Kazakistan Askerlik Tecili

Bir Türk ülkesi olan Kazakistan, ülkemizle dost ve kardeş olan ülkelerden biridir. Asya Coğrafyası'nda bulunan bir ülkedir. Bu ülkede Kazak Türkleri olan soydaşlarımız ağırlıklı olarak yaşamaktadır. Kazakistan geçmişinde Rus hakimiyeti olan, günümüzde bağımsız olarak geleceğine güvenle devam eden bir ülkedir.

Kazakistan'da Eğitim

Kazakistan Askerlik Tecili ve Erteleme İşlemleri

Bir Türk ülkesi olan Kazakistan, ülkemizle dost ve kardeş olan ülkelerden biridir. Asya Coğrafyası’nda bulunan bir ülkedir. Bu ülkede Kazak Türkleri olan soydaşlarımız ağırlıklı olarak yaşamaktadır. Kazakistan geçmişinde Rus hakimiyeti olan, günümüzde bağımsız olarak geleceğine güvenle devam eden bir ülkedir. Ülkede eğitim durumu iyi olup, giderek devam etmektedir. Üniversitelerinde çok sayıda genç ile birlikte, gençlerimiz de eğitimlerini almaktadır. Siz de onlardan biri olabilirsiniz. Kazakistan Üniversiteleri’ne sınavsız olarak, lise diplomanızla kabul edileceksiniz. Lisans eğitimleri ile birlikte, yüksek lisans ile doktora eğitimleri için de tercih edebilirsiniz.

Eurostar Yurtdışı Eğitim Danışmanlığımız bünyesinde bu ülke ve üniversiteleri hakkında tüm bilgileri ve işlemleri şubelerimizden alabilirsiniz.

Kazakistan Askerlik Tecili (Erteleme):

Kazakistan birçok bölümü ve üniversiteleri ile gençlerimizi bekliyor. Bu ülkede eğitim almanız sırasında, durumun gerektirdiği hallerde, Kazakistan askerlik tecili (erteleme) başvurularınızı yapabilirsiniz. Bu ülkeden işlemleri yapabilirsiniz, bir başka deyişle, ülkemize gelmenize ve işlem yapmanıza gerek yoktur. Bu başvuruda bulunmak için, Kazakistan askerlik tecili (erteleme) işlemlerini yapmak üzere, size en  yakın konsolosluk ya da yakın ise elçiliğimizden randevu almalısınız. Randevunuzu bizzat giderek alabilir, ya da www.konsolosluk.gov.tr Aktau aktau.bk.mfa.gov.tr/, Almatı almati.bk.mfa.gov.tr/, Astana büyükelçiliği astana.be.mfa.gov.tr/ adresinden internet üzerinden randevularınızı alabilirsiniz. Belgelerinizi de yanınıza alarak başvurularınızı yapabilirsiniz. Bunlar, pasaport, öğrenci belgesi ve oturma izni olarak sayılabilir.

Kazakistan askerlik tecili (erteleme) işlemleri için kanunlarımızda belirtilen eğitim için tecil süreleri uygulanmaktadır. Kurslarda eğitim alan öğrencilerimiz 18 ay erteleme alabilirler. İki senelik ön lisans eğitimi alan öğrencilerimiz bu süreye ek olarak 2 sene daha erteleme haklarını kullanmaları mümkündür. Lisans eğitimlerinde ise, eğitim süresi 4 yıl olanlar 7 sene, 5 olanları 8 sene, 6 olanlar ise 9 sene olarak en üst seviyede erteleme haklarını kullanabilirler. Önemle belirtelim bu süreler maksimum olup daha üzerinde bir tecil imkanı söz konusu değildir.

Askerlik erteleme noktasında, lisans eğitimlerinden sonra master ya da doktora eğitimleri yapan gençlerimiz ise bir yıl erteleme imkanına sahiptir. Erteleme sürelerinde yaş sınırı lisans öğrencileri için bir sene, doktora öğrencileri için de bir sene olup, bu noktada erteleme için üst yaş 35 tir. Lisans erteleme için üst yaş sınırı ise 29 dur. Eğitiminizde uzama ya da dil eğitimi için hazırlık sınıfında birkaç sene eğitim almanız söz konusu olabilir. Yasalarımız bu durumları öngörerek, belirli yıllar için erteleme sağlamaktadır. Bu haktan yararlanmak isteyen gençlerimiz, ülkemize de gitmeden temsilciliklerimizden kolayca başvurularını yapabilirler. İnternet üzerinden işlemlerini takip edebilirler.

İnternet üzerinden e devlet şifrenizle askerlik işlemlerinizi düzenli olarak kontrol etmelisiniz. Yoklama kaçağı olmamak, bakaya durumuna düşmemek erteleme haklarını kullanmak için son derece önemlidir. Bu nedenle, dikkatli olunuz ve askerlik işlemlerinizi mutlaka kontrol ederek gereğini yapınız. Bu şekilde sorun yaşamazsınız.

Puanla
[OY: 0 Ortalama: 0]


    Hemen Danışmanlık Alın

    Formu doldurarak detaylı bilgi alabilirsiniz.

    whatsapp1