Gürcistan'da İlahiyat

İlahiyat fakülteleri, genellikle lisans eğitimi veren ve ÖSS sınavı ile öğrenci kabul eden okullardır. Ancak ilahiyat fakültesini kazanmak için ciddi puanlar almak şarttır. Ülkemizdeki öğrenciler gerek ilahiyat, gerekse başka bir bölümde okumak için ciddi zorluklara katlanıyor.

Gürcistan'da Eğitim

Gürcistan İlahiyat Eğitimi

İlahiyat fakülteleri, genellikle lisans eğitimi veren ve ÖSS sınavı ile öğrenci kabul eden okullardır. Ancak ilahiyat fakültesini kazanmak için ciddi puanlar almak şarttır. Ülkemizdeki öğrenciler gerek ilahiyat, gerekse başka bir bölümde okumak için ciddi zorluklara katlanıyor. Puanı yetmeyen öğrenciler, yıllık çok yüksek bedellere özel üniversitelere gitmek zorunda kalıyor. Ancak bazı ülkeler, özellikle de Müslüman nüfusun yoğun yaşandığı ülkeler, üniversitelerinde ilahiyat fakültelerine yer verebiliyor. Bunlardan bir tanesi de Gürcistan. Gürcistan vize istememesi ve ülkemize sınır olması ile bilinen, güzel bir ülkedir. Üstelik her yıl milyonlarca yabancı uyruklu öğrenciye kapılarını açar. Eğer sizler de sınavsız şekilde, yurtdışında ilahiyat bölümü okumak isterseniz hemen Eurostar yurtdışı danışmanlık firmamızın herhangi bir acentesi ile görüşün.


Gürcistan’da İlahiyat Eğitimi Süresi – Kaç Yıl?

Ülkemizde ilahiyat fakülteleri 4 yıllık, lisans bölümleridir. Aslında Gürcistan’da da bu bölüm lisans olarak veriliyor. Ancak Gürcistan yabancı dile önem veren bir ülke. Ayrıca Yurtdışında Eğitim dili Gürcüce olduğu için hazırlık sınıfı da açıyor. Dolayısıyla bu ülkede ilahiyat okuyacak olan öğrenciler, öncelikle hazırlık sınıfında Gürcüce, Arapça ve İngilizce öğreniyor.


Gürcistan İlahiyat Eğitimi YÖK Denkliği Var mı?

Gürcistan’da bulunan üniversitelerin yaklaşık yüzde 70’inde YÖK denkliği bulunuyor. Eğer YÖK denkliği bulunmayan bir üniversitede okumak istemezseniz bizler sizin için üniversite ile kayıt öncesi yazışıyor ve denkliğinin bulunup bulunmadığını öğreniyoruz.


Gürcistan İlahiyat YÖK Denklik Sınavı Nedir?

Eğer YÖK denklik sınavına girer ve başarılı olursanız, Gürcistan’dan aldığınız diploma, ülkemizdeki kamu kurum ve kuruluşları tarafından da tanınmış olur. Dolayısıyla devlet memuru olma yolundaki büyük engeli de aşmış olursunuz.


Gürcistan’da İlahiyat Okuyup Türkiye’de Çalışabilir Miyim?

Elbette çalışabilirsiniz. Hatta okuduğunuz üniversitenin YÖK denkliği bulunmasa dahi özel kuruluşlarda da işe girebilirsiniz. Çünkü almış olduğunuz diplomanın yanında, dil eğitiminiz de sizi birkaç adım öne çıkaracaktır.


Gürcistan’da İlahiyat Eğitimi Kaç Para, Fiyatları Nelerdir?

Gürcistan’da üniversite okumak, ülkemizden daha pahalı değildir. Bölüme bağlı olarak yıllık harç bedelleri değişiklik göstermektedir. İlahiyat fakülteleri için yıllık ortalama 2.500 – 3.000 USD ödemeniz yeterli olacaktır.


