Yök Denkliği Nedir?

Yök Denkliği Nedir?

Üniversite Tanınırlığı

Yurtdışında üniversite eğitimi almak birçok kişinin en büyük hayallerinden biridir. Özellikle hayal ettikleri gibi bir mesleki kariyere sahip olmak için yurtdışı eğitiminin kendilerine çok ciddi avantajlar sağlayacağını bilen insanlar bu amaçla sürekli olarak bizlerle iletişime geçmekte ve bilgiler almaktadırlar.

Bizler de Eurostar Yurtdışı Eğitim Danışmanlığı olarak tüm öğrencilerin ilk seferde en doğru seçimi yapabilmeleri için kendilerine gerekli bilgileri vermeye çalışıyoruz. Bu konuda bilinmesi gereken birçok farklı konu ve aynı zamanda prosedür işlemi olduğunu unutmamak gerekmektedir. Bu sebeple öğrencilere bizlerle görüşmeden kesinlikle seçim yapmamalarını ve işlemlere başlamamalarını öneriyoruz. Yurtdışında bir okul seçileceği zaman ilk bakılması gereken konuların başında denklik anlaşması gelmektedir. Birçok kişi bu konu hakkında bilgi sahibi olmadıkları için hatalı seçimler yaparak çok ciddi zaman ve maddi kayıplar yaşayabilmektedirler.

Denklik anlaşması eğitim alınacak olan üniversitelerden alınan diplomaların farklı ülkeler de tanınması anlamına gelmektedir.

Üniversite eğitimlerinin ve alınan diplomaların geçerli olabilmesi için öğrencilerin Yüksek Öğrenim Kurumuna bağlı bir üniversiteden veya kurumun onayladığı bir yancı üniversiteden mezun olmaları gerekir. Mezun olduktan sonra yapılacak olan denklik başvurusunda okullar hakkında bir sorun çıkarsa ve ilgili eğitim kurumları YÖK tarafından daha önce onaylanmamışsa mezuniyet geçersiz sayılacaktır. Ülkemiz ile YÖK denkliği olan bir ülke veya okuldan mezun olan tüm öğrenciler yurtdışı eğitimlerini bitirip ülkemize döndükleri zaman hem özel hem de devlet sektöründe rahatlıkla mesleki kariyer yapabilmektedirler. Ancak bu iş bu kadar kolay değildir. Öğrenciler eğitim alacakları ülkelerde yer alan Türk Büyükelçiliklerine gerekli başvurularda bulunmalı ve aynı zamanda eğitimlerini bitirip ülkemize döndükleri zaman mutlaka gerekli evraklar ile YÖK kurumuna da başvuru yapmaları ve eğitimlerini tescil ettirmeleri gerekmektedir.

YÖK Denkliği Anlaşmasının Önemi

Birçok kişi YÖK denkliği hakkında tam olarak bilgi sahibi olmadıkları için firmamız da kendilerine gerekli bilgileri vermek için beklemekte olan uzmanlarımız ile görüşmeler yapmaktadır. Yüksek Öğrenim Kurumu’na yapılacak olan bu başvurularda alınan randevulara birebir uyulmalı ve aynı zamanda istenen evraklar kesinlikle zamanında temin edilmelidir. Ülke veya okul seçimlerinden önce YÖK kurumun resmi internet sitesinden hangi ülkelerin veya okulların ülkemiz ile denklik anlaşması olduğunu kontrol etmekte daha doğru seçimler yapmak için yeterli olabilmektedir. Yüksek Öğrenim Kurumu daha önceden denklik anlaşması olan üniversiteleri düzenli olarak kontrol etmektedir. Bu kontroller de bir aksilik yaşanırsa kurum denklik anlaşmasını iptal edebilmektedir. Bu sebeple üniversite seçimlerine başlamadan önce kesinlikle okulun denklik durumunun YÖK kurumundan teyit edilmesi önerilmektedir. Eğer öğrenci eğitimine devam ederken denklik iptali yaşanırsa bu durum o öğrenciyi etkilememektedir. Ancak iptal işleminden sonra kayıt işlemi yapılmış ise o zaman o kişilerin mezuniyetleri ve diplomaları ülkemizde kesinlikle geçerli olmamaktadır.

Puanla
[OY: 0 Ortalama: 0]

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

whatsapp1