Gürcistan'da Hemşirelik

Hemşirelik milyonlarca gencin hayallerini süslüyor. Çünkü hem getirisi yüksek olan, hem de kolay iş bulma imkânı sağlayan hemşirelik kutsal mesleklerden bir tanesi. Ülkemizde tıp fakültesi olan her üniversitenin hemşirelik bölümü bulunuyor.

Gürcistan'da Eğitim

Gürcistan Hemşirelik Eğitimi

Hemşirelik milyonlarca gencin hayallerini süslüyor. Çünkü hem getirisi yüksek olan, hem de kolay iş bulma imkânı sağlayan hemşirelik kutsal mesleklerden bir tanesi. Ülkemizde tıp fakültesi olan her üniversitenin hemşirelik bölümü bulunuyor. Hatta yalnızca hemşirelik üzerine eğitim veren özel üniversiteler de bulunuyor. Ancak özel üniversitelerin yıllık ödemeleri hayli yüksek. Devlet üniversitelerinde eğitim görmenin de yüksek bir puan bedeli söz konusu. Dolayısıyla üniversite sınavından başarılı olamamış ama özel üniversitelere de parası yetmeyen on binlerce genç işsiz kalma tehlikesi ile karşı karşıya. Ancak yurtdışı üniversiteleri, hem sınavsız öğrenci alımı ile hem de yabancı dil ağırlıklı eğitim programı ile büyük rağbet görüyor. Eurostar olarak yurtdışı eğitim danışmanlığı veren, uzman bir yapılanmayız. Üstelik Gürcistan üniversiteleri ile yakından ilgileniyor be her yıl bu ülkedeki üniversitelere binlerce gencin kaydını yapıyoruz.


Gürcistan’da Hemşirelik Eğitimi Süresi – Kaç Yıl?

Aslında tıp fakültelerinde verilen hemşirelik eğitimleri minimum 5 yıl olmaktadır. Uzmanlığa göre bu süre uzayabilmektedir. Ancak Gürcistan’da diğer üniversitelerdeki gibi 5 yıllık bir Yurtdışında Eğitim süreci öğrencileri bekliyor. Bunun ilk 1 yılı dil ve temel tıbbi eğitimi ile geçmektedir.


Gürcistan Hemşirelik Eğitimi YÖK Denkliği Var mı?

Gürcistan’da eğitim veren pek çok devlet üniversitesinin YÖK denkliği bulunuyor. Ancak bazı özel üniversiteler Yüksek Öğrenim Kurumu tarafından tanınmayabiliyor. Eğer sizler YÖK denkliği bulunan bir okulda eğitim almak isterseniz kayıt öncesinde en yakın acentemiz ile görüşmelisiniz. Sizin için öncesinde üniversite ile yazışarak YÖK denkliğinin bulunup bulunmadığını öğrenebiliriz.


Gürcistan Hemşirelik YÖK Denklik Sınavı Nedir?

Türkiye’de hemşirelik okumuş bir kişi ile aynı haklara sahip olmanızı sağlayan sınava YÖK denklik sınavı denir. Yani Gürcistan’dan alacağınız diplomanın devlet tarafından tanınması anlamını taşır. Daha çok devlet sektöründe işe girmek isteyenlerin girmek istedikleri bir sınavdır. YÖK denkliği bulunmayan bir üniversitede okumuş dahi olsanız dahi, kolaylıkla özel hastanelerde iş bulabilirsiniz.


Gürcistan’da Hemşirelik Okuyup Türkiye’de Çalışabilir Miyim?

Gürcistan’da hemşirelik okuduktan sonra ülkemizde 2 farklı sektöre giriş yapabilirsiniz. İlki, YÖK denklik sınavı ile memur olarak atanmak olacaktır. Diğeri ise çok sayıda özel hastanelerde işe girmektir. Yabancı dilinizin de olacak olması, çok uluslu hastanelerde de iş bulmak imkanı sağlar.


Gürcistan’da Hemşirelik Eğitimi Kaç Para, Fiyatları Nelerdir?