Gürcistan’da İlahiyat Eğitimi Sınavsız Mümkün mü?

İşte asıl fark burada ortaya çıkmaktadır. Gürcistan’da üniversite okumak için ülkemizde ya da söz konusu ülkede herhangi bir sınava tabi tutulmazsınız. Bu bölümü okumak istiyor olmanız, o bölüme yerleşmeniz için yeterlidir. Bu yalnızca ilahiyat fakülteleri için değil, tıp, edebiyat ve turizm gibi pek çok bölümde de geçerlidir. Sizden beklenen en önemli kriter, lise mezunu olmanızdır.


Gürcistan’da İlahiyat Okuyan Türk Öğrenci Sayısı Kaç Kişidir?

Gürcistan hem Türk öğrenci, hem de Türk çalışan nüfusunun çok yoğun olduğu bir ülkedir. Üstelik her geçen gün biraz daha göç almaya devam etmektedir. Şuanda Gürcistan üniversitelerinde yaklaşık 5 bine yakın Türk öğrenci eğitim görmektedir. Eurostar olarak her yıl bu sayıyı katlamaya devam etmekteyiz.


Gürcistan’da İlahiyat Okumak İçin Ne Yapmalıyım?

Her üniversitede olduğu gibi, Gürcistan üniversitelerinde de bir kayıt zamanı bulunuyor. Bu kayıt zamanı genellikle mayıs ve eylül ayları içerisinde gerçekleşiyor. Ancak Gürcistan, yalnızca ülkemizden öğrenci kabulü yapmıyor. Dolayısıyla kontenjan çok çabuk doluyor. Bu ülkede ilahiyat okumak için mayıs ayı gelir gelmez, diplomanız ve kimlik belgeniz ile tarafımıza ulaşmalısınız.


Gürcistan’da İlahiyat Okumanın Avantajları?

Herkes için Gürcistan’da okumanın avantajı farklılık gösterir. Kimi için sınavsız geçiş imkanı, kimi için ucuza yurtdışında okumak imkanı, kimi için de birden fazla yabancı dil öğrenebilme imkanı Gürcistan’da okumayı avantajlı kılmaktadır. Üstelik ülkemize son derece yakın olması da güzel diğer yanıdır.


Gürcistan’da İlahiyat Bitirenler, Mezunlarınız Var mı?

Gürcistan’dan alacağınız diploma özellikle Avrupa ülkelerinde de geçerlilik kazanmaktadır. Bu ülkede ilahiyat bitirdikten sonra, hem ülkemizde, hem Gürcistan’da, hem de farklı ülkelerde iş hayatına atılmış yüzlerce mezunumuz bulunmaktadır.


Gürcistan’da İlahiyat Eğitimi Bursları – Burslu veya Ücretsiz Okuyabilir Miyim?

Gürcistan’da hem kamu kuruluşları, hem de özel kurum ve kuruluşlar her yıl yüzlerce öğrenciye burs imkânı tanıyor. Üstelik öğrenciler arasında dil, din ve ırk ayrımı da yapılıyor. İstenen tek şey öğrencinin başarılı olması. Dolayısıyla sizler de başarılı olduğunuz takdirde bu bursları alabilirsiniz.


Gürcistan’da İlahiyat Okuyup Türkiye’de Çalışmak

Türkiye’de çalışmak için YÖK denklik sınavından başarılı olmanız şart değil. Ancak bu sınava grip kazanırsanız, kamu kuruluşlarında da iş hayatına merhaba diyebilirsiniz. Eğer kazanamazsanız da ülkemizde iş bulabilir, mesleğinizi icra edebilirsiniz.


Gürcistan’da İlahiyat Okumanın Şartları

Her ülkede olduğu gibi bu ülkede de başarılı öğrenciler bir adım önde olmaktadır. Ancak Gürcistan’da hayalinizdeki mesleğin bölümünü okumak için üniversite sınavına girip, puan almanıza dahi gerek yok. Liseden mezun olmak bu ülkedeki herhangi bir üniversiteye yerleşmek için yetiyor.


