Askerlik Ertelemek ve 2. Üniversite

İkinci Üniversite Askerlik Tecili

İkinci Üniversite Askerlik Tecili İçin Yeterli Mi?

Her erkek birey bir engel durumu yoksa 20 yaşına geldiğinde askere gider. Bu durumun ertelenmesi ya da engel gösterilerek iptal edilmesi elbette mümkündür. Bunlar için belirli şartların oluşması gerekir. Kişi kendisinde askere gitmeye bir engel görüyorsa bunu gerekli yerlere bildirerek tecil yani erteleme isteyebilir.

Kişinin bulunduğu durum, tecil sebepleri arasında yer alıyorsa ve yaş sınırlamalarına takılmıyorsa askerliğini tecil ettirmesi mümkündür. Tecil kapsamında sorulan sorular arasında öncelikle eğitim ile ilgili konular vardır.

İkinci üniversite askerlik tecili için yeterli mi?

mezun olmadan kaç yıl askerlik tecil ettirebilirim şeklindeki durumlar karşımıza fazlasıyla çıkmaktadır.

Aklımıza takılan soruların yanıtlarına kolaylıkla ulaşabilmemiz mümkündür. Askerlik tecilinde belirlenen sınırlamalar bulunmaktadır. Pek tabi koyulan sınırları aşmamız halinde askerlik kaçağı sayılmamız mümkündür. Bu tarz durumların yaşanmaması için öncelikle konunun özünü doğru bir şekilde anlamamız gerekir. Oluşturulan sınırlamalar çerçevesinde hareket etmemiz gerekir. Askerlik tecilinde bulunmanızın sebebi her neyse belirlenen yaş aralığına ya da sisteme uygun olmalıdır. Örneğin, sağlık problemleri nedeniyle askerliğe yaşınız geldiği halde gidemiyorsanız ve bu sağlık problemlerinin geçeceğini öngörebiliyor ya da ilaç tedavisinde başarılı olunacağına inanıyorsanız öncelikle tecil işlemlerine geçmeden askeri sağlık kurumlarında muayene olmanız gerekir. Askeri hastaneler sizleri muayene ettikten sonra tecil için karar verebilir. Bu tecilin kaç yıl olacağı yine hastaneden çıkacak sonuca göre belirlenir.

Hastaneden çıkacak sonuç elbette bir kurul tarafından onaylanır. Kurul askerlik tecilinize karar verdiyse gittiğiniz askerlik şubesi sizin askerliğinizi erteleyebilir. 1 yıllık sürelerle bu ertelemeler devam edebilir. Herhangi bir sağlık probleminizin kalmadığını öngörürlerse askere gitmemeniz için de bir sebep kalmaz. Verdiğimiz örnek ışığında askerlik tecili için farklı bir konuya yönelecek olursak, elbette konunun derinlemesine incelenmesi gerekir.

İkinci üniversite askerlik tecili için yeterli mi?

sorusunu ele almakta da fayda var. Eğitim için askerlik erteleme yaş sınırı 29 olarak belirlenmiştir. Kişi ister örgün eğitim isterse açık öğretim okusun 29 yaşına kadar askerliğini tecil ettirebilir. 4 yıllık bir örgün eğitimin yanında eş değer ikinci bir üniversite okumanızda zarar yoktur. Bu konu kapsamında eğer 2 yıllık bir ön lisans bölümü bitirdiyseniz sonrasında tekrar 2 yıllık farklı bir bölüm okumanız tecil için yeterli görülmez. Bu durumda eğer 2 yıllık bir bölümden mezun olduysanız yapmanız gereken 4 yıllık bir bölüm okumanızdır. Yani okuduğunuz yıl ve bölüme göre daha yüksek bir tercihiniz olması gerekir. 4 yıllık mezuniyetten sonra eğer yüksek lisans ya da doktora düşünürseniz askerliğiniz tecil ettirilebilir. Ancak 4 yıllık mezuniyetin arkasından 2 yıllık bir bölüm okumanız tecil için yeterli değildir.

İkinci üniversite askerlik için yeterli mi?

Açık öğretim ya da örgün için bu durum değişmez. Yukarıda verdiğimiz bilgiler doğrultusunda hareket edilmelidir. Aksi halde bir yoklama kaçağı durumuna düşmeniz olasıdır.

#ikiüniversiteaskerliktecili #ikinciüniversiteaskerlik

Puanla
[OY: 1 Ortalama: 1]

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

whatsapp1