Gürcistan’da çok sayıda tıp fakültesi bulunuyor. Bunların bir kısmı devlet, bir kısmi ise özel. Dolayısıyla her okulun birbirinden farklı fiyat politikası bulunuyor. Ancak genel itibariyle ülkemizde eğitim veren pek çok özel üniversiteden daha ekonomik okullar. Dönemlik 2.500 – 5.000 USD gibi rakamlara bu ülkede hemşirelik okumak mümkün.


Gürcistan’da Hemşirelik Eğitimi Sınavsız Mümkün mü?

Gürcistan’daki tıp fakülteleri sınavsız öğrenci almaktadır. Yıllarca hayalini kurduğunuz hemşirelik mesleği için artık geceler boyu ders çalışmanıza gerek bulunmuyor. Yalnızca lise mezuniyetinizin olması yeterli kabul ediliyor.


Gürcistan’da Hemşirelik Okuyan Türk Öğrenci Sayısı Kaç Kişidir?

Gürcistan’da 5 binin üzerinde tıp fakültelerin eğitim alan Türk öğrenci bulunuyor. Her yıl da binlerce yeni öğrenciyi Eurostar olarak kaydetmeye devam ediyoruz. Sınavsız tıp eğitimi almak isteyen öğrenciler, bu ülkede yabancı dil eğitim alabiliyorlar, mezun olduklarında farklı ülkelerde de çalışma imkanı bulabiliyorlar.


Gürcistan’da Hemşirelik Okumak İçin Ne Yapmalıyım?

Türkiye’de herhangi bir liseden mezun olduktan sonra ya da üniversiteye giriş yaptıktan sonra, Gürcistan’da okumaya hak kazanabilirsiniz. Ne TUS, ne ÖSS, ne de bir başka sınava görmenize gerek bulunmaz.


Gürcistan’da Hemşirelik Okumanın Avantajları?

Gürcistan eğitim dili İngilizce olan bir ülkedir. Dolayısıyla İngilizce eğitim almış bir hemşirelik öğrencisi, Avrupa ülkeleri de dahil olmak üzere, dünyanın her yerinde kolayca iş bulabilir. Ayrıca Tiflis’te bulunan tıp fakülteleri, çalışmaları ve başarıları ile tüm dünyada adını duyurmuş başarılı eğitim yuvalarıdır.


Gürcistan’da Hemşirelik Bitirenler, Mezunlarınız Var mı?

Şu anda Avrupa’da, Gürcistan’da ve ülkemizde çalışmaya başlamış binlerce mezunumuz bulunuyor. Üstelik yalnızca hemşirelik değil, tıp, diş hekimliği ve mühendislik gibi çok talep gören mesleklerde de binlerce öğrencimiz bulunuyor.


Gürcistan’da Hemşirelik Eğitimi Bursları – Burslu veya Ücretsiz Okuyabilir Miyim?

Gürcistan başarılı öğrencilerin eğitim hayatını destekleyen özel ve kamu kuruluşlarına sahip bir ülkedir. Dolayısıyla başarılı olmanız ve başarınızı sürdürmeniz durumunda, bu bursları alabilir, hatta eğitim masraflarınızın tamamından muaf olabilirsiniz.


Gürcistan’da Hemşirelik Okuyup Türkiye’de Çalışmak

Yabancı dil anlamında ne yazık ki ülkemizdeki tıp fakülteleri yetersiz kalabilmekte. Dolayısıyla çok uluslu hastanelerde sağlık çalışanları eksik yabancı dil bilgisi yüzünden zorluk yaşayabilmekteler. Bu nedenle İngilizceye ana dili gibi hâkim hemşireler, ülkemizdeki hastanelerde çok kolay iş bulabilmektedir.


ürcistan’da Hemşirelik Okumanın Şartları

Gürcistan’daki herhangi bir tıp fakültesinde hemşirelik eğitimi almak için lise diplomanızı bizlere ulaştırmanız gerekmektedir. Çünkü Gürcistan üniversiteleri bunun dışında herhangi farklı bir sınav puanı talep etmemektedir.