Gürcistan İlahiyat Eğitimi Taban Puanları

Gürcistan Türk öğrenciler için ayrıca bir sınav düzenlemiyor. Yani her öğrenci, lise diploması ile birlikte bu üniversitelerden herhangi birine yerleşebiliyor. Bizler Eurostar olarak zaten bu aşamada sizin yanınızda oluyor ve kayıt işlemini gerçekleştiriyoruz. Kısacası herhangi bir taban puandan da söz edilemez.


Gürcistan İlahiyat Fakültesinden Türkiye’ye Yatay Geçiş Nasıl Yapılır?

Gürcistan’daki her üniversiteden Türkiye’deki her üniversiteye geçiş yapılamaz. Zaten bu aşamada deneyimli ekibimiz sizleri bilgilendirecek ve geçiş yapabileceğiniz okullar hakkında bilgi verecektir. Bu okullara da başarılı olmanız şartıyla yatay geçiş yapabilir, eğitiminize ülkenizde devam edebilirsiniz.


Gürcistan İlahiyat Okumak İçin Gerekenler ve Başvuru Tarihleri

Başvuru tarihleri her yıl mayıs ayında başlıyor ve sın buluyor. Çünkü kontenjan çok az sayışa açıldığı için hemen dolabiliyor. Eurostar olarak, yurtdışında üniversite okumak hayalleri olan öğrencilerimize tavsiyemiz, mayıs ayı içerisinde tarafımızla görüşmeleridir.


Gürcistan’da İlahiyat Okumak istiyorum

Ülkemize yakınlığı ile bilinen Gürcistan, teknik yapısı ve akademik kadrosu ile fark yaratmış üniversiteleri ile ses getirmeye devam ediyor. Üstelik üniversiteleri yaptıkları çalışmalar ile ödüllere doymuyor. Sizler de hem ülkeme yakın olmak istiyorum, hem de istediğim bölümde okumak istiyorum diyorsanız doğru adrestesiniz.


Gürcistan’da İlahiyat Okumanın Maliyeti Kaç Para, Mantıklı mı?

Avrupa standartlarındaki üniversite eğitimini, ülkemizdeki rakamlara almak isterseniz Gürcistan’da okumak oldukça mantıklı bir hareket olacaktır. Üstelik yıllık talep edilen miktarlar ortalama bir ailenin bütçesine dahi uygundur.


Gürcistan’da İlahiyat Okumak Mantıklı mı?

Bu ülkede okuyarak farklı kültürler ile tanışabilir ve dilediğiniz bölüme sınavsız giriş yapabilirsiniz. Ayrıca İngilizce, Gürcüce ve Rusça gibi dilleri de anadiliniz gibi öğrenebilir, konuşabilirsiniz.


Gürcistan’da İlahiyat Okumak Zor mu?

İlahiyat okumak için Arapçaya hakim olmak gerekir. Gürcistan’da bulunan üniversiteler zaten bu dilin eğitimini hazırlık aşamasında sizlere verecek. Geriye yalnızca biraz gayret ve çalışmak kalacak. Bunun dışında zorlanacağınız her türlü konu için üniversitelerin rehberlik bölümleri ve deneyimli öğretim üyeleri hizmetinizde olacaktır.


Gürcistan’da Türkçe İlahiyat Eğitimi Veren Üniversitelerin İlahiyat Fakülteleri Var mı?

İlahiyat ülkemizde de genellikle Arapça verilen bir bölümdür. Dolayısıyla Gürcistan’da Türkçe eğitim veren bir üniversite yoktur. Ancak Gürcüce öğrenmesi son derece basit ve eğlenceli bir dildir.

Puanla
[OY: 0 Ortalama: 0]


    Hemen Danışmanlık Alın

    Formu doldurarak detaylı bilgi alabilirsiniz.    whatsapp1