Yurtdışında Burslu Tıp Eğitimi

Yurtdışında Burslu Tıp Eğitimi

Üniversite Eğitim Rehberi

Belki de her çocuğun hayalidir, büyüyünce tıp okumak, doktor olup insanların hayatını kurtarmak. Gerçekten çok farklı ve insanlık için faydalı olan tıp eğitimi yalnızca ülkemizde değil dünyada da hak ettiği değere sahip bir bölümdür. Ve ne yazık ki çok başarılı tıp mezunları ve doktorlar olsa da dünyada hala doktor eksiği vardır. Bol kazançlı ve saygın bir meslek olması da bu bölümün tercih edilmesinde önemli bir etkiye sahiptir. Yabancı bir ülkede tıp eğitimi almak ise hem kişisel hem de akademik anlamda tıp öğrencilerinin ufkunu genişletecek bir avantajdır. Farklı dillerde tıp eğitimi almakta o dilde araştırma, anlaşma ve bilimsel çalışmalar yapmak için önemlidir.

Yurtdışında burslu tıp eğitimi alarak başarınızı ve deneyimlerinizi farklı ülkelerde devam ettirip hayata geçirebilirsiniz.

Hem tıp kazanmak hem de bunu yurtdışında burslu tıp eğitimi imkânı ile gerçekleştirebilmek gerçekten başarınızın zaten ne kadar üst seviyede olduğunu gösterir. Amerika, İngiltere, Avustralya, Kanada, Almanya, İtalya ve Fransa başta olmak üzere en gelişmiş ülkelerde tıp eğitimi için burs olanakları sunulmaktadır. Tıp eğitimi zorlu ve en uzun süren bir bölümdür. Hele bir dilde farklı dillerde eğitimle bu bölümü okumak gerçekten başarılı öğrencilerin işidir. Çok çalışmak ve dersleri iyi dinlemek bu işin en önemli kısmıdır. Bu kriterlere uygunsanız zaten burs almama gibi bir durum asla söz konusu olmayacaktır.

Yurtdışında tıp eğitimi alacağınız birçok ülke vardır. Eğitim ücretleri de ülkelere göre değişiklik gösterir. Eğitim masraflarının ülkemizde bile yüksekken yurtdışında daha maliyetli olduğu göz önünde bulundurulduğunda burslu okuma talepleri de bir o kadar artmaktadır. Genel olarak yurtdışında burslu tıp eğitimi için başvuru tarihleri şubat ve mayıs ayları olarak belirlenmiştir. Şubat ve mayıs aylarında başvuru sürecini iyi takip edip erken başvuru yapmak önemlidir.  Sunacağınız bilimsel araştırmalar ve o ülkenin diline hakim olduğunuzu gösteren bir belgeyle başvuru yaptığınızda başvurunuzun kabul edilmesi de kaçınılmaz olacaktır. Özellikle buluşları ve yüksek başarı puanları olan öğrenciler tıp eğitimini yurtdışında devam ettirebilir.

Türk öğrencilere dünya üzerinde yaklaşık 181 ülke burslu tıp eğitimi imkânı sunmaktadır. Herhangi bir alanda sportif yeteneği olanlar, sertifika alanlar, madalyası olanlar da burs alma konusunda öncelik verilen öğrencilerdir. Yani tek bir artı size burs kapılarını açacaktır. Dil bilmek önemlidir ancak başarı lisans ve diploma başarısı bunun önündedir. Çünkü dil kursları ve hazırlık okulları ile dil sorunu kolayca çözülebilmektedir. Almanya devlet üniversitesi bursları, Amerika, yüksek lisans ve doktora bursları, tıp eğitimi bursları, Fransa Fulbright bursu, İngiltere Chevening bursları ve Avustralya devletinin verdiği Endeayour lisansüstü bursları öğrencilerin başvuracağı başlıca burs seçenekleridir. Hayallerinizi gerçekleştirmek için her zaman bir çözüm olduğunu unutmayın.

Puanla
[OY: 0 Ortalama: 0]

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

whatsapp1