durumdur.


  Yaşam Maliyet Konusu

  Yaşam maliyetleri oldukça ekonomik seviyededir. Şehir içi ulaşım için öğrenci kartı alınmaktadır. Bu kartlar 20 Euro karşılığında alınabilmektedir ayrıca kartlar ile sınırsız ulaşım yapmak mümkün. Aynı şekilde yeme içme gibi ihtiyaçlar için de öğrencilere hükümet tarafından kupon karşılığında anlaşması olan restoranlarda düşük maliyetli imkanlar sağlanmaktadır.

  Konaklama ihtiyaçları için yurtlar, daireler ya da dairelerde oda kiralanabilir. Bu seçenekler arasında öğrenciler kendileri için uygun olan seçeneği seçebilirler. Slovenya için konaklama giderlerinin diğer Avrupa ülkelerine oranla daha az maliyetli olduğu belirtiliyor.

  Üniversiteler yabancı uyruklu öğrenciler için devlet yurtlarında konaklama olanağı sunmaz. Bu nedenle öğrencilerin kalabilmeleri için fakültelere yakın konumda olan özel öğrenci yurtları bulunur. Tek kişilik öğrenci odaları 250 Euro ile 350 Euro arasında değişen fiyatlarda sunuluyor. Çift kişilik öğrenci odaları ise 150 Euro ile 200 Euro arasında değişen fiyatlara sahiptir. Yurtlarda günlük temizlik ve haftalık çarşaf değişimi yapılır. Ayrıca ücretsiz olarak internete erişim olanağı bulunuyor.

  Şehir içinde mesafeler fazla uzak olmadığında bisiklet kullanımı çok yaygındır. Ülkenin hava ulaşımı konusunda oldukça gelişmiş olması nedeniyle başka Avrupa ülkelerine küçük çaplı seyahatler yapabilirsiniz. Havalimanı şehre yakın konumda bulunuyor.


  Slovenya İçin Vize İşlemleri

  Ljubljana Üniversitesi ya da başka bir üniversite eğitimi için eğitim amaçlı oturum hakkı için başvuru yaparlar. Oturum hakkı için yapılacak olan ilk başvuru işlemi Türkiye’den yapılır. Bu başvuru 7 ile 8 hafta arasında sonuçlanabilir. İzin alınarak eğitime başlanması sonrasında her eğitim yılının başlaması öncesi oturum izni uzatılması başvurusu yapılıyor. Oturum izni için yapılan başvuru işlemleri kısa sürede sonuçlanmaktadır. Gerekli olan başvuru belgeleri şunlardır;

  • Eğitim kurumu tarafından verilen kabul görülme belgesi
  • Pasaport
  • Eğitim süresi boyunca yaşam giderlerinin karşılanmasına yeterli banka hesabı
  • Sağlık sigortası
  • Öğrenci için sabıka kaydını gösteren belge ve nüfus cüzdan fotokopisi

  Ama güncel olarak gerekli olan evraklar için büyükelçilik ile görüşülmesi gereklidir.


  Slovenya’da Üniversite Öğrencileri İçin Çalışma İzni Nasıldır?

  Üniversite öğrencileri için Slovenya oldukça ideal şartlara sahip bir ülkedir. Eğitim sürecini aksatmamak şartıyla öğrencilerin çalışma sınırları bulunmaz. Bu da öğrencinin tam zamanlı olarak ya da yarı zamanlı olarak çalışabilme anlamına gelir. Ljubljana Üniversitesi için eğer ilk önce dil hazırlık kursu almanız gerekiyorsa bu durumda çalışma imkanı verilmez. Öğrenci hazırlığı tamamlama sonrası eğitim hakkı kazanırsa çalışmaya başlayabiliyor.

  Eğitim kalite olarak yüksek seviyede olduğu için halkın çoğu İngilizce konuşabilmektedir. Ancak yine de Slovence dilini az da olsa bilmeniz faydalı olur. Böylece sosyal ilişkilerde daha avantajlı olursunuz.


  Dil Eğitimi

  Ljubljana Üniversitesi bölümlerinden bazıları Slovence eğitim sunar ama bazı bölümler de İngilizce eğitim verir. Eğer dil seviyeniz yeterli değilse dil hazırlığı okumanız gerekir. Çünkü lisans eğitimi almak istediğiniz bölüm ne olursa olsun sizden dil yeterliliğini gösteren bir belge isteyecektir. Ayrıca bazı lisans bölümlerinde Sloven dili sertifikası da istenebiliyor.

  Slovenya üniversitelerinde dil hazırlık bölümü bulunmaz. Bunun yerine devletin tanıdığı bazı dil kurslarında eğitim alma olanağı sunulmaktadır. Eğer B2 olarak tanımlanan dil seviyesinde bilginiz varsa o zaman hazırlık eğitimi almanız gerekli değildir.

  Slovence dili için verilen eğitimler öğrenciler için önemli avantajlar sağlamaktadır. Sebebi ise ülkede genel anlamda eğitim için Slovence dili ile eğitim yapılmaktadır. Dil eğitimleri Eylül ayında başlamakta ve Ağustos ayında sonlanmaktadır. Bu anlamda iki dil seçme olanağınız bulunuyor.

  Ljubljana Üniversitesi eğitim görecek olan öğrenciler için aylık olarak yaklaşık 400 Euro ile 550 Euro arasında ekonomik gider oluşabilir.Bu giderler tamamen öğrenciye bağlı olarak değişebiliyor. Çünkü üniversite öğrencileri bazı giderleri kısıtlama yoluna giderek kendisini tam anlamıyla üniversite eğitimine yoğunlaştırarak yaşamını sürdürebilir.

  Puanla
  [OY: 0 Ortalama: 0]


   Hemen Danışmanlık Alın

   Formu doldurarak detaylı bilgi alabilirsiniz.

   whatsapp1