Belarus Sigorta İşlemleri

Türkiye ile Belarus arasında uygulanmakta olan vize uygulaması her iki ülke tarafından karşılıklı olarak seyahat vize uygulaması 1 Haziran 2014 tarihi itibariyle kaldırıldı ve halen geçerliliğini koruyor.

Belarus'da Eğitim

Yurtdışında Üniversite Rehberi

Türkiye ile Belarus arasında uygulanmakta olan vize uygulaması her iki ülke tarafından karşılıklı olarak seyahat vize uygulaması 1 Haziran 2014 tarihi itibariyle kaldırıldı ve halen geçerliliğini koruyor. Bunun üzerine Belarus 1 Temmuz 2014 tarihi itibariyle ülkelerine giriş yapacak ve geçici ikamet edecek  yabancı uyruklular ve uyruksuzlar için zorunlu Belarus Sigorta İşlemleri prosedürünü yeniden düzenledi. Buna göre; Belarus vizesi  almak için başvuru esnasında‘Beleksimgarant’ veya ‘Belgosstrakh’ şirketlerine ait poliçe veya sigorta sağlık poliçesi, sigorta kartı yahut yabancı bir sigorta kuruluşunca imzalanmış sigorta sözleşmesini doğrulayan bir belge ibraz edilmesi zorunludur.

Yabancı bir kuruma verilen diğer sağılık sigortası yada onu doğrulayan diğer evrak fotokopi olarak sunulmalı ve Belarus Sigorta İşlemleri yapılırken şu şartlar sağlanmalıdır: Yabancı sigorta şirketinin tam adı ve adresi, şirketin  veya uluslararası temsilcisinin telefon numaraları; yabancı uyruğa sahip vatandaşın adı, soyadı, baba adı belgede bulunmalıdır. Bu belge Belarusda’da  geçerli olacaktır. Yabancı kişinin kalma yada  geçici ikameti süresince geçerli olacaktır. En az 10 000 euro tıbbi tedavi teminatı olacaktır. Belarus Cumhuriyeti’ne vizesiz olarak girebilme hakkına sahip yabancılar sağlık poliçesi yada sağlık sigorta kartını Belarus’a  giriş sırasında  görevli sınır polisine ibraz etmek ile yükümlüdürler. Yabancı uyruğu olan kişilerin kayıt edilmesi ve mevcut kaydının yenilenmesi, geçici olarak ikamet izini verilmesi işlemleri Belarus makamları  tarafından sigorta poliçesinde belirtilen süreyi kesinlikle aşmayacak bir süre için yapılmaktadır.

Belarus Cumhuriyeti’ne gezisi esnasında yabancı uyruklu kimseler Sağlık Poliçesi, yukarıda belirtilen şartlara uymak suretiyle yabancı şirketlerle yapılmış sağlık sigorta sözleşmesi yada sağlık sigorta sözleşmesini  doğrulayan diğer bir Belarus Sigorta İşlemleri belgesi’nin asıl suretini mutlaka ama mutlaka yanında hazır bulundurmalıdır.

Belarus her ne kadar bizim için çok yakın bir ülke olmasa da özellikle ülkemizden her yıl bir çok vatandaşımız özellikle turist sıfatıyla bu güzel ülkeyi ziyaret etmektedir. Bu nedenle Belarus Cumhuriyetince ülkelerine yapılacak ziyaretlerle ilgili yukarıda bahsedilen sigorta işlemlerinin mutlaka belirtildiği şekilde eksiksiz olarak yerine getirilmesi, seyahat esnasında herhangi bir engelle karşılaşmamanız için çok faydalı olacaktır. Ayrıca söz konusu sağlık sigortası olduğundan Belarus Sigorta İşlemleri bu yönüyle de ayrı bir önem ihtiva etmektedir. Çünkü ister seyahat amaçlı olsum, ister eğitim, ister ticaret, isterseniz sportif faaliyetlerde bulunmak amaçlı olsun ziyaret edeceğiniz ülkede size ne gibi sürprizler beklediğini  bilemezsiniz. Bunun için iyisimi  siz sağlığınızı önemseyin ve tedbirinizi alın. Hayallerinizin suya düşmesine neden olabilecek sağlık problemlerine sağlık sigorta işlemlerinizi eksiksiz ve yeterli derecede kapsamlı olarak yaptırarak daha en başından engel olun. Sonra ise ister gönlünüzce Belarus seyahatinizin keyfini çıkarın, isterseniz Belarus’un seçkin üniversitelerinde eğitiminizi tamamlayın yada gönül rahatlığıyla Belarus’un bir ucundan bir ucuna iş seyahatlerinde bulunun. Artık seçim size kalmış…

Puanla
[OY: 0 Ortalama: 0]


    Hemen Danışmanlık Alın

    Formu doldurarak detaylı bilgi alabilirsiniz.

    whatsapp1