Primorska Üniversitesi

Köklü eğitim vermeye devam eden Slovenya üniversitelerinde eğitim almak için puan zorunluluğunuz yok. İstediğiniz bölümü ve üniversiteyi seçmeniz yurt dışında eğitim almaya başlamanız için yeterli olacak. Sadece lise diplomanız ile Slovenya’da eğitim görebilmek için başvurabilmeniz mümkündür.

Slovenya'da Eğitim

  KAYIT FORMU

  Ad & Soyad

  E-Posta

  Okumak İstediğiniz Bölüm

  Telefon

  Lise Diploması

  Lise Transkript

  Pasaport Fotokopisi

  Kolay başvuruyla kontenjandan yerinizi ayırtın.

  Primorska Üniversitesi

  Üniversite 2003 yılında kuruldu. Tarihi olarak kısa bir geçmişi olmasına rağmen eğitim kalitesinin yüksek olması nedeniyle büyümesini hızlı bir şekilde gerçekleştirmektedir. Üniversite bünyesinde 500’ü aşan sayıda araştırmacı bulunmaktadır. Primorska Üniversitesi bünyesinde sosyal bilimler, tabiat bilimleri, tıp bilimi, teknik bilim, biyoteknoloji bilimi gibi lisans eğitimi bölümleri bulunmaktadır.

  Slovenya’nın eğitim derecesi yüksek olan bu üniversitesinde 6 fakülte bulunuyor. Bu fakültelerde 74 çalışma programı bulunuyor. Çalışma programları 6000 civarında öğrenci kayıt yapmış durumda. Üniversite bünyesinde bulunan çalışma alanları şunlardır;

  Primorska Üniversitesi Bölümleri

  • Sanat
  • Kanun
  • Beşeri bilimler
  • Eğitim Bilimleri
  • Sosyal Bilimler ve Davranış Bilimler
  • Mühendislik Bilimleri
  • Mimarlık
  • İşletme
  • Yaşam Bilimleri
  • Sağlık
  • Matematik ve İstatistik Bilimi
  • Bilgi İşlem
  • Çevre Koruma
  • Tarım ve Ormancılık

  Araştırmalar araştırma enstitüsünde yapılır. Uluslar arası düzeyde yapılan çalışmalar belirli programlar dahilinde yapılır. Üniversitesinin bulunduğu ortamın tarihi ve kültürel bakımından heterojen yapıya sahip ve entegrasyon için uygun bir yapıya sahiptir. Yabancı dil dersleri haricinde yabancı uyruklu olan öğrencilere çeşitli dersler verilmektedir.


  Primorska Üniversitesi Giriş Kayıt İşlemleri

  Slovenya üniversiteleri için yılın herhangi bir döneminde ön kayıt işlemleri yapma imkanı bulunmaktadır. Dil hazırlığı aşamasında kabul işlemleri 15 iş günü içinde tamamlanmaktadır. Üniversite eğitimleri için ise başvuru kabul işlemleri Eylül ayı içinde yapılmaktadır.

  Üniversite eğitimleri farklı ülke anadilleri ile yapılmaktadır. Bu nokta isteyen öğrenciler için İngilizce ya da Slovence hazırlık kursları bulunmakta.


  Primorska Üniversitesi Fiyatları Ücretleri

  Üniversite Avrupa Birliği üyesi olmayan ülkelerin vatandaşı olanlar tam zamanlı lisans programları eğitim ücreti olarak belirli bir miktar talep edilir. Ödenecek olan ücretler kayıt yapılacağı sırada ödenmektedir. Ödenecek olan ücret miktarı yüksek öğretim kurumunca belirlenmektedir. Öğrenim ücretlerini ödemeyecek yani muaf durumunda olan yabancı vatandaşlar şunlardır;

  • Avrupa birliği üyesi olan devlet vatandaşları
  • Kendisi ya da velisi Slovenya’da ikamet edip vergi mükellefi olan vatandaşlar
  • Slovenya ile öğrenim ücreti muafiyeti anlaşması olan ülke vatandaşları
  • Slovenya vatandaşı olmayıp Slovenya’da burs alarak eğitime başlamış olanlar

  Primorska Üniversitesi Eğitim Süreleri

  Lisans eğitimleri için 3 yıl ya da 4 yıl arasında sürmektedir. Yüksek lisans programları için eğitim süresi 1 yıl ile 2 yıl arasında değişiklik göstermektedir. Lisans ve master birlikte 5-6 yıl süren bir eğitim süresi bulunmaktadır.


  Primorska Üniversitesi Denklik Durumu

  Ülke üniversitelerinin Yök denkliği bulunuyor. Eğer sizde Slovenya’da üniversite eğitimi almaya karar verdiğinizde yükseköğretim kurumuna dilekçe ile başvuru yaparak üniversitenin durumunu kendiniz de öğrenebilirsiniz. Dilekçeyi elden teslim edebileceğiniz gibi internet üzerinden de başvuruda bulunma imkanınız bulunuyor.

  Lise eğitiminizi tamamlama sonrasında yurtdışında üniversite eğitimi almak isterseniz Slovenya üniversiteleri iyi bir seçenek olacaktır.


  Üniversite Kayıt İşlemleri

  Üniversite kayıt başvurusu için lise diploması gerekir. Başvurular değerlendirilirken lise diplomasının notu da dikkate alınır. Örneğin bazı bölümler için diploma notunun 60 olması başvuru için yeterli iken tıp bölümü için en az 95 diploma notu istenebilmektedir.

  Belirtilen nedenlerden dolayı Primorska Üniversitesi ile iletişime geçerek okumak istediğiniz bölüm için bilgi almanız gereklidir. İngilizce dil yeterliliğinin belirlenmesi için sertifika ya da yeterliliği gösteren bir belge istenebilir. Eğer yeterlilik olmadığını düşünüyorsanız üniversitenin yönlendireceği devlet tarafından onaylanmış dil hazırlık kurslarında eğitim görmeniz mümkündür.


