YÖK Denklik İşlemleri Hangi Süreçlerden Geçiyor?

YÖK Denklik İşlemleri Hangi Süreçlerden Geçiyor?

Yurtdışı Eğitim Kılavuzu

Yurtdışında eğitim görmek öğrencilerimiz için son derece cazip bir hal aldı. Bunun nedeni belli, çünkü öğrencilerimiz yurtdışında köklü yüksek öğrenim kurumlarında, avantajlı şartlarda eğitim alma şansını, üstelik ekonomik rakamlara, alma şansını yakalamaktadırlar. Uluslararası öğrenci eğitim danışmanlığı ofislerimizde, hayalini kurduğunuz yurtdışı eğitiminin aslında hiç de o kadar uzakta olmadığını anlayacaksınız.

Öğrenci danışmanlarımızdan, internet sitemizden ve çağrı merkezimizden de aklınızdaki tüm sorulara yanıt bulacaksınız. Yurtdışında eğitim gören öğrencilerimizin ülkemize döndüklerinde, kariyer basamaklarını güvenle çıkacaklar malum. Hem özel sektörde, hem de kamu kurumlarında kariyer yapma hedefiniz olabilir. Bunun için YÖK denklik işlemlerini gereği gibi yapmalısınız. YÖK, Yüksek öğrenim kurulu, ülkemizde üniversitelerin işleyiş ve eğitim özelliklerini düzenleyen kurumdur. Elbette, tüm üniversitelerimiz kendi iç işleyişlerine sahiptir. Ancak, tüm yüksek eğitim kurumları bir üst birim olarak YÖK’e bağlıdır. YÖK aynı zamanda yurtdışında olan üniversitelerin ve bu kurumlarda eğitim alan öğrencilerimizin de ülkemiz nezdinde durumlarını düzenlemektedir.

YÖK Denklik İşlemleri Hangi Süreçlerden Geçiyor?

Öğrencilerimizin mezun olduklarında bunu bilmeleri ve başvurularını yapmaları yerinde olacaktır. Hem yurtiçinden, hem de yurtdışında başvurularınızı yapabilirsiniz. YÖK denklik işlemleri süreci, yaklaşık olarak 2, maksimum 3 aya yakın bir zamanı almaktadır. Yurtdışında denklik başvurularının artması, kurulun buna ilişkin bir bölümü ayırmasını sağlamıştır. Başvurular daha hızlı ve titiz şekilde sonuçlandırılmaktadır. YÖK denklik işlemleri süreci, internet üzerinden online başvuru ile başlamaktadır. 2018 Yılı, Şubat Ayı’ndan itibaren başvurular sadece online olarak yapılmaktadır. Online şekilde, denklik başvuru sistemine, kimlik doğrulama işlemi yaptıktan sonra üye olmanız, bundan sonra YÖK denklik belgesini internet üzerinden doldurmanız başvurunuzu başlatacaktır.

YÖK Denklik İşlem Süreci

denklik belgesinin doldurulması ile önemli bir ivme kazanır. Buna göre, formu doldururken, kimlik bilgileriniz ve iletişim bilgileriniz, eğitim almış olduğunuz üniversite ve birtakım eğitim bilgilerinizi doldurmanız önemlidir. Forma, online olarak ek şekilde, transkript, diploma ve pasaport gibi belgelerinizin örneklerini yükleyerek eklemelisiniz. Sistem size yol gösterecektir, bunları zorlanmadan yapacaksınız. Ayrıca her adımda öğrenci danışmanlarımızdan yardım ve destek alabilirsiniz. Kurum çağrı merkezi, telefon numaraları üzerinden de sabah 09.00 ile akşam 20.00 saatleri arasında hizmet vermektedir. Formu doldurmanız ve göndermeniz önemli bir adımdır, bundan sonra sizden istenen belgeleri hazırlayıp bir zarfa yerleştirerek, elden ya da postayla kurum merkezinize göndermelisiniz.

Diploma, pasaport, transkript gibi belgelerin hem asılları, hem de resmi makamlarımız tarafından onaylanmış suretleri ile kuruma gönderilmelidir. Yurtdışından bulunan öğrenciler elçiliklerimizde, yurtiçinde olan öğrencilerimiz ise, noterliklerde onaylama işlemlerini yaptırabilirler. Bundan sonra yaklaşık iki ay sürecek bekleme aşaması gelmektedir. Yapılan incelemeden sonra olumlu ya da olumsuz cevabınız gelecektir. YÖK denkliği ülkemizde askerlik noktasında ve çalışma alanlarında kullanmak üzere çok önemli bir konudur. Özellikle yurdunuza dönerek çalışmak niyetindeyseniz mutlaka denklik başvurularınızı yapmalısınız.

Puanla
[OY: 0 Ortalama: 0]

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

whatsapp1