Yurtdışında ATM Ve Kredi Kartı Kullanımı

Üniversite Eğitim Rehberi

Yurt dışına eğitim için giden öğrenciler genellikle Erasmus çerçevesinde eğitimlerini tamamlanmaktadır. Erasmus devletin geri ödemesiz olarak öğrenciye sunduğu para karşılığında öğrencinin Yurt dışında eğitim almasına imkân sağlamaktadır. Hibeler öğrencinin Türkiye’deki banka hesabına yatar. Yurtdışında eğitim alacak öğrencinin hiçbir parası olmasa bile bu hibe ile eğitimini tamamlaması devlet tarafından sağlanmaktadır. Ancak hibeler Türkiye’deki banka hesabında olduğundan yurtdışına çıkıldığında öğrencinin yurtdışındaki banka hesabına direkt olarak geçmez.

Öğrenci yurt dışında Türkiye’deki bankadaki hibesini kullanamaz. Bunun için ya banka hesabı açtırarak bulunduğu ülkeye hesabındaki paraları para birimini değiştirerek geçirecek ya da kullanırken kredi kartından çekmek istediği parayı komisyon kesilmek suretiyle istediği ülkenin para birimine çevrilerek alacaktır. Hibenizi ya da yatırdığınız parayı olduğu gibi almak istiyorsanız öncelikle bankanızın komisyon kesip kesmediğini araştırmalısınız. Devlet bankaları komisyonu az kesmelerini rağmen kartınızın blok olmasını sıklıkla yapabilir. Kartınız bloke olduğunda elinizde para kullanmak için hiçbir aracınız kalmayacaktır.

Yurt dışında ATM ve kredi kartı kullanmak

bu bankaların o ülkede şubeleri yok ise kartınızı çıkarmak için tekrar Türkiye’ye dönmeniz gerekir. Bu da uzun bir süreci içine alçaktır. Yapacağınız masraflarda hesabınızdaki parayı geçecektir. Temkinli olmakta her zaman yarar var.

Bütün ülkelerde yurt dışında ATM ve kredi kartı kullanımı

şekil itibariyle aynı sistemle ilerlemektedir. Eğer dilini bilmediğiniz bir ülkede iseniz sistemi takip ederek girişinizi yapabilirsiniz. Sizin için önemli olan çekeceğiniz miktarın doğru tuşlanmasıdır. Kartınızı giriş bölümüne taktıktan sonra sizden giriş parolanızı isteyecektir. Parolanızı tuşlayarak yapmak istediğiniz işleme giriş yapmalısınız. Karşınıza hiçbir zaman Türkçe dil kullanan ATM çıkmayacaktır. Bu yüzden bizim ATM ekranlarımızda ki girişleri takip ederseniz istediğiniz çekimi yapabilirsiniz. Giriş işleminden sonra öncelikle dil kullanımı seçeneği önünüze çıkacaktır. Belirlediğiniz dili tuşladığınız da tekrar almak istediğiniz limit çıkacaktır. Burada para birimi rakamlarla yazdığı için ne kadar çekebileceğinizi anlayabilirsiniz. Kısa süreli bir beklemeden sonra işleminiz gerçekleştirilerek paranız farklı para birimine çevrili olarak elinize geçecektir.

Yurtdışında ATM de kredi kartı kullanımı

cebinizde nakit para taşımak yerine kredi kartınızı kullanmak daha mantıklı olacaktır. Bankalar size belirli bir kullanma limiti verir Onu bildiğiniz takdirde kredi kartınızı kullanırken sorun yaşamazsınız. Yurt dışındaki ülkelerde geçerli olacak kartları seçmeniz ve birden fazla kredi kartınızın cebinizde olması sizin için avantajlı olacaktır. ATM’ler yabancı dil ile çalıştığından buralardan para çekmek de sıkıntı yaşarsanız yanınızda nakit para bulundurup kredi kartını kullanmak daha kolay olacaktır. Öğrenci olarak gidecekler zaten dil eğitimlerini daha fazla almak için geldiklerinden ATM’lerde problem yaşamazlar. Öğrenci için anlaşılması zor değildir. Yurt dışına bilinçli olarak gidecek her öğrenci kendi yararına olacak işlemler yaptıracaktır. Eurostar danışmanlarımızdan bu konuda yardım alabilirsiniz.

Puanla
[OY: 0 Ortalama: 0]

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

whatsapp1