  Slovenya’da Öğrencilerin Konaklamaları ve Yurt Durumları

  Yurtdışı eğitimi gören kişiler için önemli sorunlardan biri konaklama sorunudur. Yurt olanakları olarak hem devletin hem de özel sektör tarafından sağlanan imkanlar bulunmaktadır. Yalnız sadece ülkenin vatandaşı olanlar kamu tarafından sağlanan yurt imkanlarından faydalanabilirler. Yabancı öğrenciler ise özel öğrenci yurtlarında kalabilirler.

  Yurtlardaki odalar tek kişilik odalar, iki kişilik odalar ve çok kişilik odalar olarak sınıflandırılmaktadır. Özel öğrenci yurtlarında tek kişilik öğrenci odaları 250 Euro ile 350 Euro arasındaki fiyat seçenekleri ile sunuluyor. Bu ücret aylık olarak istenen fiyattır. Odalarda kalacak kişi sayısı arttıkça fiyatlarda düşme olmaktadır. Örneğin çift kişilik öğrenci odalarında 150 Euro ile 200 Euro olarak fiyatlandırılmaktadır.

  Bu fiyatlar Avrupa’daki birçok ülkeye göre kıyasla oldukça ekonomiktir. Okul ücretleri haricinde yaşam maliyetleri daha uygundur. Yurtlar belli sayıdaki kontenjana sahiptir. Kontenjan durumuna göre öğrenciler yurtlarda kalabilmektedir.


  Yaşam Konusu

  Yurtdışında eğitim görecek olan kişiler için üniversitenin bulunduğu ülkedeki yaşam şartlarının ucuz olması ve kaliteli olması önemlidir. Slovenya yaşam koşulları olarak memnuniyet verecek derecede şartlar bulunur. Bu bakımdan lisans eğitimi gören öğrenciler eğitim süresince akademik eğitimlerinin yanı sıra sosyal faaliyetlerden geri kalmayacak biçimde imkanlara sahip olabilmektedirler.

  Ülkede ulaşım imkanları hem fazladır hem de oldukça ucuz olarak faydalanılmaktadır. Örneğin şehir merkezindesiniz ve bir iş için kısa bir mesafe gitmeniz gerek bu mesafe için bisiklet kiralayabilirsiniz. Mutlaka taksiye binmek ya da otobüse binmeniz gerekmez. Ülkede araba fiyatları oldukça düşüktür.

  Ülkede güvenlik açısından önemli derecede sorun yaşanmaz bu nedenle şehir merkezinde iken günün ilerleyen saatlerine kadar gezmek mümkündür. Genel anlamda öğrenciler için uygun yaşam koşulları olan bir ülke konumu vardır.


  Üniversite Öğrencileri İçin Çalışma İzin Durumu

  Slovenya bu açıdan üniversite öğrencileri için esnek imkanlar sunmaktadır. Örneğin çalışma için haftalık saat sınırlaması bulunmamaktadır. İstenen şart eğitimin aksatılmaması. Bu şart sağlanınca yarı zamanlı ya da tam zamanlı çalışma imkanı vardır. Ancak dil hazırlığı eğitimi görenler için çalışma hakkı bulunmamaktadır.

  Çalışma hakkının tanınması için öğrencinin lisans ya da yüksek lisans eğitiminde olması gereklidir. Eğitim kalitesi oldukça iyi seviyededir. Bu nedenle sadece İngilizce dili bilmek ile çoğu konuda halk ile anlaşma sağlanabilir. Bu aşamada giriş seviyesinde olsa bile Slovence öğrenmeniz tavsiye edilir. Böylece yerel halk ile daha kolay iletişim kurabileceksiniz. Sonuç olarak da yerelde iş bulma imkanınız daha fazla olacaktır.


  Vize Alınması İçin Yapılması Gereken İşlemler

  Dil eğitimi ya da üniversite eğitimi için Slovenya’ya gitmek isteyen kişiler öncelik olarak eğitim amacı olan oturma izni alınması için başvuru yapılmalıdır. İlk kez yapılacak olan oturum başvurusu Türkiye’den yapılır. Başvuru süreci 7 ile 8 hafta arasında sürebiliyor. Sonraki aşamada ise oturum izin süresinin uzatılması için her eğitim – öğretim yılı başlamadan önce başvuru yapılır. Gereken belgeler;

  • Eğitim görülecek üniversiteden alınan kabul edilme belgesi
  • Pasaport
  • Eğitim görülecek süre için yaşam giderlerini karşılamaya yetecek oranda banka hesabı
  • Sağlık için sigorta
  • Öğrenciye ait sabıka kaydını gösteren belge ve kimlik belgesinin fotokopi örneği

  Belirtilen belgelerin Primorska Üniversitesi için başvuru sürecinden önce hazır olması durumunda işlemlerin kolayca gerçekleşmesi mümkün olacağından aksama yaşamamanız için önceden gerekli belgeleri hazırlamanız önerilir.


  Slovenya’da Askerlik İşlemleri

  Askerlik erteleme için eğitim düzeyleri için farklı yaş sınırlamalar bulunmaktadır. Lisans eğitimleri için 29 yaşına kadar, lisansüstü eğitimler için ise 35 yaşına kadar erteleme yapılması mümkündür. Her türlü askerlik işlemi için ülkedeki konsolosluğa başvuru yapmalısınız.

  Puanla
  [OY: 0 Ortalama: 0]


   Hemen Danışmanlık Alın

   Formu doldurarak detaylı bilgi alabilirsiniz.

   whatsapp1