Pasaport Ücretleri

Pasaport Çıkarmak masrafı

Pasaport Çıkarma Ne Kadara Mal Olur?

Günümüzde insanlar yeni yerler keşfetme duygusu ile yalnızca bulundukları ülke ile yetinmemektedir. Daha başka yerler görmek istemeleri son derece normaldir. Farklı doğal güzellikler, farklı etnik kökenlerin yarattığı kültürler, tarihi ve turistik yerler insanları cezp eder niteliktedir. Kişilerin seyahat etme özgürlüğü bulunmaktadır ve bu özgürlük başkaları tarafından engellenememektedir. Kişilerin istediği yere gitme hakkı bulunmaktadır. Bu tarz düşünce ve planlar içerisinde olan kişiler seyahatlerinden önce muhakkak pasaport çıkarmalıdır. Elbette pasaport şartı koymayan ülkeler bulunmaktadır. Ancak bunların sayısı oldukça sınırlıdır. Bu sebepler kişiler pasaport başvurusu yapmakla yükümlüdür.

Pasaport çıkarma ne kadara mal olur? Pasaport bedelleri her yıl Maliye Bakanlığı tarafından belirlenmektedir. Önceki ya da sonraki yıllarda belirlenen pasaport bedelleri o an için belirlenen bedellerle aynı olmayabilir. Bu sebeple güncel tutarlar hakkında bilgi edinmeniz gerekmektedir. Ayrıca pasaport harçlarına ek olarak her yıl için cüzdan ya da defter bedeli olarak adlandırılan bedeli de ödemeniz gerekmektedir.

Pasaport çıkarma ne kadara mal olur?

Pasaport çıkarma işlemleri kişinin bulunduğu duruma göre değişiklik göstermektedir. Ülkemizde kullanılan 4 çeşit pasaport bulunmaktadır. Bunlar gri, yeşil, bordo ve siyah pasaporttur. Gri ve siyah pasaporta erişim imkânı oldukça kısıtlıdır. Çünkü kullanan kişiler çok üst kademeden ve hizmet görevlerinde bulunan kişilerdir. Bu sebeple bu pasaportlar için başvuru yapılamaz. Bordo pasaport genel olarak fazla kullanım alanına sahiptir. Umuma özel olarak adlandırılan bu pasaport kimi durumlarda öğrenci pasaportu olarak da adlandırılmaktadır. Yeşil pasaport belirlenmiş kademe ve derecedeki insanlar tarafından kullanılmaktadır. Genel kullanıcılar devlet memurlarıdır. Ayrıca bu kişilerin aileleri de bu pasaportu kullanma hakkına sahiptir. Yeşil pasaport alacak kişilerin harç bedeli ödemesine gerek bulunmamaktadır. Yalnızca belirlenen defter bedelini ödemeleri yeterli olacaktır. 2019 yılı için belirlenen defter bedeli 133,00 TL’dir. Yine öğrenciler için de bu konuda bir fırsat tanınmıştır. 25 yaşını aşmayan öğrenciler pasaport alırken herhangi bir harç ücreti ödememektedir. Muafiyet için belirli koşulları sağlamak oldukça önemlidir. Yine öğrenciler de defte bedelini ödemek durumundadır. Bu şartları karşılamayan kişiler de belirlenmiş pasaport harç bedellerini ve defter bedellerini ödemekle yükümlüdür. 2019 yılı için belirlenen pasaport harç bedelleri şu şekildedir: 1 yıllık pasaport için 248,26 TL, 2 yıllık pasaport için 405,00 TL, 3 yıllık pasaport için 575,00 TL, 4 ila 10 yıllık pasaport için ise 811,00 TL. Bunlara ek olarak 133,00 TL defter bedeli ödemeniz de gerekmektedir. Harç ve defter bedellerini anlaşmalı bankalara aynı zamanda yatırabilirsiniz. Çoğu banka bu ödemeleri almaktadır.

Pasaport çıkarma ne kadar mal olur?

Alacağınız pasaportun kaç yıllık olacağına göre maliyetiniz artacak ya da azalacaktır. Örneğin 1 yıllık pasaport alacak kişiler harç ve defter bedeli olarak toplamda 381,26 TL ödemekle yükümlü olurlar.

Puanla
[OY: 0 Ortalama: 0]

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

whatsapp1