Yurtdışında İnternet ve Telefon Bankacılığı

Üniversite Eğitim Rehberi

Yurtdışında internet ve telefon bankacılığını kullanmak istiyorsanız yurt dışı şubeleri olan Ziraat Bankası’na başvurmanız mümkündür. Ziraat bankası müşteri hizmetlerine ulaşarak 7 gün 24 saat sesli yanıt sistemiyle bilgi alabilirsiniz.

İnternet ve telefon bankacılığı, son yıllarda, banka müşterilerinin pratik şekilde kullandıkları bir uygulamadır. Malum, internet uygulamaları artık dünyanın her yerini yakınlaştırmıştır. Aynı şekilde, telefon bankacılığı üzerinden de banka müşterileri birçok işlemlerini yapabilirler. Ülkemizde, gelişmiş ülkelerde olduğu gibi, internet ve telefon bankacılığı hayli gelişmiş bulunmaktadır. Bu sistemin kullanılabilmesi için, ülkenin telefon ve internet ağının gelişmiş olması gerekmektedir. Bu nedenledir ki, bu sistemlerin bir hayli gelişmiş olmadığı üçüncü dünya ülkelerinde internet ve telefon bankacılığının çok da fazla kullanılamayacağını belirtelim. Ülkemizde alışmış olduğunuz internet bankacılığı ve telefon üzerinden bankacılık işlemlerinizi, yurtdışında da kullanabilirsiniz. Modern yaşamın gereği olarak, sürekli banka şubelerine gitmek yerine, internet üzerinden banka işlemlerinin yapılması gerçekten çok pratik olacaktır. Bu sayede, yurtdışında da sürekli kampustan çıkmadan, bankacılık işlemlerinizi zorlanmadan yapabilirsiniz.

Yurtdışında internet ve telefon bankacılığı işlemlerini ülkemizdeki gibi kullanmak için elbette o ülkenin internet altyapısının ve telefon hizmetlerinin gelişmiş olması lazımdır. ABD, Kanada, Avustralya, Avusturya, Fransa gibi hem dünyanın gelişmiş ülkelerinde, hem Avrupa Ülkeleri’nde internet altyapısı ve telefon iletişimi düzenlemeleri geliştiğinden, bu şekilde bankacılık işlemlerinde zorlanmayacaksınız. Yurtdışında internet ve telefon bankacılığı işlemlerinize, ülkemizdeki kendi bankalarınız ve hesaplarınız üzerinden devam edebilirsiniz. Bunun için, ilgili olduğunuz bankanın özel uygulamalarını yapmanız gerekebilir. Öncelikle, internet bankacılığı için yurtdışı IP erişimi açma işlemlerini yapmanız gerekir. İnternet bankacılığı bölümünden, bankanızdan yardım alarak bu işlemi yapabilirsiniz. Yurtdışına çıkmadan önce, müşteri temsilciliği ya da bankanızın resmi sitesi üzerinden, yurtdışınıza çıkacağınıza ilişkin beyanınızda bulunarak, IP değişikliği gibi hazırlık işlemlerini yapabilirsiniz.

Yurtdışında internet ve telefon bankacılığı hizmetleri almak, bankacılık işlemlerinizin son derece hızlı ve pratik olmasını sağlayacaktır. Para yatırma, havale gibi işlemleri bankalar yurtdışında da müşterileri için yürütürler. Siz de uluslararası ödeme yolları üzerinden paranızı çekebilirsiniz. Öte yandan, ülkemizdeki birçok bankanın, özellikle T.C. Ziraat Bankası’nın yurtdışında birçok ülkede şubeleri bulunmaktadır. Yabancı kaynaklı olan bankalarımız ise yurtdışında da şubelere sahiptir. Öte yandan, birçok bankamız yurtdışında anlaşmalı şekilde bankalar aracılığıyla müşterilerine hizmet sunmaktadır. Bu şekilde size yardımcı olacaklarından da emin olabilirsiniz.

Yurtdışına çıkan gençlerimiz, üniversite eğitiminde, kurs programlarına kadar, belirli bir süre yurtdışında kalacaklarını bilerek hazırlık yapmalıdır. Bu durumda, döviz özellikleri olan kredi kartı edinmek önemlidir. Kredi kartınızı bu şekilde alabilir ya da bankanızdan bu özelliği ekletebilirsiniz. Ayrıca, yanınızda bir miktar nakit para almayı da ihmal etmeyiniz. Bu şekilde, hemen ülkeye ayak basar basmaz, elinizde harçlık olacaktır. Öğrenci danışmanlığımız olarak, yurtdışında çıkacak öğrencilerimiz için sağlı sigortaları yaptırmalarını tavsiye etmekteyiz. Kaldı ki, birçok ülke,öğrenci vizesi başvurularında öğrencilerimizden sağlık sigortası yaptırdıklarına  daire belgeleri de istemektedir. Hazırlıklarınızı programlı şekilde yaparsanız, zorlanmadan adımlarınızı atabilirsiniz.

Puanla
[OY: 0 Ortalama: 0]

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

whatsapp1