Gürcistan Hemşirelik Eğitimi Taban Puanları

Gürcistan’da ülkemizdeki gibi bir üniversiteye giriş sınavı bulunmuyor. Dolayısıyla öğrencilerin alması gereken herhangi bir taban puan da söz konusu değil.


Gürcistan Hemşirelik Fakültesinden Türkiye’ye Yatay Geçiş Nasıl Yapılır?

Geçiş yapabilmek için hayallerinizdeki bu mesleğin okulunda başarılı olmanız yeterlidir. Ancak devlet üniversitelerine geçiş yapabilmek için bazen okuduğunuz üniversitenin YÖK denkliğinin bulunması istenebilir. Tabi yatay geçiş yapabilmenin en önemli kriteri hazırlık aşamasını geçmiş olmaktır.


Gürcistan Hemşirelik Okumak İçin Gerekenler ve Başvuru Tarihleri

Gürcistan’da bulunan tıp fakülteleri mayıs ayı içerisinde yabancı öğrenci kontenjanlarını duyuruyor. Kontenjanlar duyurulduktan birkaç hafta içinde de doluyor. Dolayısıyla mayıs ayı içerisinde kaydınızı yapmak için sizlerle görüşmemiz gerekiyor. Çünkü lise diplomanız ve kimlik belgeniz, kayıt yapma aşamasında gerekli evraklardandır.


Gürcistan’da Hemşirelik Okumak istiyorum

Hayalinizde hemşire olmak var, ama okuduğunuz lise buna uygun değil ya da üniversite sınavından yeterli puan alamadınız mı? Artık bu durum sorun olmaktan çıkıyor. Çünkü yurtdışındaki birbirinden başarılı ve donanımlı üniversite, sizlere hayalinizdeki mesleği okuma avantajı sunuyor. Üstelik çok ucuza. Gürcistan da bu üniversitelerin bol bulunduğu, Türkiye’ye sınır ülkelerden bir tanesi.


Gürcistan’da Hemşirelik Okumanın Maliyeti Kaç Para, Mantıklı mı?

Gereksiz sınav stresine girmek istemeyenler, yurtdışı deneyimi yaşamak isteyenler, yabancı dil tıp eğitimi almak isteyenler ve ucuza okumak isteyenler için bu ülkede hemşirelik okumak mantıklıdır. Aynı zamanda Gürcistan ülkemize çok yakın bir ülkedir. Yani ailenizi sık sık gelip görme imkânına sahipsiniz.


Gürcistan’da Hemşirelik Okumak Mantıklı mı?

Avrupa ülkelerinde bulunan üniversiteler yıllık çok ücretlere sahiptir. Ayrıca yaşam koşullarının da pahalılığı göz önüne alındığında, herkes Avrupa ülkelerinde okuyamayabilir. Ancak Gürcistan hem ekonomik, hem de Avrupa standartlarında eğitim veren üniversitelere sahip bir ülkedir.


Gürcistan’da Hemşirelik Okumak Zor mu?

Bu ülkede eğitim alan üniversiteler, yabancı dil aşamasında zorlanabilirler. Ancak biraz çalışmaları durumunda, ana dilleri gibi İngilizce ve Rusça konuşabilirler. Diğer 4 yıl boyunca da rahat bir eğitim hayatı geçirebilirler.


Gürcistan’da Türkçe Hemşirelik Eğitimi Veren Üniversitelerin Hemşirelik Fakülteleri Var mı?

Gürcistan’da bulunan hiçbir üniversitenin eğitim dili Türkçe değildir. Ancak çok sayıda Türk yaşadığı için ülkede sıkça konuşulan ve bilinen dillerdendir.

Puanla
[OY: 1 Ortalama: 5]


    Hemen Danışmanlık Alın

    Formu doldurarak detaylı bilgi alabilirsiniz.

    whatsapp1